W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2021

13 grudnia mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Do więzień trafiło 10 131 opozycjonistów, w tym działacze Solidarności. W latach 1981-1989 zostało zamordowanych ok. 100 osób, setki zostały skazane w procesach politycznych lub zmuszone do emigracji. Zapraszamy Polaków mieszkających w Grecji do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez włączenie się do światowej akcji IPN „Zapal Światło Wolności”.

13grudnia

Do udziału w kampanii społecznej "Zapal światło wolności" zachęca Prezydent RP Andrzej Duda:

"Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!
Zbliża się 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Reżim komunistyczny wydał wtedy wojnę Polakom. Tysiące działaczy „Solidarności” uwięziono, walczących o wolność wyrzucano z pracy i uczelni, brutalnie bito, tłumiąc protesty. Niektórym odebrano życie.
Pamiętamy o wszystkich ofiarach i represjonowanych w stanie wojennym. Pamiętajmy o Bohaterach! To dzięki ich odwadze i sile komunizm w końcu upadł, a Polska odzyskała wolność. Im zawdzięczamy to, że żyjemy dziś we własnym suwerennym, demokratycznym państwie.
Na znak tej pamięci 13 grudnia zapalmy Światło Wolności w oknach naszych domów. Niech jego płomień przypomni o ofiarach. Niech przypomni o zwycięskiej walce ze zniewoleniem i o odzyskaniu wolnej Polski".

Udział można wziąć zapalając świecę w oknie w poniedziałek 13 grudnia, o godz. 19:30 lub wirtualnie na stronie: http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl 

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami opracowanymi w ramach kampanii „Opowiadamy Polskę światu”, przygotowanymi i przetłumaczonymi przez Instytut Nowych Mediów, z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Autorami artykułów są: 

  1. Jan ROKITA – komentator polityczny, były polityk. Artykuł „Pucz imitowany”
  2. Karol NAWROCKI – prezes IPN. Artykuł „Czołgi przeciwko „Solidarności”
  3. Eryk MISTEWICZ - wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, autor książek, laureat polskiego Pulitzera. Artykuł „Stan wojenny Jaruzelskiego nie złamał Polaków. Nasza pokojowa rewolucja zmieniła część Europy”
  4. Prof. Wojciech ROSZKOWSKI – profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN. Autor publikacji na temat historii Polski XX wieku. Kawaler Orderu Orła Białego. Artykuł „Na rocznicę stanu wojennego”
  5. Michel LOYOUT - Francuski pisarz. Wykładał literaturę a następnie pracował jako attaché kulturalny w krajach Europy Centralnej oraz na Dalekim Wschodzie. Artykuł „Czy takiej Europy pragnęli jej ojcowie założyciele?”

Materiały

Zapal światło wolności
Świece​_07122021.mp4 65.60MB
Artykuł​_Prof​_Wojciecha​_ROSZKOWSKIEGO​_PL
Artykuł​_Prof​_Wojciecha​_ROSZKOWSKIEGO​_PL.pdf 0.25MB
Artykuł​_Michela​_LOUYOTA​_PL
Artykuł​_Michela​_LOUYOTA​_PL.pdf 0.44MB
Artykuł​_Karola​_NAWROCKIEGO​_PL
Artykuł​_Karola​_NAWROCKIEGO​_PL.pdf 0.27MB
Artykuł​_Jana​_ROKITY​_PL
Artykuł​_Jana​_ROKITY​_PL.pdf 0.12MB
Artykuł​_Eryka​_MISTEWICZA​_PL
Artykuł​_Eryka​_MISTEWICZA​_PL.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}