W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Monitoringu Wody

18.09.2023

Dziś po raz dwudziesty obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wody. Ideą tego wydarzenia jest zachęcenie społeczeństwa do dbania o wodę i podkreślenie roli monitoringu w jakości wody.

Światowy Dzień Monitoringu Wody

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w przyrodzie. Decyduje o istnieniu życia na Ziemi.

Nie każdy jednak wie, że jest zasobem wyczerpywalnym, który należy stale monitorować i racjonalnie nim gospodarować.

Podstawowym źródłem wody w przyrodzie są wody powierzchniowe np. jeziora i rzeki.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi monitoring jakości wód i dostarcza specjalistycznych badań, które stanowią podstawę do oceny stanu wszystkich komponentów środowiska.

Jak Główny Inspektorat Ochrony Środowiska bada jakość wód?

Z okazji dzisiejszego święta przedstawiamy garść najważniejszych informacji dotyczących monitoringu wód, który Główny Inspektorat Ochrony Środowiska realizuje w ramach państwowego monitoringu środowiska (PMŚ).

Monitoring wód jest prowadzony zgodnie z wymogami przepisów unijnych, m. in. Dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, zwanej Ramową Dyrektywą Wodną (RDW).

W polskim prawie podstawy monitoringu są określone w ustawie Prawo wodne i rozporządzeniach wykonawczych.  

Celem funkcjonowania monitoringu wód jest pozyskanie informacji o ich jakości na potrzeby zarządzania gospodarką wodną oraz oceny stopnia realizacji celów środowiskowych.

Monitoring jakości wód dzieli się na:

  • monitoring wód powierzchniowych – wody śródlądowe, wody przejściowe i przybrzeżne;
  • monitoring wód podziemnych;
  • monitoring Morza Bałtyckiego.

Obecnie wody powierzchniowe w Polsce podzielone są na 4240 jednolitych części wód (jcwp), a ich badania prowadzone są w cyklach 6-letnich, zgodnie z planami gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.

W obecnym cyklu 2022-2027 Główny Inspektorat Ochrony Środowiska planuje przebadać 3984 punkty pomiarowo-kontrolne, zlokalizowane na 3956 jcwp.

W zależności od kategorii i typu wód powierzchniowych badana jest różna liczba wskaźników charakteryzujących elementy biologiczne, fizykochemiczne i hydromorfologiczne (dla oceny stanu lub potencjału ekologicznego) oraz chemiczne (dla oceny stanu chemicznego).

Badania jakości wód powierzchniowych wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, które pobiera próbki i oznacza ponad 120 różnych parametrów.

Wobec ograniczonych zasobów wodnych w naszym kraju pomyślmy o tym, jak możemy racjonalnie gospodarować tymi zasobami.

Oto kilka praktycznych rad, które odmienią Twoje myślenie o wodzie! Zachęcamy Cię już teraz do ich wykorzystania, bo każdy z nas ma wpływ na jakość wód.

  • Oszczędzaj wodę: zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic. Zbieraj deszczówkę, która świetnie nadaje się np. do podlewania ogródka.
  • Kontroluj zużycie wody pomogą Ci w tym np. perlatory do wody. Napraw cieknący kran. Czy wiesz, że kropla cieknąca z kranu co trzy sekundy w ciągu godziny zapełni aż 1/3 szklanki?
  • Jeśli nie musisz nie koś trawy, albo koś rzadziej, ponieważ wysoka trawa efektywnie zatrzymuje wodę.
  • Masz dom lub planujesz jego budowę? Zastosuj małą retencję np. ogrodowe stawy i duże zbiorniki opadowe.
  • Ogranicz nawozy sztuczne, które uwalniają związki fosforu, które mogą przeniknąć z wodą opadową do wód.
  • Chroń lasy, torfowiska i mokradła dzięki temu przyczynisz się do zwiększenia naturalnej retencji. Sadź drzewa, które wiążą wodę w glebie i obniżają temperaturę jej parowania.
  • Zrezygnuj z tworzyw sztucznych w tym mikroplastików, które przedostają się do dróg wodnych, jezior i mórz. 

Szczegółowe informacje na temat systemu prowadzenia monitoringu wód powierzchniowych zawarte są na stronie GIOŚ w portalu jakości wód powierzchniowych. Znajdziesz je TUTAJ.

{"register":{"columns":[]}}