W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy projekt ESA: IŁ zbuduje pilotażowy system monitorowania sygnałów GNSS w Polsce

30.10.2024

18 października 2024 roku podpisano umowę na realizację projektu „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)”, finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Instytut Łączności – PIB jest liderem konsorcjum realizującego projekt.

Nowy projekt ESA: IŁ zbuduje pilotażowy system monitorowania sygnałów GNSS w Polsce

Prace w ramach projektu RTGMS będą realizowane przez Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.
Głównym celem projektu RTGMS jest opracowanie koncepcji, pilotażowe wdrożenie oraz przeprowadzenie testów funkcjonalnych ogólnopolskiego systemu monitorowania sygnałów GNSS (Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej). Do kluczowych funkcji systemu należeć będą:

  • wykrywanie zakłóceń i/lub niedostępności sygnałów GNSS na terenie Polski,
  • generowanie alarmów dotyczących przypadków, w których systemy nawigacji satelitarnej mogą działać nieprawidłowo,
  • wizualizacja danych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu internetowego, dostępnego dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

System będzie składał się z dwóch głównych komponentów:

  • stacjonarnego - sieci stacji monitorowania GNSS działających nieprzerwanie, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Stacje te będą korzystać z istniejącej infrastruktury sieci ASG-EUPOS, która zostanie rozbudowana zarówno na poziomie sprzętowym, jak i oprogramowania.
  • mobilnego - platformy pomiarowej GNSS zainstalowanej na pojeździe, działającej w trybie ad-hoc. Platforma ta będzie przeprowadzać bardziej szczegółowe i zaawansowane analizy incydentów zakłóceń, gdy będzie to konieczne.

Dostęp do niezawodnych danych nawigacji satelitarnej jest obecnie kluczowy dla różnych sektorów gospodarki, a także bezpieczeństwa i obronności państwa. Jednocześnie, systemy GNSS nie są w pełni niezawodne, a problem zakłóceń (zarówno przypadkowych, jak i celowych) wpływających na ich działanie staje się coraz bardziej znaczący, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Dlatego tak istotne jest stałe monitorowanie sygnałów GNSS i wykrywanie zakłóceń.

Projekt RTGMS ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności usług nawigacji satelitarnej na terenie Polski, poprzez stworzenie kompleksowego systemu monitorowania sygnałów GNSS, który będzie reagował na zakłócenia w czasie rzeczywistym oraz udostępniał użytkownikom bieżące informacje o stanie systemu nawigacyjnego.

Materiały

Zakłócenia sygnałów GNSS - współpracujemy z GUGiK
Instytut Łączności buduje Polski System Monitorowania Galileo
{"register":{"columns":[]}}