W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mokradeł 2025. Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości

31.01.2025

2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, a tegoroczne hasło to "Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości". Mokradła są jednym z najcenniejszych i wrażliwych ekosystemów na Ziemi, obfitującym w różnorodność biologiczną. Odgrywają również kluczową rolę w równowadze środowiskowej oraz w przetrwaniu wielu gatunków.

Mokradło, plakat Światowego Dnia Mokradeł 2025

Mokradła zajmują obecnie ponad 12,1 mln km², co stanowi około 6% powierzchni lądów. Niestety, wiele z tych obszarów jest zagrożonych degradacją, a ich ochrona wymaga pilnych działań. Warto podkreślić, że aż 40% znanych gatunków roślin i zwierząt żyje lub rozmnaża się na terenach podmokłych, w tym wiele gatunków zagrożonych, endemicznych i kluczowych dla zachowania równowagi ekosystemów.

Wyzwania związane z procesem ochrony mokradeł w Polsce

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), prowadzi monitoring siedlisk przyrodniczych, w tym siedlisk torfowiskowych i źródliskowych. Wyniki monitoringu wskazują, że wiele siedlisk mokradłowych w Polsce znajduje się w złym stanie ochrony (U2). W 2024 roku GIOŚ przeprowadził monitoring czterech typów siedlisk torfowiskowych na 369 stanowiskach, z czego na 53 % stanowisk stan siedlisk określono jako zły:

  • 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska  – 45% stanowisk w złym stanie,
  • 7210 Torfowiska nakredowe – 54% stanowisk w złym stanie,
  • 7220 Źródliska wapienne ze zbiorowiskami Cratoneurion commutati – 12% stanowisk w złym stanie,
  • 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk – aż 77% stanowisk w złym stanie.

Bez podjęcia pilnych i skutecznych działań ochronnych wiele z tych wyjątkowych ekosystemów może ulec dalszej degradacji.

Międzynarodowe działania

Hasło Światowego Dnia Mokradeł 2025 jest także hasłem przewodnim 15. konferencji Państw-Stron Konwencji Ramsarskiej (COP15), która odbędzie się 23- 31 lipca 2025 roku w Victoria Falls w Zimbabwe. Konwencja Ramsarska od lat promuje ochronę mokradeł na całym, a logo tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł nawiązuje do barw narodowych Zimbabwe.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Konwencji Ramsarskiej i Światowego Dnia Mokradeł.

{"register":{"columns":[]}}