Pomoc Polski dla Ukrainy w dwa lata po wybuchu wojny
24.02.2024
24.02.2022 r. Federacja Rosyjska naruszyła wszelkie normy prawa międzynarodowego, atakując sąsiadującą z nią Ukrainę. Wydarzenie to wywołało największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II Wojny Światowej. Od początku wojny w Ukrainie w wyniku rosyjskich ataków zginęło przynajmniej 10,000 cywili i 18,500 zostało rannych. Ok. 6,3 mln Ukraińców wyjechało z ojczyzny, szukając schronienia w krajach Europy i na całym świecie.
W dniu dzisiejszym mijają dwa lata od rosyjskiej agresji. Polska pozostaje jednym z liderów pomocy dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców, zapewniając szeroko zakrojone wsparcie na polu finansowym, humanitarnym, militarnym, ale także politycznym i dyplomatycznym. W pierwszym roku wojny w Ukrainie polski rząd przeznaczył ok. 11 mld EUR (ok. 2% PKB kraju) na różne formy pomocy. Pod koniec 2023 roku kwota ta osiągnęła już ok. 20 mld EUR (3,1% PKB).
Nasz kraj jest ponadto najważniejszym hubem logistycznym dla pomocy humanitarnej płynącej z innych krajów – za pośrednictwem Polski 57 krajów przetransportowało na Ukrainę pomoc o wartości 740 mln EUR. W Polsce utworzono w tym celu wyspecjalizowane huby, m.in. centrum logistyczne ustanowione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (EUCPM), hub medyczny MEDEVAC, a także hub energetyczny RescUE.
Oprócz bezpośredniej pomocy humanitarnej, finansowej i militarnej Polska przekazuje również środki finansowe na rzecz agend ONZ (WFP/FAO, UNICEF, UN OCHA, UNHCR) oraz innych organizacji (ICRC). W 2022 roku kwota, którą przekazano tymi kanałami wyniosła 14 mln PLN, natomiast w 2023 była jeszcze wyższa, osiągając 16 mln PLN.
Obecnie w Polsce przebywa ok. 1 mln uchodźców ukraińskich, spośród nich ponad 90% stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Ponad 1,7 mln Ukraińców otrzymało polski numer PESEL, uprawniający do korzystania z usług publicznych na tych samych zasadach, co obywatele polscy. Dzięki działaniom polskiemu rządu osoby te mogą więc korzystać z darmowej opieki medycznej, opieki socjalnej, a także bezpłatnych szkół, dzięki czemu już prawie 190,000 ukraińskich dzieci pobiera naukę w polskich szkołach.
Najnowsze sondaże pokazują, że 85% Polaków uważa wspieranie Ukrainy za konieczne, natomiast 94% Ukraińców postrzega Polskę jako kraj przyjazny. Od początku wojny ok. 80% Polaków zaangażowało się w pomoc Ukrainie, m.in. przekazując paczki z najpotrzebniejszymi produktami, angażując się w zbiórki charytatywne, biorąc udział w wolontariacie, a nawet przyjmując Ukraińców do swoich domów. Dzięki dobroci i otwartości Polaków w na terenie naszego kraju nie powstał w związku z wojną w Ukrainie ani jeden obóz dla uchodźców.
W dwa lata od wybuchu wojny za wschodnią granicą Polski rząd pozostaje solidarny z Ukrainą, deklarując gotowość wsparcia naszego sąsiada oraz uchodźców ukraińskich tak długo, jak będzie to potrzebne. Ze względu na liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki, spowodowane nieusprawiedliwioną i niesprowokowaną agresją Rosji, jednym z najważniejszych zadań na przyszłe lata będzie wsparcie Ukrainy w jej powojennej odbudowie. Polski rząd już teraz podejmuje kroki w celu zaktywizowania polskich firm zainteresowanych inwestycjami w Ukrainie nastawionymi m.in. na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Pomoc krajów UE, w tym Polski, będzie miała ogromne znaczenie w procesie rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy, skracając jednocześnie drogę do jej członkostwa w UE.