Wiedza i współpraca równa się skuteczność. Szkolimy funkcjonariuszy Policji
26.10.2023
Walka z przestępczością środowiskową to jeden z priorytetów Inspekcji Ochrony Środowiska. Stawiamy na współpracę ze służbami i ciągłe podnoszenie kompetencji. W ramach kolejnego szkolenia z cyklu „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”, eksperci GIOŚ przeprowadzili wykłady dla funkcjonariuszy Policji z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Projekt zakłada przeszkolenie policjantów z wszystkich komend wojewódzkich. Do tej pory w warsztatach wzięło udział już ponad 400 osób.
Cykl szkoleń, które ruszyły w maju, adresowany jest przede wszystkim do funkcjonariuszy Policji zajmujących się zwalczaniem przestępczości środowiskowej.
Za nami spotkania w Komendach Wojewódzkich w Łodzi, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Opolu. W tym roku planujemy jeszcze warsztaty w Krakowie i w Katowicach. Docelowo, do połowy przyszłego roku, przeszkolimy blisko 1200 funkcjonariuszy.
- Priorytetem Inspekcji Ochrony Środowiska jest dziś walka z przestępczością środowiskową. Liczba wspólnych zatrzymań nielegalnych transportów odpadów pokazuje, jak ważna jest współpraca w celu ujęcia sprawców takich przestępstw – podkreśla Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Celem szkoleń jest podniesienie świadomości na temat najważniejszych zagrożeń w sferze ochrony środowiska. Uczestnicy omawiają między innymi zadania i uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska i zagadnienia związane z tzw. szarą strefą w gospodarowaniu odpadami.
Wśród tematów znalazły się także kwestie mechanizmów nielegalnego postępowania z odpadami oraz współpracy służb i instytucji, a także różne aspekty kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.
Szkolenia są również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między pracownikami Inspekcji Ochrony Środowiska i Policji. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 400 osób.