W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Legalizacja

Legalizacja dokumentu urzędowego to poświadczenie, że dokument pochodzi z właściwego urzędu — legalizując dokument, konsul potwierdza autentyczność podpisu i pieczęci urzędnika zagranicznego. Dzięki temu możesz posłużyć się zagranicznym dokumentem urzędowym w Polsce.

Legalizacja dotyczy państw, które nie są stronami Konwencji Haskiej znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z dnia 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. poz. 938).

Dokumenty do legalizacji są przyjmowane w Ambasadzie RP w Nowym Delhi w środy i piątki w godz. 9:30-12:00. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania terminu. 

W przypadku przesyłania dokumentów pocztą, skontaktuj się wcześniej z Wydziałem Konsularnym w celu uzyskania aktualnych informacji na temat procedury.

Jeśli zagraniczny urząd wymaga legalizacji polskiego dokumentu, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na stronie polskiego MSZ.

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek o legalizację dokumentu należy złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Konsul RP w Indiach legalizuje dokumenty pochodzące z: AfganistanuBangladeszuBhutanu, Malediwów, Nepalu i Sri Lanki.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Dokumenty można złożyć osobiście, przez osobę upoważnioną lub przesłać je pocztą. 

W przypadku przesyłania dokumentów pocztą, skontaktuj się wcześniej z Wydziałem Konsularnym w celu uzyskania aktualnych informacji na temat procedury.

Jak umówisz się na spotkanie?

Wnioski o legalizację dokumentu są przyjmowane w Ambasadzie RP w Nowym Delhi w środy i piątki w godz. 9:30-12:00. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania terminu. 

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Przygotuj:

  • dokument, który chcesz zalegalizować;
  • ważny dokument tożsamości (do wglądu).

Pamiętaj! Konsul legalizuje wyłącznie oryginały i urzędowe odpisy dokumentów. Nie legalizuje się kserokopii oraz wydruków z systemów teleinformatycznych. Dokumenty – przed złożeniem ich konsulowi – muszą zostać uwierzytelnione przez właściwy urząd miejscowy. W większości krajów takiego uwierzytelnienia dokonuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości albo inny urząd centralny kraju, z którego pochodzi dokument.

Konsul odmawia legalizacji dokumentów nie zawierających superlegalizacji.

Ile zapłacisz?

Zgodnie z tabelą opłat konsularnych.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul załatwia sprawę bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. 

Jak odbierzesz dokumenty?

Osobiście lub przez osobę upoważnioną.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.

 

{"register":{"columns":[]}}