Studenci na zajęciach środowiskowych
17.05.2023
W Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ w Poznaniu odbyły się zajęcia edukacyjne zorganizowane dla studentów jednej z poznańskich uczelni. Wiedzę i doświadczenie przekazywali eksperci z GIOŚ i WIOŚ, którzy na co dzień zajmują się pracą badawczą na rzecz ochrony środowiska. Cykl wykładów i doświadczeń pozwolił młodym ludziom lepiej poznać metodologię badań stosowaną w realizacji państwowego monitoringu środowiska.
W ramach współpracy międzyinstytucjonalnej pracownicy Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Poznaniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Centralnego Laboratorium Badawczego oddział w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego.
Wiedza przekazywana przez ekspertów
Słuchacze mieli okazję poznać zakres, podstawy prawne, metodykę oraz zasady prowadzenia badań i ocen wykonywanych w ramach państwowego monitoringu środowiska (PMŚ). Na spotkaniu omówiono poszczególne komponenty środowiska, których badanie i ocena prowadzona jest w województwie wielkopolskim.
Studenci zapoznali się z systemem PMŚ oraz wynikami wykonywanych w jego ramach ocen: jakości powietrza, wód, hałasu oraz PEM.
Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ przedstawili również zakres badań prowadzonych w laboratorium i zaprosili studentów na zwiedzanie pomieszczeń laboratoryjnych oraz do przeprowadzenia pomiarów wspólnie z doświadczoną kadrą. Poza tym opowiedzieli o zasadach pobierania próbek do badań oraz o wytycznych dotyczących interpretowania wyników pomiarów. Omówiono też szczegóły działania aparatury pomiarowej i sposób odczytywania danych z poszczególnych mierników.
Ponadto przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska omówił zakres pracy inspektorów ochrony środowiska oraz sposoby kontrolowania podmiotów korzystających ze środowiska. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę przygotowania pracowników do zawodu inspektora przez udział w kursie przygotowawczym na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.
Spotkanie edukacyjno-informacyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów oraz ich opiekunów. Wierzymy, że dzięki pozyskanej wiedzy uczestnicy spotkania będą rozwijać swoje zainteresowania i w przyszłości podejmą satysfakcjonującą pracę zgodną kierunkiem kształcenia.