W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyszukiwanie odbiorców odpadów

Wyszukiwanie nie wymaga rejestracji ani logowania w bazie BDO i jest bezpłatne. Baza BDO opracowana została na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Wyszukiwanie_odbiorców_odpadów

Rejestr podmiotów uprawnionych do odbioru odpadów dostępny jest pod adresem https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/Registry/Index 

W pole kod odpadów należy wpisać kod odpadu, dla którego chcemy znaleźć odbiorcę. Można zawęzić obszar poszukiwania do terenu gminy, powiatu, województwa lub wyszukać wszystkich odbiorców w całej Polsce. Po kliknięciu SZUKAJ pojawi się lista podmiotów według wybranych kryteriów.

W przypadku problemów z uruchomieniem powyższej strony, można również skorzystać z linku https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/  i wybrać zakładkę REJESTR PODMIOTÓW z menu po lewej stronie ekranu.

Jeżeli drugi podany link również się nie uruchamia, można skorzystać z adresu https://bdo.mos.gov.pl/ i kliknąć w przycisk PRZEJDŹ DO SYSTEMU BDO.

GIOŚ przypomina jednocześnie o obowiązujących zasadach gospodarowania odpadami. Przepisy ustawowe obligują gminy do tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zapewniając mieszkańcom możliwość przekazania zarówno zwykłych, jak i niebezpiecznych odpadów.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.), marszałek województwa prowadzi rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) w tym podmiotów uprawnionych do odbioru odpadów niebezpiecznych m.in. takich jak środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancje czynne, tj. fosforek glinu i fosforek magnezu, które uzyskały: pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów.

Jak wynika z art. 49 ust. 6 wyżej przywołanej ustawy o odpadach, rejestr ten stanowi integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), która umożliwia bez konieczności logowania m.in. wyszukiwanie podmiotów (wpisów) gospodarujących danym kodem odpadów na terenie poszczególnych województw, powiatów, gmin.

Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych takich jak: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady jak również odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Gmina zobowiązana jest do odbioru i zagospodarowania wszystkich rodzajów odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców gminy, w tym również odpadów niebezpiecznych w postaci środków ochrony roślin zawierających w składzie substancje czynne, tj. fosforek glinu i fosforek magnezu).

Wymagania w tym zakresie powinny zostać określone w uchwalonym przez radę gminy na podstawie art. 4 ust. 2pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W związku z powyższym osoby fizyczne powinny mieć zagwarantowaną możliwość oddania opakowań po środkach ochrony roślin do PSZOK działających na terenie danej gminy.

{"register":{"columns":[]}}