W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie monitoringu hałasu. GIOŚ zrealizował projekt z funduszy UE

08.12.2023

W dniach 6 i 7 grudnia 2023 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zorganizował konferencję, podczas której podsumował projekt „Wzmocnienie monitoringu hałasu w zakresie opracowywania map hałasu”. Realizowany w latach 2018-2023 projekt miał za zadanie poprawę stanu środowiska poprzez zwiększenie skuteczności GIOŚ w prowadzeniu monitoringu hałasu, a także zapewnienie większej spójności pomiarów oraz ocen akustycznych.

Konferencja „Wzmocnienie monitoringu hałasu w zakresie opracowywania map hałasu"

Monitoring środowiska pod kątem ochrony przed hałasem to kolejny ważny obszar działalności Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Projekt, który dziś podsumowujemy to ważny krok w kierunku jeszcze większej skuteczności działań Inspekcji Ochrony Środowiska, a osiągnięte efekty przełożą się w konkretny sposób na tworzenie map hałasu w Polsce na podstawie profesjonalnych pomiarów hałasu – powiedziała Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, otwierając drugi dzień konferencji.

Tematyka konferencji

Podczas konferencji podsumowano zadania zrealizowane w ramach projektu, przedstawiono wyniki strategicznych map hałasu i zmian, które nastąpiły od poprzedniej rundy mapowania hałasu. Rozmawiano także na temat skutków zdrowotnych nadmiernego  hałasu oraz  dobrych praktyk wykonywania programów ochrony środowiska przed hałasem.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele urzędów miast, urzędów marszałkowskich oraz zarządów dróg i linii kolejowych.

Osiągnięte efekty

W ramach projektu GIOŚ kupił m.in. mierniki do wykonywania pomiarów hałasu, mobilne stacje monitoringu hałasu oraz oprogramowanie do obliczeń i oceny poziomu hałasu w środowisku. Przygotowano także publikacje, które mają za zadanie wspierać zarządzających głównymi drogami, liniami kolejowymi i lotniskami oraz prezydentów miast, powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w opracowywaniu strategicznych map hałasu. Opracowano materiały pomocnicze dla marszałków województw, które stanowią praktyczną pomoc w przygotowywaniu programów ochrony środowiska przed hałasem.

Wykonano także aplikację Ehałas-M, która umożliwia zdalne przekazywanie strategicznych map hałasu do GIOŚ, a także wspomaga raportowanie tych danych do Komisji Europejskiej. W efekcie Polska, jako jeden z pierwszych krajów unijnych, sprawozdała strategiczne mapy hałasu do KE. Zmodernizowano również bazę Ehałas-P, która zbiera dane na temat pomiarów hałasu w środowisku.

Nadmierny hałas ma szkodliwy wpływ na jakość życia człowieka oraz stanowi problem współczesnego świata. Jednym z zadań Inspekcji Ochrony Środowiska jest monitoring hałasu w Polsce.

Więcej o projekcie można przeczytać w specjalnie przygotowanej broszurze (link tutaj).

Informacje o kontrolach  GIOŚ w zakresie monitoringu hałasu można znaleźć pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/gios/emisja-halasu-do-srodowiska3

Projekt „Wzmocnienie monitoringu hałasu w zakresie opracowywania map hałasu” nr POIS.02.01.00-00-0003/19 jest  finansowany w 100% ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Całkowita wartość projektu wynosi 27 000 000,00 zł.  Beneficjentem jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

{"register":{"columns":[]}}