Statystyki wykorzystania systemu ASG-EUPOS w listopadzie
04.12.2024
Podobnie jak w ubiegłych latach w listopadzie zaobserwowaliśmy mniejsze wykorzystanie usług systemu ASG-EUPOS w porównaniu do poprzednich miesięcy. To miesiąc, gdzie kończone były prace polowe w rolnictwie, a krótszy dzień spowodował skrócenie czasu prowadzenia prac w budownictwie i geodezji.
Na mapie prezentującej miejsca wykonywania pomiarów przez użytkowników ASG-EUPOS można zauważyć, że największe wykorzystanie serwisów występuje w rejonie aglomeracji warszawskiej, Górnego Śląska i Małopolski oraz w rejonach dużych miast. Część prac przy dużych inwestycjach drogowych i kolejowych jest również realizowana w oparciu o system ASG-EUPOS. Na mapie można dostrzec takie inwestycje jak budowa autostrady A2 na odcinku Siedlce Południe-Malinowiec, czy drogi ekspresowej S19 „Via Carpatia”, linii kolejowej Białystok-Warszawa czy drogi ekspresowej S6 na Pomorzu.
Warto zwrócić uwagę na wzmożoną aktywność Słońca oraz jej wpływ na wykonywanie pomiarów satelitarnych w okresie zimowym. We wszystkie dni listopada występowały godziny, w których wartość indeksu I95 obrazującego stan jonosfery przekraczała wartość 4, co mogło powodować problemy z wykonywaniem pomiarów satelitarnych lub powodować błędne wyznaczenie współrzędnych. Potwierdzają to również wykresy błędu jonosferycznego IRIM, którego wartości przekraczające 3 cm powodują znaczne problemy podczas inicjalizacji odbiorników GNSS. Zalecamy szczególną ostrożność w trakcie wykonywania geodezyjnych pomiarów GNSS i śledzenie wykresów parametru I95 oraz IRIM/GRIM dostępnych na stronie http://system.asgeupos.pl.
W listopadzie zarejestrowało się 476 nowych użytkowników co pokrywa się z wartością z 2023 roku. W tym miesiącu prawie 15 tys. kont dostępowych zostało wykorzystanych do połączeń z systemem, co jest wartością tylko niewiele niższą do tej uzyskanej w październiku i wynika z kończącego się sezonu pomiarowego.