W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Środowiska 2024. Stańmy się Re:Generacją

05.06.2024

Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration) – to hasło przewodnie Światowego Dnia Środowiska 2024 roku. „Nie możemy cofnąć czasu, ale możemy uprawiać lasy, przywracać źródła wody i żyzność gleby. Jesteśmy pokoleniem, które może zawrzeć pokój z ziemią” – czytamy na stronie poświęconej tegorocznym obchodom. Każdego roku 5 czerwca to dla nas najważniejsze święto ekologiczne. Tegoroczna edycja koncentruje się na kwestiach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę. Wydarzenie celebrowane jest w ponad 100 krajach na świecie.

Światowy Dzień Środowiska 2024

Wszystko zaczęło się od Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku, podczas której Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się po raz pierwszy, aby poruszyć kwestie dotyczące ochrony środowiska naturalnego. W wyniku podjętych rozmów przyjęto deklarację w sprawie naturalnego środowiska człowieka. Pierwsze ogólnoświatowe obchody Dnia Środowiska odbyły się dwa lata później.

Środowisko to nasze wspólne dobro

Jak co roku, tak i dziś, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwraca uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska i jego stanem. W tym dniu – zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów – przypominamy o konieczności ochrony zasobów wodnych oraz o roli monitoringu środowiska w gospodarowaniu wodami.

Woda to cenny surowiec naturalny na świecie, który stanowi najbardziej rozpowszechniony związek chemiczny na ziemi. Odgrywa on ogromną rolę w środowisku, życiu społecznym i ekonomicznym, dlatego należy chronić zasoby wodne i wdrożyć plan naprawczy wszędzie tam, gdzie występuje niedobór wody. W obliczu postępującego problemu wysychania zbiorników wodnych i zmian klimatu oraz susz i pustynnienia Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1995 roku przyjęła Konwencję w sprawie zwalczania pustynnienia i suszy. Polska ratyfikowała ją 17 listopada 2001 roku.

Monitoring komponentów środowiska

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wspomaga ochronę zasobów wodnych Polski poprzez prowadzenie systemu pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenie, przetwarzanie i rozpowszechnianie informacji o stanie środowiska. (PMŚ). Dane pozyskiwane w ramach PMŚ są źródłem informacji niezbędnych zarówno do bieżącego zarządzania zasobami środowiska, wykonywania ocen stanu poszczególnych komponentów środowiska, obserwowania i analizowania wieloletnich trendów zmian zachodzących w środowisku, jak i wykonywania wieloaspektowych zintegrowanych ocen stanu środowiska w powiązaniu ze zmianami społeczno-gospodarczymi.

Inspekcja Ochrony Środowiska jest jednym z kluczowych elementów w systemie organów państwa odpowiedzialnych za stan środowiska, jego monitoring oraz przestrzeganie przepisów prawa środowiskowego. Zgodnie ze swoją misją Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dbałość o stan środowiska naturalnego w Polsce, realizowana za pomocą monitoringu i oceny stanu środowiska, kontroli podmiotów gospodarczych korzystających ze środowiska oraz przekazywania informacji o stanie środowiska organom administracji publicznej, oraz całemu społeczeństwu.

Więcej o Światowym Dniu Środowiska: https://www.worldenvironmentday.global/

Wideo

{"register":{"columns":[]}}