W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Żywności

Dzisiaj, 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Tegoroczne hasło akcji to: „Woda to życie, woda to żywność”. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem niedoboru wody i racjonalnego gospodarowania jej zasobami. Dzień Żywności ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Jest to dzień obchodzony od 1979 roku, w ponad 150 krajach, w celu wzmocnienia poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, którego zadaniem jest m.in. przeciwdziałanie marnowaniu żywności, przypomina przy tej okazji o jadłodzielniach i zachęca do korzystania z nich w całej Polsce.

Światowy_Dzień_Żywności

Idea food sharingu, czyli dzielenia się jedzeniem, narodziła się  11 lat temu w Niemczech, natomiast pierwszą jadłodzielnię w Polsce otwarto w Warszawie w 2016 r. Jadłodzielnie to najczęściej lodówki lub półki ustawione w miejscu publicznym. Jest to miejsce bezpłatnego dzielenia się żywnością, w którym można zostawić nadwyżki żywności lub się nią poczęstować.

Z jadłodzielni mogą korzystać wszyscy chętni, bez względu na  status materialny oraz społeczny. Nadwyżki żywności mogą pozostawiać również właściciele restauracji oraz sklepów.  Każdy punkt posiada regulamin korzystania, który zawiera m.in. konieczność opisania dania własnej produkcji czy też podania daty ważności pozostawionych produktów.

Mapa jadłodzielni w Polsce

Zapraszamy do lektury komunikatu GIOŚ, który zawiera porady dotyczące sposobów na  niemarnowanie żywności:
https://www.gov.pl/web/gios/jadlodzielnie-czyli-jeden-ze-sposobow-na-niemarnowanie-zywnosci


Kontrole sprzedawców i przeciwdziałanie marnowaniu żywności

W 2022 r. wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska przeprowadzili 234 kontrole sprzedawców żywności i organizacji pozarządowych, z którymi sprzedawcy zawarli umowę na nieodpłatne przekazywanie żywności. W nieco ponad połowie przypadków (118) wykryto naruszenia. Najwięcej nieprawidłowości (74) związanych było z opłatą za marnowanie żywności. Sprzedawcy nie wnosili opłat, robili to nieterminowo lub w niepełnej wysokości. Zdarzało się również, że nieprawidłowo ustalali kwotę opłaty albo masę marnowanej żywności.

W 61 przypadkach naruszenia były związane ze sprawozdaniami składanymi przez sprzedawców żywności i dotyczyły ilości zmarnowanej żywności oraz opłaty za zmarnowaną żywność do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Czternaście spraw dotyczyło sprawozdań organizacji pozarządowych w zakresie ilości otrzymanej żywności i sposobu jej zagospodarowania.

 

 

{"register":{"columns":[]}}