O nas
O Instytucie
Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną, narodową instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Prowadzi prace w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnej państwa, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Służy rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i gospodarce opartej na wiedzy. Zapewnia wsparcie naukowe, badawcze i techniczne instytucjom państwa. Realizuje prace wykorzystywane w praktyce przez podmioty działające na rynku. Współpracuje z organizacjami i instytucjami badawczymi, przyczyniając się w ten sposób do integracji środowiska naukowego. Aktywnie uczestniczymy w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area). Działalność badawcza jest ukierunkowana na rozwój nauki i praktyczne zastosowania wyników badań. Instytut jest jednostką naukową kategorii B+ w dyscyplinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja (ITiT).
Instytut Łączności zatrudnia około 250 osób, w tym zespoły naukowców i specjalistów o wysokich kompetencjach w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Ogromne tempo zmian w tych obszarach i związane z tym kształtowanie się cywilizacji informacyjnej, rozumianej jako połączenie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy, stanowi wyzwanie, któremu Instytut jest w stanie sprostać. Sprzyja temu stabilna sytuacja ekonomiczna Instytutu, który dobrze radzi sobie w nowych warunkach rynkowych i w szybko zmieniającym się otoczeniu. Niewątpliwie jest to też możliwe dzięki długoletniej tradycji Instytutu i wynikającego z niej doświadczenia, wysoko wykwalifikowanej kadrze naukowej i inżynieryjnej oraz bazie materialnej. Struktura zakładów odpowiada zakresowi prac naukowo-badawczych prowadzonych w IŁ. Nowoczesne, posiadające akredytacje laboratoria, podejmują się w szerokim zakresie przeprowadzania badań urządzeń i kalibracji.
Badania naukowe i wdrożenia ułatwia sieć komputerowa zapewniająca dostęp do najważniejszych bibliotek i czasopism naukowych.
Instytut Łączności jest rozlokowany w trzech ośrodkach: w Warszawie Miedzeszynie, w Gdańsku i we Wrocławiu, dysponując łącznym areałem 7,2 ha i powierzchnią użytkową pomieszczeń 27 000 m2.
Od 8 lutego 2024 roku Dyrektorem Instytutu Łączności jest Dariusz Dąbek.
Przewodniczącym Rady Naukowej jest dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki.
27 lipca 2023 roku Instytut Łączności - PIB uzyskał poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Umożliwia nam to prowadzenie prac, badań, zawieranie umów z innymi podmiotami państwowymi i prywatnymi w których przetwarzane będą informacje niejawne.
Instytut posiada następujące poświadczenia:
- I i II stopnia do klauzul Tajne i niższych,
- III stopnia do klauzul Ściśle Tajne i niższych,
- III stopnia do klauzul NATO Secret, Secret EU/UE Secret oraz ESA Secret.
Misja i wartości
Jesteśmy wiodącą, niezależną, narodową instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych.
Służymy rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i gospodarce opartej na wiedzy.
Zapewniamy wsparcie naukowe, badawcze i techniczne instytucjom państwa.
Wspieramy polskie podmioty gospodarcze w procesie wdrażania najnowszych technologii telekomunikacyjnych oraz informatycznych, w tym bazujących na przyszłych sieciach mobilnych piątej generacji (5G), celem zwiększenia innowacyjności i wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki.
Realizujemy prace wykorzystywane w praktyce przez podmioty działające na rynku.
Nasze naczelne wartości
- Nasza działalność badawcza jest ukierunkowana na rozwój nauki i praktyczne zastosowania wyników badań.
- Autonomicznie określamy naszą strategię badawczą w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Strategia ta jest zgodna z założeniami krajowej i europejskiej polityki ekonomicznej oraz badawczej.
- Gromadzona przez nas wiedza i jakość wykonywanych badań umożliwiają nam osiąganie oraz utrzymywanie wiodącej pozycji na rynku krajowym i europejskim.
- Jesteśmy elementem polskiego środowiska naukowego. To zobowiązuje nas do doskonałości w działalności naukowej i stosowania dobrych praktyk.
- Jesteśmy instytucją niezależną i zajmujemy neutralne stanowisko w stosunku do wszelkich grup interesów.
- Korzystamy ze środków publicznych, dbając o ich właściwe wykorzystywanie i rozliczanie. Ponadto uzyskujemy przychody ze źródeł komercyjnych, prowadząc m.in. działalność ekspercką, edukacyjną i usługową.
- Satysfakcja klienta jest jednym z zasadniczych wskaźników naszego sukcesu. Informacje uzyskane od klientów i wyniki realizowanych dla nich prac traktujemy jako poufne.
- Dzięki transformacji osiągnięć naukowych na użyteczne innowacje przyczyniamy się do rozwoju gospodarki i wzrostu jej konkurencyjności.
- Współpracujemy z organizacjami i instytucjami badawczymi, przyczyniając się w ten sposób do integracji środowiska naukowego. Aktywnie uczestniczymy w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area).
- Bierzemy czynny udział w dialogu między środowiskiem naukowym a ogółem społeczeństwa. Uczestniczymy w debatach dotyczących dziedzin badań, w których jesteśmy aktywni lub zdolni do wniesienia znaczącego wkładu.
- Dbamy o nasz rozwój naukowy, zawodowy i osobisty. Uzyskaną dzięki temu wiedzę wykorzystujemy z pożytkiem dla Instytutu.
- Budujemy dobre wzajemne relacje. Dbamy o integrację pracowników.
- Delegowanie obowiązków i odpowiedzialności stwarza nam swobodę pracy. Decyzje przedstawiamy w sposób otwarty i zrozumiały.
- Mamy możliwość spotykania się z kierownictwem i omawiania swoich problemów zawodowych oraz osobistych.
- Traktujemy ochronę środowiska jako naturalny obowiązek.
- Spełniamy wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Pierwsza publikacja:
- 08.11.2022 14:30 Paweł Woźniak
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Paweł Woźniak
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
O nas | 4.0 | 05.03.2024 13:19 Paweł Woźniak |
O nas | 3.0 | 17.08.2023 13:39 Paweł Woźniak |
O nas | 2.0 | 17.08.2023 13:38 Paweł Woźniak |
O nas | 1.0 | 08.11.2022 14:30 Paweł Woźniak |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP