O przyszłości transportu i logistyki w Wilnie
21.10.2021
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w międzynarodowym forum innowacji transportu „Transport i Logistyka 2050”, które odbyło się 21 października 2021 r. w Wilnie. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Transportu i Łączności Litwy oraz Stowarzyszenie Innowacja w Transporcie. Misją forum jest połączenie wysiłków instytucji państwowych, organizacji międzynarodowych, placówek naukowych, organizacji pozarządowych, biznesu i start-up’ów na rzecz przyśpieszenia wdrażania innowacji w dziedzinie transportu i logistyki.
W sesji ministrów ds. transportu wzięli udział przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Mołdawii i Armenii. Podczas debaty o współpracy międzynarodowej w transporcie i logistyce poprzez Zielony Ład, cyfryzację i inicjatywy transformacji sektora transportu, szeroko omówione zostały przykłady innowacji wdrażanych w poszczególnych krajach w obszarze transportu oraz towarzyszące temu wyzwania.
Celem przeprowadzonej debaty ministrów była wymiana poglądów i doświadczeń poszczególnych państw oraz zdefiniowanie najistotniejszych celów, zadań i wyzwań do realizacji w ciągu najbliższej dekady podczas wdrażania unijnej strategii Zielonego Ładu. Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej wiąże się z tworzeniem dogodnych warunków dla rozwoju innowacyjności, zastosowania na szeroką skalę nowoczesnych technologii, w tym rozpowszechnienia usług cyfrowych opartych o inteligentne systemy transportowe.
Forum było również okazją do spotkania ministra Andrzeja Adamczyka z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijusem Sinkeviciusem. Głównym tematem rozmowy były unijne przepisy środowiskowe w odniesieniu do budowy drogi ekspresowej S16 w woj. warmińsko-mazurskim. Spotkanie pozwoliło na bezpośrednią wymianę opinii i stanowisk dotyczących tej inwestycji oraz wskazanie potencjalnych obszarów problemowych wynikających z tych uregulowań. Minister Adamczyk poruszył również bieżące kwestie dotyczące niektórych przepisów o międzynarodowym transporcie drogowym Pakiet Mobilności I oraz włączenia szlaku drogowego Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T.
Poruszone podczas spotkania dwustronnego z ministrem transportu Łotwy, Talisem Linkaitsem tematy dotyczyły modernizacji korytarza kolejowego Rail Baltica, szlaków drogowych Via Baltica i Via Carpatia oraz unijnych przepisów Pakietu Mobilności I, w tym wspólnych działań dla wsparcia przewoźników drogowych.