W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powołany w Lublinie

30.03.2023

W województwie lubelskim zainaugurowano działalność Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. To już dziesiąta tak wyspecjalizowana jednostka w Polsce. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W Lublinie utworzono Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

W lubelskim Urzędzie Wojewódzkim 30 marca oficjalnie zainaugurowano działalność Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowe (WZPŚ) w strukturach WIOŚ w Lublinie.

Gospodarzem wydarzenia był II Wicewojewoda Lubelski Bolewsław Gzik, a w gronie zaproszonych gości prócz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztofa Gołębiewskiego i p.o. II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Wiesława Czechowskiego znaleźli się m.in. Jan Kanthak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Leszek Żelazny.

Nowy Wydział w Lublinie powstał, by zwiększyć skuteczność działań skierowanych przeciwko przestępczości środowiskowej w tej części kraju. Jest to 10. tego typu jednostka w Polsce. Dotychczas WZPŚ powołano we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Zielonej Górze, Poznaniu, Kielcach, Białymstoku, Gdańsku i Szczecinie.

Wyzwanie, które wymaga zdecydowanych działań

Przed uroczystą inauguracją działalności WZPŚ odbyła się konferencja prasowa, podczas której wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę na to jak ważna jest współpraca w zwalczaniu przestępczości środowiskowej.

- Lubelszczyzna wzbogaciła się o fachowców w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej. Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji przepisów Kodeksu karnego, dziś wzmocnionej poprzez stworzenie nowego wydziału, powstaje efekt mrożący nielegalną działalność – powiedział wiceminister.

Jednym z inicjatorów powstawania nowych Wydziałów był Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

- Walka z przestępczością środowiskową stanowi priorytet w obszarze naszych działań. Dzięki nowemu Wydziałowi inspektorzy będą mogli jeszcze skuteczniej zwalczać przestępstwa środowiskowe i wdrażać efektywne działania prewencyjne – mówił Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Wydarzenie skomentował również Wiesław Czechowski, pełniący obowiązki II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

- Przeciwdziałanie przestępstwom środowiskowym wymaga skoordynowanego działania. Nowy Wydział będzie miał kluczowe znaczenie w walce z przestępczością środowiskową na poziomie regionalnym. Zapewni specjalistyczną wiedzę i narzędzia niezbędne do prowadzenia działań prewencyjnych – mówił p.o. II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.  

Zadania Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

WZPŚ będzie działał na wielu płaszczyznach. Do zadań nowego Wydziału będzie należało przede wszystkim prowadzenie działań prowadzących do ograniczenia tzw. „szarej strefy” rynku gospodarowania odpadami, w tym:

  • podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku, samodzielnie i we współpracy z m.in. Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.
  • kontrolowanie gospodarki odpadami oraz ich transportu,
  • wykonywanie testów i analiz niezbędnych do ujawniania przestępców,
  • realizowanie działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie środowiskowej działalności przestępczej, ostrzeganie o rodzaju i zasięgu potencjalnego zagrożenia.

W ramach nowego Wydziału wykorzystywane będą specjalistyczne bazy danych oraz wykonywane analizy niezbędne do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom
i wykroczeniom przeciwko środowisku. Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będą wykonywać pracę w systemie zmianowym oraz zapewnią całodobową gotowość do podjęcia działań interwencyjnych i kontrolnych.

{"register":{"columns":[]}}