Legalizacja
Legalizacja dokumentu urzędowego to poświadczenie, że dokument pochodzi z właściwego urzędu — legalizując dokument, konsul potwierdza autentyczność podpisu i pieczęci urzędnika zagranicznego. Dzięki temu możesz posłużyć się zagranicznym dokumentem urzędowym w Polsce.
Legalizacja dotyczy państw, które nie są stronami Konwencji Haskiej znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z dnia 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. poz. 938).
Konsul RP w Tel Awiwie legalizuje dokumenty pochodzące z terytoriów podlegających Palestyńskiej Władzy Narodowej.
Pamiętaj! Konsul legalizuje wyłącznie oryginały i urzędowe odpisy dokumentów. Nie legalizuje się kserokopii oraz wydruków z systemów teleinformatycznych. Dokumenty – przed złożeniem ich konsulowi – muszą zostać uwierzytelnione (superlegalizowane) przez palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Ramallah.
Konsul odmawia legalizacji dokumentów nie zawierających superlegalizacji.
Aby umówić wizytę w konsulacie dotyczącą legalizacji wybierz na stronie e-konsulat wizytę w sprawie prawnej.
Opłata konsularna za legalizację dokumentu wynosi - zgodnie z aktualną tabelą opłat konsularnych.
Jeśli zagraniczny urząd wymaga legalizacji polskiego dokumentu, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na stronie polskiego MSZ.
Podstawa prawna
Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 roku
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego