Informacje dla podróżujących
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
W Japonii zagrożenie przestępczością jest relatywnie niskie. Należy jednak zachować ostrożność w mało uczęszczanych miejscach w nocy oraz w dzielnicach rozrywki.
PRZYDATNE TELEFONY:
Policja: 110
Pogotowie ratunkowe i straż pożarna: 119
Policja w Tokio – obsługa w języku angielskim
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 17.15
Tel.: 03-3503-8484
Poza ww. godzinami
Tel.: 03-3501-0110
HELP HOTLINE japońskiej policji (dostępny w języku angielskim)
#9110
Informacje dotyczące katastrof i sytuacji kryzysowych (w języku angielskim)
Zalecamy zainstalowanie darmowej aplikacji NHK WORLD-JAPAN:
- Android
Informacja medyczna w języku angielskim
Cały tydzień w godzinach 9.00 – 20.00
Tel.: 03-5285-8181
Tłumaczenie w nagłych przypadkach medycznych
Trzeba poprosić w szpitalu lub dzwonić pod ww. numer
Tokio uruchomiło centrum pomocy dla obcokrajowców rezydentów, w którym można uzyskać informacje dot.:
- japońskich zwyczajów oraz systemu opieki społecznej
- problemów związanych z wypadkami drogowymi
- kwestii dot. prawa rodzinnego
Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 03-5320-7744 (godziny otwarcia od poniedziałku do piątku 9.30 – 12.00 i 13.00 – 17.00) albo udając się bezpośrednio do siedziby centrum pod adresem:
Tokyo Metropolitan Government No. 1 Bldg (3F)
2-8-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku
Toyo 163-8001
Japońskie urzędy prowadzą infolinię dla turystów potrzebujących pomocy m.in. w przypadku:
- zakupienia wadliwego towaru,
- naliczenie zbyt wysokiego rachunku w restauracji/barze,
- obciążenie zawyżonym kosztem naprawy wypożyczonego samochodu,
- stanu pokoju hotelowego niezgodnego z rezerwacją.
Wsparcie konsultanta anglojęzycznego w ww. sprawach można uzyskać dzwoniąc pod numer 03-5449-0906 (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00, oprócz świąt narodowych, nieczynne także od 29 grudnia do 3 stycznia)
Japonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi. Możliwe są erupcje wulkanów. Od czerwca do grudnia występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.
Należy zachować ostrożność w odludnych, górskich terenach - w ostatnich latach wzrosła liczba ataków niedźwiedzi na ludzi (w 2023 r. około 200 przypadków).
Przed przyjazdem warto zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych przygotowanymi przez japońskie władze. W Japonii wielokrotnie w ciągu roku odbywają się ćwiczenia przygotowujące do sprawnego reagowania. Warto znać lokalizację najbliższych miejsc zbiórki i pomocy - takie centra znajdują się w każdej dzielnicy. Anglojęzyczna wersja poradnika dostępna jest pod linkiem www.metro.tokyo.jp/english/guide/bosai/index.html.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Dokument paszportowy musi być ważny – jednakże nie ma wymaganego minimalnego okresu ważności.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Wiza do Japonii nie jest wymagana w przypadku wyjazdów krótkoterminowych w celach turystycznych, naukowych, służbowych (do 90 dni, wyjazd niezarobkowy).
Od 11 października 2022 r. ruch bezwizowy z Polski do Japonii został przywrócony.
W celu uzyskania dodatkowych informacji odnośnie możliwości wjazdu na teren Japonii sugerujemy kontakt z Wydziałem Konsularnym Ambasady Japonii w Warszawie: https://www.pl.emb-japan.go.jp/itpr_pl/konsulat.html
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie. Z dniem 29 kwietnia 2023 r. zniesione zostały wszelkie restrykcje wjazdowe do Japonii.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Nie. Jednakże zalecane jest posiadanie dokumentów, na podstawie których można udowodnić pokrewieństwo z dzieckiem, szczególnie jeśli posiada inne nazwisko.
- Zasady pobytu
Polacy mogą przebywać na terenie Japonii do 90 dni w ruchu bezwizowym - dotyczy wyjazdów krótkoterminowych w celach turystycznych, naukowych, służbowych (wyjazd niezarobkowy).
Ubezpieczenie
Polisy polskich firm ubezpieczeniowych z reguły nie są honorowane. Należy sprawdzić przed przyjazdem (w biurze podróży lub firmie ubezpieczeniowej) czy wykupione ubezpieczenie jest ważne w Japonii. Trzeba też uzyskać nazwę i numer telefonu miejscowego przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej.
Ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Japonii posiadanie ubezpieczenia turystycznego jest wysoce zalecane i rekomendowane przez placówkę.
Zdrowie
Opieka medyczna w Japonii jest bardzo kosztowna, dlatego polecamy zakup ubezpieczenia zdrowotnego na cały okres pobytu. Warto upewnić się, czy ubezpieczenie na pewno jest honorowane w Japonii.
Z lekarzem można porozumieć się zazwyczaj tylko w j. japońskim, niekiedy w j. angielskim
Szpitale w Tokio oferujące obsługę w języku angielskim to przykładowo:
- Japan Red Cross Medical Center http://www.med.jrc.or.jp/en/tabid/393/Default.aspx
- St. Luke’s International Hospital w Tokio http://hospital.luke.ac.jp/eng/
- Hiroo International Clinic http://www.hiroo-ic.com/
- Tokyo Medical and Surgical Clinic http://www.tmsc.jp/
Na poniższej stronie można wyszukać szpitale oferujące usługi w języku angielskim w całej Japonii:
English-Speaking Hospitals in Japan - JapanLivingGuide.net - Living Guide in Japan
W Japonii apteki są prawie zawsze zlokalizowane obok klinik lub wewnątrz szpitali. W ogólnych drogeriach można natomiast nabyć niezbyt mocne leki bez recepty.
Ogólne przepisy wwozu leków na teren Japonii, które znajdują się na stronie japońskiego Ministerstwa Zdrowia, mówią, że można wwieźć leki na własny użytek na 1 miesiąc bez żadnych zezwoleń.
Więcej szczegółów na stronie:
Bringing Medication to Japan: What to Know Before You Travel - JapanLivingGuide.net - Living Guide in Japan
W przypadku leków psychotropowych oraz odurzających należy posiadać uprzednią zgodę na wwóz na terytorium Japonii.
Więcej informacji na stronie japońskiego Ministerstwa Zdrowia:
https://www.mhlw.go.jp/english/policy/health-medical/pharmaceuticals/01.html
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych - autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta. W Tokio doskonale funkcjonuje metro i kolej. Środki transportu są szybkie i punktualne jednak większość informacji na ich temat jest w jęz. japońskim. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Parkowanie - tylko w wyznaczonych miejscach. Z uwagi na wysokie koszty transportu (przykładowo koszt przejazdu szybkim pociągiem - shinkansen - z Tokio do Kioto w dwie strony wynosi około 30 000 JPY) praktycznym rozwiązaniem może być wykupienie tzw. JR pass - karnetu pozwalającego na podróżowanie w danym okresie państwowymi środkami lokomocji (JR). Karnet możliwy do nabycia jedynie poza granicami Japonii.
Obowiązuje ruch lewostronny. Japonia uznaje jedynie międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce z ważnością na jeden rok w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z 1949 r.
Władze japońskie nie uznają międzynarodowego prawa jazdy wydanego w Polsce w oparciu o Konwencję Genewską ważnego dłużej niż jeden rok, ani żadnego prawa jazdy wydanego w Polsce na podstawie Konwencji Wiedeńskiej.
Cło
Towary zwolnione z cła to ubrania, artykuły toaletowe, przedmioty osobistego użytku, przedmioty potrzebne do wykonywania zawodu, podczas pobytu w Japonii.
Alkohol i wyroby tytoniowe mogą bez cła wwozić osoby dorosłe, po ukończeniu 20 roku życia, w następujących ilościach: 3 butelki alkoholu - jedna butelka = ok.760 cc, cygara - 100 szt., papierosy - 400 szt., podgrzewane papierosy bezdymne - 20 opakowań indywidualnych, np. IQOS 400 szt., glo 400 szt., Ploom TECH 100 kapsułek, inny rodzaj tytoniu - 500 g, 2 uncje perfum - 1 uncja = ok. 28 cc, prezenty i przedmioty osobistego użytku w ilości nie wskazującej na to, że przeznaczone są na sprzedaż, których łączna wartość - w cenach z kraju zakupu - nie przekracza 200 tys. JPY.
Od 1 października 2021 r. ograniczenie wwożenia wyrobów tytoniowych bez cła będzie następująco: cygara - 50 szt., papierosy - 200 szt., podgrzewane papierosy bezdymne - 10 opakowań indywidualnych, inny rodzaj tytoniu - 250 g.
Można wwieźć dowolną ilość pieniędzy (gotówka, czeki, czeki podróżne, weksle, papiery wartościowe), ale kwotę przekraczającą 1 mln JPY należy zadeklarować. Należy też zadeklarować wwóz metali szlachetnych itp. powyżej 1 kg.
Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego - (różnego rodzaju wędlin itp. nawet, jeżeli są to produkty zakupione w sklepach bezcłowych na europejskich lotniskach ), kwiatów (także ciętych), owoców, roślin i nasion. Ponadto obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, stymulantów i substancji psychotropowych.
https://www.maff.go.jp/aqs/english/product/import.html
https://www.maff.go.jp/pps/j/introduction/english.html
Nie wolno wwozić przedmiotów imitujących monety, banknoty papierowe lub karty kredytowe, a także książek, rysunków i innych przedmiotów o treści pornograficznej, broni i amunicji, materiałów wybuchowych, prochu, surowców do produkcji broni chemicznej. To samo dotyczy przedmiotów chronionych prawem patentowym, wobec których są zastrzeżone prawa autorskie (np. projektów).
Ograniczony jest wwóz: broni myśliwskiej, wiatrówek, mieczy, zwierząt i roślin chronionych prawem międzynarodowym oraz produktów z nich wykonanych (krokodyle, kobry, żółwie, kość słoniowa, piżmo, kaktusy itp.) .
Do Japonii można wwieźć zwierzęta pod warunkiem przedstawienia ich świadectwa zdrowia, dlatego przy przekraczaniu granicy muszą być zbadane przez urzędników decydujących o konieczności kwarantanny. Przewóz kotów i psów wymaga zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Przepisy prawne
Prawo japońskie jest bardzo surowe dla przemycających narkotyki, broń amunicję i materiały pornograficzne.
Przedłużenie pobytu bez ważnej wizy uznawane jest za przekroczenie przepisów imigracyjnych i zagrożone karą wydalenia z Japonii na własny koszt, z zakazem wjazdu na jej terytorium przez 5 lat.
Z uwagi na względy bezpieczeństwa, władze Tokio wprowadziły całkowity zakaz lotów dronami.
Obyczaje
Japonia jest odmiennym kulturowo krajem i kieruje się odrębnymi zasadami obyczajowymi. Japończycy są narodem tolerancyjnym, należy jednak unikać niezręcznych sytuacji i respektować miejscowe zwyczaje.
Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. W wielu miejscach (świątynie, restauracje, łaźnie publiczne, domy prywatne) przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć obuwie.
Przywiązuje się tu dużą wagę do statusu poznawanego człowieka, do jego wykształcenia, miejsca pracy. Stąd też ważna jest w tym kraju wizytówka.
Nie ma zwyczaju dawania napiwków.
Przed wejściem do metra, pociągu, autobusu należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. Bilety do metra i pociągów JR kupuje się w automatach, zaś opłatę za jazdę autobusem uiszcza się bezpośrednio u kierowcy. Przejazd autobusem w Tokio, niezależnie od długości trasy kosztuje 220 JPY. Przyjęte jest poruszanie się lewą stroną chodnika i schodów w większości miejscach, chociaż też zależy od rejonów czy konkretnych miejsc.
Przydatne informacje
Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.
Pieniądze można wymieniać w bankach lub nielicznych kantorach wymiany walut okazując paszport.
W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.
W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w rejonie wschodnim (w tym Tokio) oraz 60 Hz w zachodnim (w tym Kioto i Osaka). Nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do tych parametrów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.