Złotej algi nie ma w ujęciach wody pitnej dla Krakowa i Katowic
20.07.2023
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że w próbkach wody pobranych ze zbiorników Goczałkowice oraz Dobczyce oraz na stopniach wodnych rzeki Wisły w okolicach Krakowa nie stwierdzono złotej algi.
Inwazyjny jednokomórkowy glon nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych. Ichtiotoksyna wytwarzana przez glon jest niebezpiezpieczna dla ryb i małż, prowadzi do masowych śnięć organizmów wodnych posiadających skrzela. Dla ochrony środowiska, w ramach stałego monitoringu wykonywane są badania na obecność złotej algi, aby kontrolować czy glon masowo nie rozprzestrzenia się poza dorzecze Odry.
Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, w związku z identyfikacją niewielkiej ilości złotej algi w jednej próbce pobranej z rzeki Pszczynki (która zgodnie z wynikami ostatnich badań zanikła), pobrało dodatkowe próbki wody w zbiornikach Goczałkowice i Dobczyce stanowiących ujęcie wody pitnej dla Katowic i Krakowa oraz z rzeki Wisły w okolicach Krakowa:
- poniżej stopnia wodnego Łączany,
- stopień wodny Kościuszko,
- poniżej stopnia wodnego Przewóz.
Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono w żadnej z pobranych próbek obecności złotej algi.
Przypominamy, że GIOŚ w sposób ciągły prowadzi monitoring interwencyjny pod kątem wykrycia złotej algi. Obecnie działania te prowadzone są w 33 punktach:
- 31 znajduje się na Kanale Gliwickim, rzece Odrze oraz jej starorzeczach,
- 2 wyznaczone zostały w zlewni Wisły na rzece Pszczynce.