Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wypełniony i podpisany wniosek można złozyć w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Irbilu (Khanzad, American Village, róg ulic Texas i Hawaii, nr 250), jedynie po skompletowaniu dokumentacji i zgodnie z niniejszą procedurą.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
System e-konsulat (https://secure.e-konsulat.gov.pl/) służy wyłącznie do wypełnienia odpowiedniej aplikacji wizowej (Schengen/Krajowa). Po wejściu na ww. stronę www:
- zmień język na angielski u góry po prawej stronie;
- wybierz kraj (Irak) oraz miasto (Irbil);
- następnie wybierz u góry po lewej stronie rodzaj aplikacji, wypełnij ją, zapisz i wydrukuj.
Po wypełnieniu i wydrukowaniu odpowiedniej aplikacji, w celu umówienia się na rozmowę wizową w Konsulacie Generalnym RP w Irbilu wnioskodawcy proszeni są o wysłanie wiadomości e-mail na adres: erbil.consul@msz.gov.pl w ŚRODĘ od godziny 14:00 do końca dnia.
UWAGA! Wiadomości z wnioskiem o przyznanie miejsca na spotkania wizowe przyjmowane są WYŁĄCZNIE w środy od godziny 14:00 do końca dnia.
E-mail zgłoszeniowy powinien zawierać następujące informacje:
1. załączoną kopię wniosku wizowego;
2. załączoną kopię paszportu (oraz ew. dokument potwierdzający legalny pobyt w Iraku/Kurdystanie w przypadku obywateli krajów trzecich);
3. dokument uprawniający do ubiegania się o wizę, np. potwierdzenie przyjęcia na studia, zezwolenie na pracę, etc.
Zgłoszenia niespełniające wymagań nie będą przyjmowane.
Tylko prawidłowe wnioski (zarówno w przypadku wiz krajowych/D, jak i Schengen/C) zostaną uznane za kwalifikujące się do rozpatrzenia na zasadzie kolejności zgłoszeń.
Potwierdzenie zostanie wysłane do godziny 16:00 w następnym dniu przyjętym kandydatom, z podaniem daty i godziny rozmowy kwalifikacyjnej.
Rejestracja wniosku wizowego w innym celu niż wskazany w wybranym typie wizy/rejestracji oraz dokonanie istotnych zmian we wniosku wizowym po dokonaniu rejestracji spowoduje odrzucenie wniosku wizowego. Prosimy o staranne i uważne rejestrowanie wniosków wizowych.
WAŻNA INFORMACJA: Konsulat Generalny RP w Irbilu nie współpracuje z żadnymi agentami ani komercyjnymi agencjami wizowymi. Podmioty te nie są w stanie zapewnić terminów wizowych. Jedynym kosztem jest opłata wizowa pobierana przez konsulat.
UWAGA:
1. Kandydaci muszą poprawnie wpisać wszystkie swoje dane osobowe w formularzu zgłoszeniowym podczas procedury rejestracji.
2. Wnioskodawcy muszą wprowadzić prawidłowe dane swojego ważnego paszportu.
3. Wnioskodawcy zobowiązani są do podania w formularzu zgłoszeniowym swoich pełnych danych osobowych: pełnego adresu zamieszkania (w tym numer domu, nazwa ulicy, miejscowość, region, kod pocztowy) oraz danych kontaktowych (np. adres e-mail i telefon stacjonarny lub numer telefonu komórkowego).
WAŻNA UWAGA: Wniosek można złożyć najwcześniej 6 miesięcy przed planowaną podróżą. Wniosek należy złożyć nie później niż 17 dni przed planowaną podróżą. Niemniej w związku z długą listą oczekujących Konsulat Generalny RP w Irbilu może nie być w stanie zaproponowac Tobie szybkiego terminu na spotkanie z Konsulem, zatem sugerujemy planowanie podróży z wyprzedzeniem!
Ze względu na wzrost zapotrzebowania na polskie wizy i z przyczyn niezależnych od Konsulatu, czas oczekiwania na spotkanie w sprawie wizy wynosi obecnie co najmniej 2-3 tygodnie i może zostać wydłużony do miesiąca. Przepraszamy za niedogodności.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw strefy Schengen, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR. Konsulat Generalny RP w Irbilu akceptuje wyłącznie ubezpieczenia podróżne zakupione w firmach ubezpieczeniowych działających na terenie Polski, które działają pod Polską Izbą Ubezpieczeń - tutaj znajdziesz listę
- Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
-
Potwierdzenie posiadania środków finansowych:
- oryginał aktualnego, wydanego i potwierdzonego przez bank, zaświadczenia o stanie konta lub potwierdzony przez bank wyciąg z konta co najmniej za ostatnie 6 miesięcy,
- ważna karta kredytowa z oryginalnym zaświadczeniem z banku o możliwych do wykorzystania środkach,
- oryginał aktualnego zaświadczenia z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,
- odcinek emerytury/renty lub legitymacja emeryta/rencisty (oryginał i kopia),
- potwierdzenie otrzymywania regularnych dochodów z tytułu własności.
- Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
- Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Osoby ubiegające się o wydanie wiz krótkoterminowych (Schengen) powinny składać – w zależności od zamierzonego celu podróży – dokumenty uzupełniające, które zostały przedstawione poniżej. Lista ta zawiera szczegółowy wykaz dokumentów obowiązujących w zależności od celu podróży.
Dokumenty przedstawiane przez wszystkie osoby ubiegające się o wizę w Iraku:
- Krajowy dokument tożsamości (gensiya).
- Ryginał dokumentów potwierdzających posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów planowanego pobytu, np. opatrzone pieczęcią i podpisem wyciągi bankowe co najmniej za ostatnie sześć miesięcy.
- Jeżeli osoba zapraszająca (przyjmująca) pokrywa koszty pobytu osoby ubiegającej się o wizę, musi przedłożyć wyżej wymienione dokumenty potwierdzające wraz z zaproszeniem.
- Dokumenty potwierdzające istnienie więzi ekonomicznych i osobistych w Iraku, np. wyciągi bankowe, dokumenty potwierdzające prawo do mienia, zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z książeczki rodzinnej, akt małżeństwa oraz kopie dokumentów tożsamości współmałżonka i dzieci.
- Rezerwacja biletu na lot powrotny (może być nieopłacona).
- Jeżeli osoba ubiegająca się o wizę nie zatrzymuje się u osoby przyjmującej, dokument uzupełniający dotyczący zakwaterowania na czas pobytu (np. potwierdzenie rezerwacji hotelowej w postaci dowodu przelewu właściwej kwoty pokrywającej koszt pobytu).
- Osoby podróżujące w celach turystycznych: oświadczenie dotyczące trasy podróży podczas pobytu na terytorium państw członkowskich (np. plan zwiedzania atrakcji turystycznych, potwierdzenie rezerwacji wycieczki lub dowolny odpowiedni dokument zawierający informacje na temat planowanej podróży).
Dodatkowe dokumenty wymagane w przypadku wniosków wizowych dotyczących wizy służbowej:
- Oryginalne zaproszenie do udziału w spotkaniach, konferencjach lub innych wydarzeniach związanych z działalnością gospodarczą wystosowane przez podmiot przyjmujący. Zaproszenie musi zawierać dane osoby zaproszonej oraz dane kontaktowe przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium państwa członkowskiego oraz musi być opatrzone oficjalną pieczęcią i nagłówkiem osoby zapraszającej/przedsiębiorstwa zapraszającego, a także czytelnym podpisem.
- W stosownych przypadkach bilety wstępu na targi i kongresy.
- Dokumenty potwierdzające działalność gospodarczą przedsiębiorstwa zapraszającego i irackiego przedsiębiorstwa zaproszonego (np. umowy, dowody płatności faktur, lista zamówień, wiadomość e-mail od partnera handlowego wysłana na oficjalny adres email biura wizowego wraz z potwierdzeniem współpracy i czytelnym podpisem nadawcy, osobiste zaproszenie lub oficjalne zaproszenie wystosowane przez właściwy urząd publiczny na wniosek przedsiębiorstwa w danym państwie członkowskim).
- Dokumenty potwierdzające status przedsiębiorstwa jako podmiotu prowadzącego działalność finansowo-handlową.(np. zezwolenie na prowadzenie działalności lub zaświadczenie wystawione przez izbę handlową).
- Dokumenty potwierdzające status zatrudnienia w przedsiębiorstwie i wynagrodzenie osoby ubiegającej się o wizę.
Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach LECZENIA:
- Zaświadczenie wystawione przez lekarza osoby ubiegającej się o wizę lub szpital w Iraku, w razie konieczności zweryfikowane przez inny niezależny podmiot medyczny, potwierdzające konieczność odbycia szczególnego leczenia w państwie będącym celem podróży.
- Dokument urzędowy wystawiony przez przyjmujący zakład opieki zdrowotnej w państwie członkowskim potwierdzający możliwość zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej oraz gotowość odpowiedniego przyjęcia pacjenta.
- Dowód dokonania opłaty wstępnej za leczenie lub inny dokument potwierdzający posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia i kosztów powiązanych, takich jak dodatkowy zakres ubezpieczenia.
- Wszelka inna dostępna korespondencja między stronami.
Dokumenty przedstawiane przez ubiegających się o wizę podróżujących w celach BADAWCZYCH lub SZKOLENIOWYCH:
- Poświadczenie zapisu na kursy w instytucji szkoleniowej w celu podjęcia studiów, udziału w szkoleniu naukowym lub praktycznym (również zawodowym) lub w celu podjęcia innych działań zdolnych poprawić zdolności zawodowe i intelektualne osoby ubiegającej się o wizę.
- Legitymacje studenckie lub zaświadczenia o planowanych kursach.
- W stosownych przypadkach – dowód dokonania opłaty wstępnej za kursy lub szkolenia.
Dodatkowe dokumenty przedstawiane w przypadku wniosków wizowych dotyczących wizyt rodzinnych:
- Zaproszenie wystosowane przez krewnego przebywającego w państwie członkowskim wraz z dokumentem potwierdzającym jego pobyt (np. zaświadczenie o miejscu zamieszkania wydane przez właściwy organ krajowy).
- W przypadku zaproszenia współmałżonka: akt małżeństwa. W przypadku zaproszenia rodziców: akt urodzenia osoby zapraszającej (tj. syna/córki) oraz zaświadczenie o sytuacji rodzinnej osoby zapraszającej i osoby zaproszonej. W przypadku zaproszenia małoletnich: akt urodzenia osoby zaproszonej (tj. syna/córki) oraz zaświadczenie o sytuacji rodzinnej osoby zapraszającej i osoby zaproszonej. W przypadku zaproszenia bliskich krewnych: zaświadczenie o sytuacji rodzinnej potwierdzające stopień pokrewieństwa i powinowactwa między osobą zapraszającą a osobą zaproszoną.
Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w ramach OFICJALNEJ DELEGACJI lub w celach OFICJALNYCH:
- Nota werbalna wystosowana przez irackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdzająca, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji lub oficjalnego wyjazdu służbowego do państwa członkowskiego.
- Zaproszenie lub potwierdzenie rejestracji wystawione przez organizację pełniącą rolę gospodarza.
Dokumenty przedstawiane przez osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach NAUKOWYCH, lub aby wziąć udział w wydarzeniach KULTURALNYCH, SPORTOWYCH lub RELIGIJNYCH, lub z INNYCH POWODÓW:
- Kopia oficjalnego zaproszenia.
- Zaproszenie, bilety wstępu, zaświadczenia o zapisie lub programy zawierające (w miarę możliwości) nazwę organizacji pełniącej rolę gospodarza, informacje na temat długości pobytu lub inne stosowne dokumenty wskazujące cel podróży.
- Dowód ubezpieczenia obejmującego imprezę sportową, które powinno obejmować urazy i kontuzje związane zarówno z treningiem, jak i zawodami; zawierający szczegółowe informacje o tym, kto pokrywa koszty.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Wszystkie dodatkowe dokumenty składane w języku oryginalnym powinny być urzędowo przetłumaczone na język angielski lub polski.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy. Na granicy zewnętrznej zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodów, spełniających warunki wjazdu.
Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?
Opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wynosi 100 USD i może być wnoszona wyłącznie w gotówce, podczas jego składania. Z opłaty wizowej zwolnieni są małoletni do 6 roku życia, natomiast w przypadku wnioskujących w wieku 6-12 lat opłata wynosi 50 USD
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzja w sprawie wizy podejmowana jest w ciągu 15 dni kalendarzowych. Wyjątkowo czas na podjęcie decyzji może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.
W przypadku obywateli niektórych krajów lub kategorii podróżnych okres niezbędny do podjęcia decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu ze względu na konieczność konsultacji wizowych.
Aktualny wykaz państw trzecich, których obywatele i kategorie podróżnych podlegają konsultacjom wizowym, dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej (https://home-affairs.ec.europa.eu/system/files/2023-02/Annex%2016_Prior%20consultation_en.pdf).
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową można odebrać (wyłącznie osobiście lub przez osobę upoważnioną) począwszy od dnia wskazanego przez urzędnika konsularnego przy składaniu wniosku wizowego, w godzinach 14:00-16:00.
WAŻNE:
- Osoby ubiegające się o wizę są informowane podczas składania wniosku wizowego o terminie odbioru paszportu na wystawionym pokwitowaniu. Wnioskodawcom zaleca się następnie zachowanie tego pokwitowania jako dowodu ich wizyty oraz w celu późniejszego ułatwienia wydania decyzji.
- Wnioskodawcy mogą upoważnić przedstawiciela do odebrania decyzji wizowej oraz paszportu w ich imieniu. Konsulat RP w Irbilu będzie wówczas wymagać przedłożenia pokwitowania i okazania dokumentu tożsamości/paszportu przedstawiciela.
- Konsulat RP w Irbilu nie wysyła dokumentów kurierem.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 90 USD.
W celu złożenia odwołania prosimy o wysłanie e-maila na adres: erbil.consul@msz.gov.pl
ODWOŁANIE powinno zawierać:
1. Wniosek (napisany w języku angielskim lub polskim) o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej osobiście podpisany przez aplikującego, w którym wnioskujący poda argumenty dlaczego nie zgadza się z decyzją Konsula.
2. Dodatkowe dokumenty, które mają zmienić decyzję konsula.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
W celu złożenia odwołania prosimy o wysłanie e-maila na adres.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie.
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Najczęściej zadawane pytania
1. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach turystycznych:
a) Jeżeli wnioskodawca jest pracownikiem, załącza poświadczenie zgody na urlop.
b) plan podróży, jeżeli wiedzie ona do więcej niż jednego państwa członkowskiego.
c) zaproszenie od gospodarza, jeżeli dana osoba zatrzymuje się u kogoś.
d) dokument od instytucji zapewniającej zakwaterowanie lub inny stosowny dokument zawierający informacje na temat planowanego miejsca zakwaterowania.
e) potwierdzenie rezerwacji wycieczki zorganizowanej lub inny stosowny dokument zawierający informacje na temat planów podróży.
2. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach służbowych:
a) oficjalne zaproszenie w oryginale od firmy lub organu władzy do udziału w spotkaniach, konferencjach lub imprezach związanych z handlem, przemysłem lub pracą itp. (na oficjalnym papierze firmowym, opatrzone pieczęcią i podpisane), uwzględniające następujące informacje:
- pełny adres i dane kontaktowe przedsiębiorstwa,
- charakter działalności,
- cel oraz czas trwania wizyty,
- osoba lub podmiot ponoszący koszty przejazdu i zakwaterowania wnioskodawcy,
- informacja, czy osoba zapraszająca zapewnia finansową gwarancję powrotu wnioskodawcy do Iraku,
- nazwisko pracownika zatwierdzającego i zajmowane przez niego stanowisko.
b) Dokumenty przedstawiane przez zapraszane irackie przedsiębiorstwo:
- dokumenty poświadczające działalność gospodarczą przedsiębiorstwa (np. roczny rejestr działalności gospodarczej, wypis z rejestru przedsiębiorców, sprawozdanie roczne),
- oficjalne zaproszenie w oryginale (na oficjalnym papierze firmowym, opatrzone pieczęcią i podpisane, którym zawiera następujące dane:
- pełny adres i dane kontaktowe przedsiębiorstwa,
- nazwisko pracownika zatwierdzającego i zajmowane przez niego stanowisko,
- nazwisko, stanowisko, wysokość wynagrodzenia i staż pracy (jeżeli dotyczy),
- cel wizyty,
- charakter umowy o pracę,
- osoby lub podmiotu ponoszącego koszty przejazdu i zakwaterowania wnioskodawcy.
c) dokumenty wykazujące istnienie stosunków handlowych lub zawodowych
- umowy, faktury, listy przewozowe, zamówienia itp.;
d) w stosownych przypadkach wymagane są bilety wstępu na targi i kongresy.
3. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach realizacji działalności zarobkowej lub odbycia stażu:
- w przypadku działalności zarobkowej, zezwolenie na pracę wystawione przez urząd wojewódzki,
- w przypadku odbycia stażu, zezwolenie na jego odbycie wydane przez podmiot je organizujący.
4. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celu złożenia wizyty rodzinie lub znajomym:
a) aplikujący podróżujący w celu złożenia wizyty u znajomych lub rodziny:
- oryginał zaproszenia wystawionego przez urząd wojewódzki właściwy dla miejsca zamieszkania zapraszającego;
b) aplikujący składający wniosek w celu odwiedzin małżonka w Polsce:
- oryginał zaproszenia wystawionego przez właściwy urząd wojewódzki na wniosek małżonka lub jego najbliższej rodziny,
- odpis aktu małżeństwa, nie starszy niż 3 miesiące,
- kopia paszportu małżonka.
5. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celu poddania się leczeniu:
a) zaświadczenie od lekarza lub z zakładu opieki zdrowotnej; w zaświadczeniu powinna znaleźć się historia choroby pacjenta oraz informacja, jaki rodzaj leczenia jest konieczny.
b) oficjalny dokument od przyjmującego w zakładzie opieki zdrowotnej w Polsce; w dokumencie powinno znaleźć się potwierdzenie, że zakład może przeprowadzić konkretne leczenie oraz że stosownie do tego pacjent zostanie przyjęty;
c) zaświadczenie dotyczące ustaleń finansowych dotyczących usługi medycznej oraz potwierdzenia dokonania płatności za leczenie:
- dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów opieki medycznej oraz kosztów powiązanych,
- potwierdzenie uiszczenia zaliczki na opiekę medyczną, jeżeli jest wymagana;
d) wszelka pozostała korespondencja między lekarzem wystawiającym skierowanie a przyjmującym zakładem opieki zdrowotnej, o ile jest ona dostępna.
6. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach kulturalnych lub w związku z wydarzeniami sportowymi:
a) w odniesieniu do małoletnich: legitymacja uczniowska i oryginał pisma ze szkoły, zawierającego: pełny adres, numer telefonu szkoły, zezwolenie na nieobecność, nazwisko i stanowisko osoby udzielającej zezwolenia;
b) oryginał zaproszenia od organizatora wydarzenia w państwie członkowskim będącym celem podróży;
c) jeżeli dotyczy, pismo instytucji wysyłającej danego wnioskodawcę;
d) zaproszenie, zaświadczenie o zapisie lub programy zawierające nazwę organizacji przyjmującej i informacje na temat długości pobytu lub inny stosowny dokument wskazujący cel podróży.
7. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach naukowych lub szkoleniowych:
a) poświadczenie zapisu na kursy zawodowe lub teoretyczne prowadzone w instytucji szkoleniowej w ramach kształcenia podstawowego i kierunkowego;
b) dokumenty potwierdzające posiadane wyksztalcenie.
Materiały
DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 6 czerwca 2016 r. ustalająca wykaz dokumentów uzupełniających, które muszą przedstawić osoby ubiegające się o wizę w Iranie, Iraku i Federacji RosyjskiejCOMMISSION_IMPLEMENTING_DECISION_of_662016.pdf 0.27MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32009R0810
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20130001650
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001274
Decyzja Wykonawcza Komisji Europejskiej z dnia 6 czerwca 2016 r. ustalająca wykaz dokumentów uzupełniających, które muszą przedstawić osoby ubiegające się o wizę w Iranie, Iraku i Federacji Rosyjskiej https://www.gov.pl/attachment/e04ee6bd-cdcd-4b39-899c-508a7f11157f