W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sprowadzenie do Polski zwłok

W celu sprowadzenia do Polski zwłok osoby zmarłej za granicą należy w pierwszej kolejności uzyskać:

1.   pozwolenie starosty lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki lub szczątki mają być pochowane, a następnie

2.   zaświadczenie polskiego konsula stwierdzające, że zwłoki lub szczątki mogą być sprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Konsul wydaje zaświadczenie na wniosek, na podstawie:

  1. Pozwolenia wydanego przez starostę lub prezydenta miasta.
  2. Odpisu aktu zgonu lub innego dokumentu stwierdzający zgon.
  3. Dokumentów wynikających z przepisów prawa miejscowego:
  • Akt zgonu/tymczasowy akt zgonu  (w jęz. angielskim), który wydaje coroner. Pełny akt zgonu można odebrać w lokalnym biurze Civil Registration Service (irlandzki Urząd Stanu Cywilnego).
  • Zaświadczenie medyczne, iż zgon nie miał związku z chorobą zakaźną (w jęz. angielskim), które wydaje coroner.
  • Certyfikat zezwalający na wywiezienie zwłok z Irlandii, który wydaje coroner (w jęz. angielskim).
  • Zaświadczenie zakładu pogrzebowego (w jęz. polskim lub angielskim) zajmującego się transportem, że zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać.

 

Uwaga! Prosimy o sprawdzanie poprawności danych w dokumentach przedkładanych konsulowi. Szczególnie należy zwracać uwagę na daty, oraz „literówki” w imionach, nazwiskach i nazwach miejscowych.

 

Aby przyspieszyć procedurę wydania zaświadczenia konsula RP na przewóz zwłok z Irlandii do Polski, uprzejmie prosimy o przesłanie skanów wymaganych dokumentów na adres dublin.wk.pk@msz.gov.pl

Przesłanie skanów dokumentów najpóźniej dzień przed wizytą w Wydziale Konsularnym, znacznie skróci czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia. W dniu wizyty należy dostarczyć oryginały ww. dokumentów do wglądu.

 

Jeżeli zmarły posiadał dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty), uprzejmie prosimy o dostarczenie ich w dniu wizyty w Wydziale Konsularnym. Wydział Konsularny zgłosi zawiadomienie o konieczności unieważnienia dowodu osobistego z powodu zgonu, natomiast paszport zostanie anulowany. Osoba, która odbiera zaświadczenie konsula musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości.

 

Dokumenty nie wymagają tłumaczenia na język polski.

Uwaga: zgodnie z obowiązującymi przepisami przystosowaniem do przewozu zwłok i szczątków ludzkich zajmują się wyspecjalizowane podmioty.

W związku z tym, że transport zwłok jest dozwolony jedynie specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami przewozowymi przy spełnieniu określonych wymogów sanitarnych, w celu sprowadzenia zwłok do Polski niezbędne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się międzynarodowym transporcie zwłok.

 

Nazwy wymaganych dokumentów w języku angielskim:

  1. Permission from the local Polish authorities to transport body of the deceased from Ireland to Poland-issued by Starosta Powiatowy, or Prezydent Miasta
  2. Death Certificate issued by Civil Registration Service / Interim Death Certificate-issued by coroner
  3. Coroner’s permission to remove the body of the deceased outside the state-issued by coroner.
  4. Certificate stating, that the deceased did not suffer from any infectious disease-issued      by coroner.
  5. Declaration, that  coffin contains nothing but the remains-issued by funeral directors.

 

Repatriation of the body can only be organized by FUNERAL DIRECTORS (Irish or Polish) specializing in international transfers.

 

  1. Wydobycie aktu zgonu z Irlandii.
  2. Rejestracja aktu zgonu z Irlandii w Polsce.
  3. Czym zajmuje się coroner.

     

Wydział Konsularny nie pokrywa zobowiązań finansowych, nie udziela porad ani nie podejmuje w imieniu rodziny zmarłego żadnych decyzji związanych z wyborem sposobu oraz miejsca pochówku.

{"register":{"columns":[]}}