W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W trosce o podnoszenie jakości życia mieszkańców

15.04.2019

15 kwietnia 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podpisał list intencyjny w którym Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych zobowiązują się do wspierania miast w tworzeniu zrównoważonego transportu miejskiego (Sustainable Urban Mobility Plan-SUMP).

Wiceminister infrastruktury A. Bittel podpisał list intencyjny

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z unijną inicjatywą JASPERS wybrano 5 z nich: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast). Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych miast o podobnej wielkości. Wybranym pięciu miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej (w tym: w identyfikacji i ocenie danych, opracowaniu zamówienia na niezbędne analizy, ocenie jakości dokumentacji oraz jej odbiorze od wykonawcy).

Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach. Podczas spotkań przedstawiane będą wyniki pracy z wybranymi pięcioma miastami oraz dobre praktyki we wdrażaniu SUMP. Sesje warsztatowe będą odbywać się raz na kwartał. Przedsięwzięcie będzie trwać dwa lata.

Poradnik - opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Wiceminister Andrzej Bittel zaprezentował „Poradnik - opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej”. Został on opracowany w ramach projektu CIVITAS PROSPERITY, w którym od 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury bierze udział w charakterze obserwatora.

Projekt CIVITAS PROSPERITY to część większej inicjatywy Komisji Europejskiej pn. CIVITAS, będącej siecią miast pracujących na rzecz czystszego, ekologicznego oraz lepszego transportu w Europie. Celem projektu jest wspieranie władz lokalnych i krajowych w poprawie i lepszym zrozumieniu Zrównoważonych Planów Mobilności Miejskiej, zwłaszcza w regionach i miastach, gdzie ta tematyka nie była dotychczas podejmowana lub była podejmowana w niewielkim stopniu.

Poradnik ma na celu przybliżenie idei planowania zrównoważonej mobilności oraz pokazanie, na czym polega SUMP, jakie jego kluczowe cechy należy mieć na uwadze podejmując wyzwanie przygotowania takiego dokumentu oraz wdrażania jego założeń.

Materiały

Poradnik
SMG​_Ekspert​_Civitas​_Prosperity​_Poradnik​_2019​_03​_18​_podgląd​_v1​_-​_16042019.pdf 2.34MB
{"register":{"columns":[]}}