Kolej w służbie gospodarce – I Kongres Rozwoju Kolei
23.01.2019
- Tematem przewodnim dzisiejszego Kongresu jest rozwój kolei. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat polska kolej była traktowana po macoszemu. Likwidowano linie kolejowe, złomowano tabor, zamykano dworce. Odwracamy to szkodliwe dla Polski myślenie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia I Kongresu Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywy”, który odbywa się 23 stycznia 2019 r. w Warszawie.
W otwarciu Kongresu uczestniczył również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Jako symbol odrodzenia kolejnictwa Mateusz Morawiecki wymienił decyzję o budowie linii kolejowej Podłęże – Piekiełko.
Dodał, że w założeniach budżetowych na 2019 r. znajdują się istotne środki na rozwój kolejnictwa.
Poinformował o budowie Holdingu Grupy PKP, który sprosta wyzwaniom, jakie niesie za sobą budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Minister zapowiedział podpisanie rozporządzenia dotyczącego warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, które otwiera drogę do powstania w Polsce kolei poruszającej się z prędkością do 250 km/h.
Niebawem do konsultacji publicznych trafi również ustawa realizująca założenia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.
Prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński podkreślił, że kolej staje się jedną z sił napędowych polskiej gospodarki.
I Kongres Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywy” zorganizowany został przez spółki Grupy PKP: PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Cargo i PKP Intercity. Uczestnicy kongresu w ramach dziewięciu paneli dyskutują na tematy związane m.in. z inwestycjami na kolei, wykorzystaniem funduszy unijnych, ekologią, innowacjami, bezpieczeństwem, rozwojem przewozów pasażerskich i towarowych.
Więcej informacji o kongresie na stronie internetowej: https://kongresrozwojukolei.pl/