Sukces akcji "Wyrobiska 2023"
03.10.2023
Zakończyła się akcja „Wyrobiska 2023”, prowadzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W trwających ponad miesiąc kontrolach, w których udział wzięło 130 funkcjonariuszy służb współpracujących z GIOŚ, wykryto kilkanaście nieprawidłowości związanych z użytkowaniem wyrobisk. Działania są wynikiem porozumienia podpisanego pomiędzy Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska a Wyższym Urzędem Górniczym.
Akcja „Wyrobiska 2023” zakładała przeprowadzenie kontroli terenów i wyrobisk pogórniczych w zakresie zgodności prowadzonych prac z decyzjami zezwalającymi na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku, polegającego na wypełnieniu terenów wyrobisk poeksploatacyjnych, a w szczególności weryfikacji rodzajów odpadów deponowanych na terenie rekultywowanych wyrobisk. W akcjach na terenie całego kraju brało udział 130 funkcjonariuszy Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej.
Podczas inspekcji skontrolowano 18 wyrobisk i gruntów, z czego na 15 zostały wykryte nieprawidłowości związane z ich zagospodarowaniem. Przeprowadzono również kontrole 95 pojazdów na drogach dojazdowych w obrębie wyrobisk.
Oprócz tego Inspekcja Ochrony Środowiska ustawiła 20 punktów kontrolnych, dzięki czemu można było na bieżąco wykrywać nieprawidłowości związane z zagospodarowaniem wyrobisk na terenie całego kraju.
Przebieg działań prowadzonych przez GIOŚ i WIOŚ
Kontrole wyrobisk prowadzone przez GIOŚ mają na celu sprawdzenie, czy ich zagospodarowanie odbywa się zgodnie z zezwoleniami wydanymi przez starostę lub marszałka danego województwa. Użytkowanie wyrobisk nie może odbywać się z wykorzystaniem odpadów niebezpiecznych lub innych niż zawarte w obowiązującym pozwoleniu.
Podczas kontroli inspektorzy WIOŚ weryfikują rodzaj odpadów oraz sprawdzają, czy do prowadzonej rekultywacji wyrobiska użyto odpadów, które są zapisane w wydanej decyzji. Podczas oględzin specjaliści z zespołu do spraw stosowania techniki specjalnej Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ używają m.in. dronów, które pozwalają na mapowanie terenu wyrobiska w formacie 2D i 3D. Stosowane są również inne metody geodezyjne, które umożliwiają sprawdzenie pojemności niecki oraz określenie wymiarów i pojemność wyrobiska.
Rezultaty współpracy GIOŚ i WUG
Ogólnopolskie działania kontrolne „Wyrobiska 2023” to jedno z założeń porozumienia o wzajemnej współpracy między Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska a Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Porozumienie zostało podpisane 14 grudnia 2022 r.
Celem akcji „Wyrobiska 2023” jest ochrona środowiska na terenach eksploatacji górniczej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rekultywację terenów pogórniczych. Takie działania pomagają przede wszystkim przywrócić naturalne środowisko, które zostało zniszczone głównie przez działalność człowieka.