Współczesne wyzwania ochrony środowiska w Polsce - konferencja naukowa w Kołobrzegu 19-20 czerwca 2023
20.06.2023
Zadania samorządu w ochronie środowiska oraz współdziałanie z innymi służbami w zakresie ochronie środowiska to tylko niektóre tematy kolejnej konferencji naukowej zorganizowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Kołobrzegu. Celem konferencji jest wzmożenie czujności organów administracji samorządowej, jak i okolicznych organizacji i społeczności lokalnej co do stanu otaczającego ich środowiska.
Konferencję otworzył Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, który podczas łączenia online podkreślił jak ważna jest wymiana doświadczeń w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej pomiędzy instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska.
Do uczestników konferencji list skierował sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka, który odczytał Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dr Marek Chabior.
Kolejna edycja konferencji to możliwość rozmowy, wymiany informacji, omówienia wspólnych projektów i rozwiązań dla jeszcze lepszego monitorowania stanu środowiska oraz kontrolowania przestrzegania norm i przepisów prawnych w zakresie jego ochrony. Pierwszego dnia jednym z panelistów był p.o. II Zastępcy GIOŚ Wiesław Czechowski, który w swoim wystąpieniu omówił zagadnienia związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przestępczości środowiskowej.
Kołobrzeska edycja konferencji kładzie nacisk na omówienie współdziałania zarówno instytucji publicznych jak i samorządowych oraz pozarządowych w zakresie gospodarki odpadami oraz transgranicznego przemieszczania odpadów. Inspektorzy Ochrony Środowiska, naukowcy, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w pierwszy dniu konferencji omówili prawne aspekty odpowiedzialności administracyjnej oraz zaprezentowali jak wygląda ich stosowanie w praktyce.
Drugiego dnia tematem dyskusji będą:
- Działania naprawcze określone w Programach Ochrony Powietrza na terenach gmin województwa zachodniopomorskiego.
- Wpływ gospodarki wodno – ściekowej na jakość wód powierzchniowych. Kompetencje organów: Inspekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich i samorządów w zakresie przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska.
- Ochrona przed hałasem w zależności od przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania.