W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program dla Śląska nabiera tempa. Trwa kongres w Katowicach

03.10.2019

48 miliardów złotych – tyle pieniędzy pracuje już w gospodarce dzięki Programowi dla Śląska. Po dwóch latach działania programu przyszedł czas na pierwsze podsumowania. – To program otwarty, do którego wciąż chcemy dołączać nowe projekty – podkreśla Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Na zdjęciu stoi minister Jerzy Kwieciński, w tle ekran z napisem "Kongres Programu dla Śląska"

W grudniu 2017 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił Program dla Śląska, którego koordynacją zajmuje się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. To jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem długoterminowym jest zmiana profilu gospodarczego regionu za pomocą rozwoju branż nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie.

– Program dla Śląska jest największym tego typu programem w skali całego kraju. Przez lata Śląsk był sercem polskiej gospodarki. Za pomocą działań w programie chcemy odbudować pozycję tego regionu, ponieważ Śląsk to kopalnia innowacji, a jego nowymi wizytówkami stają się branże: motoryzacyjna, elektromobilności, medyczna czy IT – mówił podczas pierwszego dnia kongresu Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju. – Zależy nam na tym, aby region był doceniany w perspektywie międzynarodowej, a to już się dzieje. Katowice zostały gospodarzem Światowego Forum Miejskiego ONZ w 2022 roku.

Śląsk z nowymi inwestycjami

Podczas Kongresu Programu dla Śląska, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nowoczesność i tożsamość regionu”, zostały podpisane dwie umowy. Pierwsza z nich to dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla projektu GEPARD II na zakup stu elektrycznych autobusów, które będą obsługiwały linie miejskie w aglomeracji śląskiej. Druga dotyczy dofinansowania na zagospodarowanie erenów poprzemysłowych.

Odbywający się w Katowicach Kongres to także okazja do zabrania głosu w sprawie przyszłości tego regionu, o której rozmawiają przedstawiciele rządu, samorządu, biznesu, naukowcy i eksperci. Uczestnicy kongresu debatują w panelach tematycznych dotyczących między innymi przyszłości osób młodych na rynku pracy, walki ze smogiem, elektromobilności, rewitalizacji, przemysłu 4.0 czy smart cities, a także warsztaty dla przedsiębiorców i innowatorów.

Kongresowi towarzyszy również specjalna strefa wystawowa, gdzie są prezentowane najciekawsze projekty realizowane w ramach Programu dla Śląska, w tym strefa dronów, oraz prezentacja najlepszych inicjatyw przygotowanych w ramach hackathonu „Hackuj dla Śląska”, który odbył się 28 i 29 września 2019 r. w Katowicach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}