W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uznawanie kwalifikacji

Uznawanie kwalifikacji w zawodach regulowanych występujących w dziedzinie geodezji i kartografii jest częścią ogólnego systemu uznawania kształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli państwach członkowskich Unii Europejskiej, obowiązującego Polskę od dnia 1 maja 2004 r. Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz akty wykonawcze. Organem właściwym do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju działający na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie upoważnienia organów do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport.

Wniosek w sprawie uznania kwalifikacji

Wniosek w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego składa się na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 listopada 2016 r. w sprawie dokumentów w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej w Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek ten składa się w języku polskim. Pisma i dokumenty w toku postępowania o uznanie kwalifikacji składa się w języku polskim lub w języku ojczystym narodowym wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie na język polski nie jest wymagane w przypadku dokumentów potwierdzających: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia wnioskodawcy, obywatelstwo oraz nazwę państwa wnioskodawcy.

Staż adaptacyjny/test umiejętności

Główny Geodeta Kraju może uzależnić decyzję o uznaniu kwalifikacji od odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, w przypadku gdy:

  • zakres kształcenia, szkolenia lub egzaminu wymaganego do wykonywania zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy różnią się w sposób zasadniczy
    lub
  • zakres zawodu w państwie wnioskodawcy różni się znacząco od zakresu tego zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej, a kształcenie lub szkolenie wymagane w państwie wnioskodawcy różni się znacząco od kształcenia lub szkolenia wymaganego przepisami regulacyjnymi

- chyba że wiedza, umiejętności i kompetencje nabyte przez wnioskodawcę podczas zdobywania doświadczenia zawodowego lub przez potwierdzone efekty uczenia się w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce, lub potwierdzone efekty kształcenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty mogą wyrównać w całości albo w części te różnice.

Staż adaptacyjny nie może przekraczać trzech lat.

Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu adaptacyjnego albo przeprowadzania testu umiejętności.

Główny Geodeta Kraju, w trakcie postępowania w sprawie uznania kwalifikacji sprawdza, czy wiedza i umiejętności nabyte przez wnioskodawcę podczas zdobywania doświadczenia zawodowego mogą wyrównać w całości lub w części zasadnicze różnice w kształceniu lub szkoleniu.
Konieczność odbycia stażu albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza Główny Geodeta Kraju w drodze postanowienia. W postanowieniu tym ustala się okres trwania stażu adaptacyjnego oraz jego program. Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności i powiadamia o tym Głównego Geodetę Kraju.
Staż adaptacyjny odbywa się i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Szczegóły odbycia stażu adaptacyjnego i przeprowadzenia testu umiejętności regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2016 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i transport.

Wymagania kwalifikacyjne dla osób ubiegających się o uznanie kwalifikacji do wykonywania poszczególnych zawodów regulowanych występujących w dziedzinie geodezji i kartografii dotyczą wykształcenia oraz praktyki zawodowej. W przypadku zawodów, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4, 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne wymagane jest wykształcenie w obszarze nauk technicznych, którego program zapewnia nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu geodezji, natomiast dla zawodów, o których mowa w art. 43 pkt 3, 6 i 7 ww. ustawy, wymagane jest wykształcenie w obszarze nauk technicznych lub obszarze nauk przyrodniczych, którego program zapewnia nabycie wiedzy i umiejętności dotyczących: odpowiednio, geodezyjnych pomiarów podstawowych – w przypadku zakresu 3, redakcji map – w przypadku zakresu 6, fotogrametrii i teledetekcji – w przypadku zakresu 7. Wymagania kwalifikacyjne dotyczące praktyki zawodowej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Wykaz przepisów pomocnych przy uzupełnieniu wiedzy niezbędnej do spełnienia wymogów kwalifikacyjnych opublikowany został w BIP.

Po zakończeniu postępowania Główny Geodeta Kraju wydaje decyzję o uznaniu kwalifikacji i wpisuje dane osoby, której uznano kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia zawodowe.
Osoba, której kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego zostały uznane, posługuje się tytułem ustalonym dla danego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej lub jego skrótem.

Zakończenie postępowania

Po zakończeniu postępowania Główny Geodeta Kraju wydaje decyzję o uznaniu kwalifikacji i wpisuje dane osoby, której uznano kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego w dziedzinie geodezji i kartografii, w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia zawodowe.
Osoba, której kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego zostały uznane, posługuje się tytułem ustalonym dla danego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej lub jego skrótem.

Podstawa prawna

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
19.08.2024 15:49 Jolanta Plieth-Cholewińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Jolanta Plieth-Cholewińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Uznawanie kwalifikacji 2.0 20.08.2024 14:37 Jolanta Plieth-Cholewińska
Uznawanie kwalifikacji 1.0 19.08.2024 15:49 Jolanta Plieth-Cholewińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}