W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wypełniony i podpisany wniosek można złozyć w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Irbilu (Khanzad, American Village, róg ulic Texas i Hawaii, nr 250), jedynie po skompletowaniu dokumentacji i zgodnie z niniejszą procedurą

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

System e-konsulat (https://secure.e-konsulat.gov.pl/) służy wyłącznie do wypełnienia odpowiedniej aplikacji wizowej (Schengen/Krajowa). Po wejściu na ww. stronę www:

  1. zmień język na angielski u góry po prawej stronie;
  2. wybierz kraj (Irak) oraz miasto (Irbil);
  3. następnie wybierz u góry po lewej stronie rodzaj aplikacji, wypełnij ją, zapisz i wydrukuj.

Po wypełnieniu i wydrukowaniu odpowiedniej aplikacji, w celu umówienia się na rozmowę wizową w Konsulacie Generalnym RP w Irbilu wnioskodawcy proszeni są o wysłanie wiadomości e-mail na adres: erbil.consul@msz.gov.pl w ŚRODĘ od godziny 14:00 do końca dnia.

UWAGA! Wiadomości z wnioskiem o przyznanie miejsca na spotkania wizowe przyjmowane są WYŁĄCZNIE w środy od godziny 14:00 do końca dnia.

E-mail zgłoszeniowy powinien zawierać następujące informacje:

1. załączoną kopię wniosku wizowego;

2. załączoną kopię paszportu (oraz ew. dokument potwierdzający legalny pobyt w Iraku/Kurdystanie w przypadku obywateli krajów trzecich);

3. dokument uprawniający do ubiegania się o wizę, np. potwierdzenie przyjęcia na studia, zezwolenie na pracę, etc.

Zgłoszenia niespełniające wymagań nie będą przyjmowane.

Tylko prawidłowe wnioski (zarówno w przypadku wiz krajowych/D, jak i Schengen/C) zostaną uznane za kwalifikujące się do rozpatrzenia na zasadzie kolejności zgłoszeń.

Potwierdzenie zostanie wysłane do godziny 16:00 w następnym dniu przyjętym kandydatom, z podaniem daty i godziny rozmowy kwalifikacyjnej.

Rejestracja wniosku wizowego w innym celu niż wskazany w wybranym typie wizy/rejestracji oraz dokonanie istotnych zmian we wniosku wizowym po dokonaniu rejestracji spowoduje odrzucenie wniosku wizowego. Prosimy o staranne i uważne rejestrowanie wniosków wizowych.

WAŻNA INFORMACJA: Konsulat Generalny RP w Irbilu nie współpracuje z żadnymi agentami ani komercyjnymi agencjami wizowymi. Podmioty te nie są w stanie zapewnić terminów wizowych. Jedynym kosztem jest opłata wizowa pobierana przez konsulat.

UWAGA:

1. Kandydaci muszą poprawnie wpisać wszystkie swoje dane osobowe w formularzu zgłoszeniowym podczas procedury rejestracji.

2. Wnioskodawcy muszą wprowadzić prawidłowe dane swojego ważnego paszportu.

3. Wnioskodawcy zobowiązani są do podania w formularzu zgłoszeniowym swoich pełnych danych osobowych: pełnego adresu zamieszkania (w tym numer domu, nazwa ulicy, miejscowość, region, kod pocztowy) oraz danych kontaktowych (np. adres e-mail i telefon stacjonarny lub numer telefonu komórkowego).

WAŻNA INFORMACJA: Najwcześniej możesz złożyć wniosek 6 miesięcy przed planowaną podróżą. Wniosek należy złożyć nie później niż 17 dni przed planowaną podróżą. Jednak ze względu na długą listę oczekujących Konsulat Generalny RP w Erbilu może nie być w stanie zaoferować Ci szybkiego spotkania z Konsulem, dlatego sugerujemy wcześniejsze zaplanowanie podróży!

Ze względu na wzrost zapotrzebowania na wizy polskie i z przyczyn niezależnych od Konsulatu, czas oczekiwania na spotkanie w sprawie wizy wynosi obecnie co najmniej 2-3 tygodnie i może zostać wydłużony do miesiąca. Przepraszamy za niedogodności.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;

2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  

4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.

5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Konsulat Generalny RP w Irbilu akceptuje wyłącznie ubezpieczenia podróżne zakupione w firmach ubezpieczeniowych działających na terenie Polski, które działają pod Polską Izbą Ubezpieczeń - tutaj znajdziesz listę

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.

7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).

9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

10.  Rezerwacja biletu na lot do Polski (może być nieopłacona).

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich należy przedstawić:

  • pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – należy złożyć oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Osoby ubiegające się o wydanie wiz krajowych (D) powinny składać – w zależności od zamierzonego celu podróży – dokumenty uzupełniające, które zostały przedstawione poniżej. Lista ta zawiera szczegółowy wykaz dokumentów obowiązujących w zależności od celu podróży.

PRACA

Wymagane dokumenty:

  • Kopia zezwolenia na pracę.
  • Pisemna informacja od przyszłego pracodawcy nt. warunków zatrudnienia.
  • Pisemne dowody na okoliczność nawiązania kontaktu z potencjalnym pracownikiem, weryfikacji jego umiejętności itd.
  • Dowody na okoliczność kwalifikacji interesanta (dowód zatrudnienia w danej branży, kariery zawodowej, certyfikaty, dyplomy, itd.).
  • Wszelkie inne dokumenty wymagane dla danej branży (zezwolenia, uprawnienia, licencje itd.).
  • Rezerwacja hotelu lub inny pisemny dowód na posiadanie miejsca zakwaterowania; wnioskodawcy zamierzający mieszkać u rodziny lub przyjaciół, albo będący sponsorowani przez obywateli RP/UE w jakikolwiek inny sposób, zobowiązani są przedstawić zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim.
  • Dokumenty dot. sytuacji rodzinnej interesanta (akty małżeństwa/urodzenia).

 

STUDIA, BADANIA NAUKOWE, PRACE ROZWOJOWE

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów (może być skan/kopia)
  • Dotyczy to WYŁĄCZNIE osób, które rozpoczynają studia I stopnia: decyzję właściwego Kuratora Oświaty w zakresie uznania m.in. świadectwa ukończenia szkoły średniej, studiów licencjackich i/lub innych za granicą za dokument potwierdzający w RP uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe (może być skan/kopia). Tutaj znają Państwo listę Kuratoriów Oświaty wraz z adresami korespondencyjnymi. W przypadku problemów sugerujemy kontakt z uniwersytetem / akademią i/lub szkołą wyższą, w której planują Państwo rozpocząć naukę. Niektóre świadectwa nie podlegają tym wymogom z uwagi na umowy dwustronne w zakresie uznawalności wykształcenia jakie podpisała Rzeczypospolita Polska – lista i szczegółowe informacje dot. stosowania tych umów znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

DOKUMENTY UZNAWANE Z TYTUŁU PRAWA W POLSCE
Każdy certyfikat, dyplom lub inny dokument wydany w ramach systemu edukacji jednego z państw członkowskich UE, EOG lub OECD, który uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie wydania. Zasada ta dotyczy następujących państw:
Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Korea, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, USA.

DOKUMENTY UZNAWANE NA PODSTAWIE UMÓW BILATERALNYCH W POLSCE
Rzeczpospolita Polska na mocy umów międzynarodowych uznaje dokumenty o wykształceniu z następujących państw: Armenia, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Kazachstan, Kirgistan, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Kuba, Libia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Syria, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Węgry, Wietnam oraz z następujących państw obecnie nieistniejących: Czechosłowacja, Jugosławia (SFRJ), NRD, ZSRR.

► Sprawdź szczegóły tutaj.

  • W przypadku osób ubiegających się o wizę w celu przeprowadzania badań naukowych – umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, zawarta z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inna umowa cywilnoprawna. Umowa powinna określać: tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych, lub ich przedmiot; zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych; zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania; datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych; wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy; informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Dowód uiszczenia opłaty, jeżeli aplikant podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne.
  • Dyplomy będące podstawą rekrutacji na studia, opatrzone superlegalizacją.
  • Inne dodatkowe dokumenty potwierdzające edukację (np. zaświadczenie o znajomości j. angielskiego, zaświadczenia z kursów, szkoleń), opatrzone superlegalizacją.
  • Pisemny dowód potwierdzający zakwaterowanie w Polsce, na cały okres ważności wizy wraz z podaniem kwoty wynajmu.

UWAGA:

Dokumenty powinny być przedstawione w j. angielskim lub w j. polskim.

Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży powrotnej oraz kosztów pobytu w Polsce. Minimalna wysokość środków finansowych, które należy posiadać, to łącznie:

Jeżeli aplikant przebywa w Polsce sam:

  • 2 500 PLN na podróż powrotną;
  • koszt zakwaterowania wykazany na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 776 PLN za każdy miesiąc pobytu (776 PLN x 12 miesięcy =  9 312 PLN);
  • lub ich równowartość w walucie obcej.

Jeżeli aplikant przebywa w Polsce z członkami rodziny:

  • 2 500 PLN na podróż powrotną (kwota dotyczy każdego członka rodziny zgodnie z przepisem –  paragraf 2 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec podejmujący lub kontynuujący studia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2022.78 t.j.);
  • koszt zakwaterowania wykazany na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy  najmu;
  • 600 PLN za każdy miesiąc pobytu na siebie i każdego członka rodziny;
  • lub ich równowartość w walucie obcej.

Wymagane dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych (do wyboru z listy – nie ma obowiązku przedstawiania wszystkich wymienionych):

  • Oryginalny wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy, zawierający dane kontaktowe do pracownika banku odpowiedzialnego za potwierdzanie dokumentów.
  • Oryginał zaświadczenia o posiadaniu środków pieniężnych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego.
  • Oryginalny, poświadczony notarialnie "List sponsorski: od bliskiego członka rodziny (matka, ojciec) potwierdzający zobowiązanie do pokrywania kosztów nauki wraz z oryginalnymi dokumentami potwierdzającymi posiadanie wystarczających środków na ten cel.

 

WOLONTARIAT, STAŻ

Wymagane dokumenty:

  • List akceptujący.
  • Wszystkie dokumenty wymagane przez instytucję.
  • Potwierdzenie wniesienia opłat (jeśli dotyczy).
  • Dokumenty dotyczące sytuacji rodzinnej wnioskodawców (akty małżeństwa/urodzenia).
  • Podróżne ubezpieczenie medyczne ważne przez cały okres planowanego pobytu plus co najmniej 2 dni; ważne we wszystkich krajach strefy Schengen; minimalne ubezpieczenie: 30 000 EUR.
  • Rezerwacja hotelu lub pisemny dowód innego zakwaterowania NA CAŁY OKRES WAŻNOŚCI WIZY wraz z kwotą najmu; w przypadku wnioskodawców planujących pobyt u rodziny lub przyjaciół wymagane jest zaproszenie zarejestrowane przez odpowiednie polskie władze (Urząd Wojewódzki).

Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży powrotnej oraz kosztów pobytu w Polsce. Minimalna wymagana wielkość środków finansowych jest następująca:

Jeśli wnioskodawca jest sam w Polsce:

  • 2 500 zł na podróż powrotną;
  • koszt zakwaterowania na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 776 zł za każdy miesiąc pobytu (776 zł x 12 miesięcy = 9 312 zł) lub równowartość tej kwoty w walucie obcej.

Jeżeli wnioskodawca przebywa w Polsce z członkami rodziny:

  • 2 500 zł na podróż powrotną (Dz.U.2022.78 t.j.);
  • koszt zakwaterowania na podstawie rezerwacji hotelu lub umowy najmu;
  • 600 zł na każdy miesiąc pobytu dla wnioskodawcy i każdego członka rodziny; lub ich równowartość w walucie obcej.

 

OFICJALNA MISJA LUB CELE URZĘDOWE

Wymagane dokumenty:

  • kopia oficjalnej Noty wystosowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku potwierdzająca, że wnioskodawca jest członkiem oficjalnej delegacji lub przebywa na oficjalnej misji w państwie członkowskim;
  • zaproszenie lub potwierdzenie rejestracji z organizacji/instytucji przyjmującej.

 

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wynosi 150 USD i może być wnoszona wyłącznie w gotówce, podczas jego składania.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja w sprawie wizy podejmowana jest w ciągu 15 dni kalendarzowych. Wyjątkowo czas na podjęcie decyzji może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.

W przypadku obywateli niektórych krajów lub kategorii podróżnych okres niezbędny do podjęcia decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu ze względu na konieczność konsultacji wizowych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Decyzję wizową można odebrać (wyłącznie osobiście lub przez osobę upoważnioną) począwszy od dnia wskazanego przez urzędnika konsularnego przy składaniu wniosku wizowego, w godzinach 14:00-16:00.

 

WAŻNE:

  • Osoby ubiegające się o wizę są informowane podczas składania wniosku wizowego o terminie odbioru paszportu na wystawionym pokwitowaniu. Wnioskodawcom zaleca się następnie zachowanie tego pokwitowania jako dowodu ich wizyty oraz w celu późniejszego ułatwienia wydania decyzji.
  • Wnioskodawcy mogą upoważnić przedstawiciela do odebrania decyzji wizowej oraz paszportu w ich imieniu. Konsulat RP w Irbilu będzie wówczas wymagać przedłożenia pokwitowania i okazania dokumentu tożsamości/paszportu przedstawiciela.
  • Konsulat RP w Irbilu nie wysyła dokumentów kurierem.
Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 150 USD.

W celu złożenia odwołania prosimy o wysłanie e-maila na adres: erbil.consul@msz.gov.pl

ODWOŁANIE powinno zawierać: 
1.    Wniosek (napisany w języku angielskim lub polskim) o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej osobiście podpisany przez aplikującego, w którym wnioskujący poda argumenty dlaczego nie zgadza się z decyzją Konsula.
2.    Dodatkowe dokumenty, które mają zmienić decyzję konsula. 

Najczęściej zadawane pytania

[wypełniane przez placówkę w zależności od profilu wydawanych wiz]

INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW

Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.

 

Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.

 

Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.

 

Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.

{"register":{"columns":[]}}