W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Panem Jin Ishitobi autorem książki na temat brata Zenona Żebrowskiego pt. „Zeno – posłaniec wiatru z Polski”

06.11.2023

6 listopada 2023 r. w Ambasadzie RP w Tokio odbyło się spotkanie z Panem Jin Ishitobi, autorem książki o bracie Zenonie Żebrowskim – polskim franciszkaninie, który zasłynął z prowadzenia działalności humanitarnej na rzecz osób ubogich i bezdomnych na terenie całej Japonii. Książka w języku japońskim pod tytułem „Zeno – Posłaniec wiatru z Polski” ukazała się w maju 2023 r. za pośrednictwem wydawnictwa Seibo no Kishi-sha.

Ambasada RP w Tokio

Brat Zenon Żebrowski przybył wraz ze św. ojcem Maksymilianem Marią Kolbe do Japonii w 1930 roku w celu założenia polskiej misji katolickiej w Nagasaki. Za sprawą polskich franciszkanów powstał tam klasztor na wzór Niepokalanowa, który nazwano mianem Ogrodu Niepokalanej („Mugenzai no Sono”). Po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki w 1945 r. brat Zenon Żebrowski wraz z innymi franciszkanami poświęcili się pomocy ofiarom oraz ludziom, którzy utracili w czasie wojny cały swój dobytek. Od 1950 r. brat Zenon prowadził działalność dobroczynną w Ari no Machi („mieście mrówek”), społeczności osób ubogich i bezdomnych, które mieściło się w dzielnicy Asakusa w Tokio. Polski franciszkanin działał niezwykle intensywnie, podróżując po całym kraju, co nie umknęło uwadze japońskich gazet. Za swoją działalność społeczną w 1969 roku został odznaczony przez rząd Japonii Orderem Świętego Skarbu (Złote Promienie z Rozetą), a dekadę później Nagrodą Kulturalną im. Eiji Yoshikawa. Dzisiaj promocja historii dobroczynnej działalności polskich franciszkanów stanowi ważny element dyplomacji polskiej w Japonii, a także umacnia ideę humanitaryzmu jako ważny element relacji polsko-japońskich.

W spotkaniu z autorem książki wzięło udział ok. 80 osób, w tym organizator wystawy fotograficznej na temat Miasta Mrówek Pan Hiroyuki Kitabatake, dyrektor Fundacji „Fuji” opiekującej się pomnikiem brata Zenona Pan Taro Edami, dyrektor ośrodka dla osób niepełnosprawnych im. brata Zenona (Zeno Shonen Bokujo Social Welfare Corp.) Pan Makoto Haraguchi, a także przedstawiciele środowiska katolickiego, Polonii oraz mediów. Gości powitał Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii Paweł Milewski, podkreślając, że szczególnie w obecnych, trudnych czasach bardzo ważne jest szerzenie wiedzy na temat dobroczynnej działalności polskiego franciszkanina. Następnie odbył się godzinny wykład autora książki, Pana Jin Ishitobi, którego tematem było m.in. zaangażowanie brata Zenona w niesienie pomocy sierotom wojennym oraz osobom bezdomnym. Po wykładzie miała miejsce sesja Q&A, którą poprowadziła Profesor Uniwersytetu Aoyama Gakuin i znawczyni życia brata Zenona, Pani Iwona Merklejn.

{"register":{"columns":[]}}