W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdrażamy plan aktywnej ochrony przed zakwitami złotej algi. Służby są w gotowości

23.05.2023

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas dwóch terenowych wizyt spotkała się między innymi z Wojewodą Opolskim i Wojewodą Śląskim oraz z przedstawicielami Wojska Polskiego. Spotkania w Januszkowicach i Rudzińcu dotyczyły planowanych działań związanych z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.

Wdrażamy plan aktywnej ochrony przed zakwitami złotej algi. Służby są w gotowości

Robocze spotkania terenowe z Wojewodą Opolskim i Wojewodą Śląskim, przedstawicielami podległych im służb, z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego, PGW Wody Polskie, straży rybackiej, były kolejnymi, jakie w ostatnim czasie odbyły się ws. koordynacji działań w związku z sytuacją na Odrze. W Januszkowicach szefowa resortu klimatu i środowiska oceniła skuteczność rozwiązań wprowadzonych w ramach aktywnej ochrony w starorzeczach. Specjalne siatki ograniczające dostęp rybom do zbiornika, w którym stwierdzono rozwój złotej algi, spełniły swoje zadanie. Podobne rozwiązanie zastosowano w Zbiorniku Czernica, gdzie również w tym roku stwierdzono występowanie złotej algi. Zakwit inwazyjnego glonu w starorzeczach, w wodzie o niskim zasoleniu wskazuje, że obok stałego monitoringu konieczne są wizje terenowe na szeroką skalę, z udziałem służb, ale również strony społecznej.

Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ cały czas monitoruje sytuację, bada parametry wody, również pod kątem występowania złotej algi. Wprowadziliśmy procedurę z 3 poziomami ostrzegania i rekomendacje dotyczące działań, czego efektem jest aktywna ochrona wprowadzona m.in. w Januszkowicach. Niezbędna jest stała współpraca, zwłaszcza na poziomie regionalnym, by szybko reagować, jeśli pojawi się zagrożenie

– podkreśliła minister Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska z Januszkowic udała się też nad Kanał Gliwicki na granicy województwa opolskiego i śląskiego. Na Kanale w marcu bieżącego roku Instytut Ochrony Środowiska – PIB nadzorował badanie naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. Prowadzone są dalsze analizy z wykorzystaniem metod i środków, które są stosowane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na różnice w szczepach algi występujących na świecie opracowany został plan działań przeznaczony właśnie dla „odrzańskiej” odmiany. Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych.

Przed sezonem letnim przygotowujemy się do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi. Z dużą nadzieją patrzymy na wyniki laboratoryjnych testów z neutralizacją złotej algi, chociaż mamy świadomość, że na świecie, mimo kilkudziesięcioletnich analiz nie udało się znaleźć stuprocentowo skutecznego rozwiązania. Jednak wyniki testów prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące

– powiedziała minister Anna Moskwa podczas spotkania w Rudzińcu.

Sytuacja na Odrze jest na bieżąco analizowana przez specjalistów z Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze. Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu, raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg. Ponadto uzupełniająco prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. GIOŚ prowadzi również badania innych polskich rzek. Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach.

{"register":{"columns":[]}}