W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tokio

23.05.2024

23 maja 2024 roku w Ambasadzie RP w Tokio odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie – wyróżnienia ustanowionego w 2021 roku przez placówkę wspólnie z Japońską Agencją Nauki i Technologii.

.

Tegoroczna ceremonia wręczenia Nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem największych japońskich mediów (m.in. Fuji Television, Nippon Television, Mainichi, Yomiuri Shinbun, Tokyo Shinbun). Bezpośrednio przed wydarzeniem, w gabinecie Ambasadora Pawła Milewskiego przeprowadzono wywiad z laureatkami, którego fragmenty zostały nazajutrz wyemitowane w głównym wydaniu wiadomości NHK – jednej z największych stacji telewizyjnych w Japonii. 
 
W uroczystości połączonej z wykwintną polską kolacją wzięło udział 60 gości, w tym członkini japońskiego Dworu Cesarskiego Księżna Hisako Takamado (Honorowa Przewodnicząca Komitetu Wręczającego Nagrodę), Parlamentarny Wiceminister ds. Zagranicznych Masahiro Komura, przedstawiciele japońskiego świata nauki i kultury, a także polscy naukowcy i nauczyciele akademiccy pracujący w Japonii.  


Laureatkami tegorocznej (trzeciej) edycji zostały: 
1) Kana Moriwaki (Nagroda główna) - Uniwersytet Tokijski, dziedzina badań: astrofizyka
2) Kei Ota, Uniwersytet Kindai, dziedzina badań: chemia organiczna
3) Aya Mitani, Uniwersytet Toronto, dziedzina badań: biostatystyka.


W wystąpieniu otwierającym galę Ambasador Paweł Milewski pogratulował zwyciężczyniom wygranej i podkreślił pozytywny wpływ nagrody na promocję równouprawnienia kobiet w świecie nauki, a także współpracy między ośrodkami naukowymi w Polsce i w Japonii. Następnie przemówienia wygłosili: Jej Cesarska Wysokość Księżna Hisako Takamado, Parlamentarny Wiceminister ds. Zagranicznych Masahiro Komura, Prezes Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Kazuhito Hashimoto, Prezes firmy JEOL (fundatora nagrody pieniężnej) Gon-emon Kurihara oraz Przewodnicząca Komitetu Selekcyjnego Naomi Harada. Na zakończenie przemówień odtworzono wiadomość wideo Prezesa PAN Prof. Marka Konarzewskiego, a część oficjalną zwieńczyło oficjalne przekazanie nagród zwyciężczyniom.
 
Celem nagrody jest uhonorowanie obiecujących, młodych naukowczyń z Japonii oraz promocja polsko-japońskiej współpracy naukowo-akademickiej i postaci wybitnej polskiej Noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Założenia projektu dobrze wpisują się w politykę japońskiego rządu, zabiegającego o promocję aktywnej roli kobiet w społeczeństwie. Podobnie jak w latach ubiegłych, zwyciężczyni nagrody głównej odbędzie jesienią wizytę studyjną w Polsce, podczas której spotka się z najwybitniejszymi polskimi naukowcami w swojej dziedzinie. Fundatorem biletu lotniczego dla laureatki jest Polska Akademia Nauk.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}