W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Brata Zenona Żebrowskiego w Ambasadzie RP w Tokio

24.04.2024

W dniu 24 kwietnia 2024 r. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio miała miejsce uroczystość upamiętniająca wybitnego polskiego misjonarza i franciszkanina, Brata Zenona Żebrowskiego.

 .

Wydarzenie odbyło się w rocznicę przybycia Brata Zenona do Japonii w 1930 roku oraz jego odejścia w 1982 roku (tego samego dnia, tj. 24 kwietnia). W programie znalazły się m.in.: inauguracja wystawy na temat Brata Zenona Żebrowskiego przygotowanej przez Instytut Polski w Tokio we współpracy ze stowarzyszeniem Miasto Mrówek, wystąpienie bratanka Brata Zenona Żebrowskiego – o. Jerzego Żebrowskiego oraz występ chóralny i musicalowy.  W „Dniu Brata Zenona Żebrowskiego” wzięło udział ok. 120 osób, w tym przedstawicieli Polonii, duchowieństwa, stowarzyszenia „Miasto Mrówek”, dyrekcja ośrodka dla osób niepełnosprawnych im. brata Zenona Żebrowskiego w Hiroszimie, dyrektor Fundacji „Fuji” opiekującej się pomnikiem Brata Zenona, Pan Taro Edami, Profesor Uniwersytetu Aoyama Gakuin i znawczyni życia Brata Zeno, Pani Iwona Merklejn oraz osoby związane z polską kulturą. 

Brat Zenon Żebrowski przybył do portu Ohato w Japonii 24 kwietnia 1930 roku wraz z o. Maksymilianem Marią Kolbe oraz o. Hilarym Łysakowskim. W styczniu 1931 r. polscy misjonarze założyli w Nagasaki klasztor na wzór polskiego Niepokalanowa, który nazwali „Ogrodem Niepokalanowej” (jap. Mugenzai no Sono). Po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki w 1945. roku klasztor przekształcono na sierociniec dla dzieci poszkodowanych w wyniku eksplozji. Brat Zenon Żebrowski całą resztę życia spędził w Japonii, niosąc pomoc potrzebującym na terenie całego kraju. W Tokio misjonarz działał w tzw. Mieście Mrówek (jap. Ari no Machi), społeczności bezdomnych zorganizowanej w obrębie dzielnicy Sumida. Informacje o dobroczynnej działalności polskiego franciszkanina trafiły na pierwsze strony najważniejszych japońskich gazet, dzięki czemu do dzisiaj jest to postać rozpoznawalna w Japonii. 


W przemówieniu otwierającym wydarzenie Ambasador RP Paweł Milewski podkreślił rolę humanitaryzmu w stosunkach polsko-japońskich, której przykładem jest zarówno działalność polskich misjonarzy w powojennej Japonii, jak i uratowanie niemal ośmiuset polskich sierot z Syberii przez rząd japoński w latach 1920-1922 oraz wielokrotnie udzielna przez Polaków pomoc dla Japonii w trakcie klęsk naturalnych. Ambasador Milewski podziękował za obecność o. Jerzemu Żebrowskiemu – bratankowi Brata Zenona Żebrowskiego i proboszczowi parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie, który przyjechał na uroczystość z USA na zaproszenie Ambasady. Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Justyna Roguska uroczyście zainaugurowała wystawę panelową pt. „Dziękujemy Bracie Zeno”, przygotowaną specjalnie na okoliczność wydarzenia przez Instytut Polski w Tokio we współpracy ze Stowarzyszeniem „Miasto Mrówek” (scenariusz : Jin Ishitobi, autor książki „Zeno – posłaniec wiatru z Polski”, konsultacja merytoryczna: Iwona Merklejn z Uniwersystetu Aoyama Gakuin). 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}