W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat, który jest dostępny przez całą dobą.  

Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed planowanym wyjazdem.

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat (https://secure2.e-konsulat.gov.pl/).
UWAGA - Podczas rejestracji podaj pełne i autentyczne dane zawarte w przedkładanych dokumentach. Dane wpisywane do wniosku muszą być zgodne z danymi zawartymi w posiadanych dokumentach (także w zakresie pisowni).

Osoby zainteresowane uzyskaniem wizy krajowej w celu wykonywania pracy prosimy o umawianie terminów wizyt wyłącznie w systemie e-konsulat. 
W celu zarezerwowania terminu złożenia wniosku o wydanie krajowej wizy pracowniczej należy:

  • wejść na stronę e-Konsulat
  • w zakładce MENU wybierz opcję „Wiza krajowa – zarejestruj formularz”, a następnie wybierz, czy aplikujesz o wizę do pracy, czy inną, i czy akceptujesz i akceptujesz zasady składania wniosku:
  • jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – praca” , wypełnij wstępny wniosek wizowy zawierający podstawowe Twoje dane oraz dane dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy w Polsce. Jeżeli wprowadzone dane są poprawne, otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do wypełnienia pełnego wniosku o wydanie wizy. Masz 48 godzin na wprowadzenie pełnego wniosku. Wypełnij wniosek, zapisz go i wydrukuj. Jeśli dane nie zostaną poprawnie zweryfikowane lub w ciągu 48 godzin nie zostanie wypełniony pełny wniosek, rejestracja zostanie anulowana;
  • jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – inne” wybierz termin wizyty, wypełnij wniosek wizowy, zapisz go i wydrukuj;
  • w przypadku gdy, chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc, przydzielanie terminów wizyty nastąpi w drodze losowania elektronicznego,
  • wszystkie informacje, potwierdzenia, linki do wypełnienia wniosków są wysyłane automatycznie drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail,
  • w wyznaczonym/ustalonym terminie musisz przyjść do urzędu konsularnego z wydrukowanym i podpisanym formularzem wizowym, oryginałem zezwolenia na wykonywanie pracy oraz kompletem niezbędnych dokumentów. 

Losowanie terminów wizyt przez system e-konsulat terminów dla spraw wizowych odbywa się w każdą sobotę. Pracownicy urzędów konsularnych nie mają możliwości ingerencji w proces losowania wniosków, którym zostanie przydzielony termin wizyty.
Po wylosowaniu Twojego wniosku, na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy informację o terminie wizyty. Pozostałe wnioski będą brały udział w kolejnych losowaniach, do czasu ich wylosowania lub upływu terminu ważności dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy.  

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.

Więcej informacji  w zakładce --> Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).

9.     Dokumenty potwierdzające zakp biletu (ew. wstępna rezerwacja biletu lotniczego).
10.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Koszt rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy krajowej wynosi 540  QAR. 

Płatność jest możliwa wyłącznie gotówką. 

Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego nie podlega zwrotowi niezależnie od rodzaju decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 45 dni, a w przypadku wiz studenckich nawet do 60 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokumenty, tj. paszport z wklejoną wizą lub paszport z formularzem odmowy wydania wizy krajowej, odebrać możesz w siedzibie urzędu od niedzieli do środy w godzinach 12:00 - 14:00. 

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania. 

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 540 QAR.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego, wraz z ewentualną dokumentacją uzupełniającą, przyjmowane są od niedzieli do środy w godzinach 12:00 - 14:00. Nie wymagają umówienia kolejnego spotkania w systemie e-konsulat

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.   

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje. 

Wnioski o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego, wraz z ewentualną dokumentacją uzupełniającą, przyjmowane są od niedzieli do środy w godzinach 12:00 - 14:00. Nie wymagają umówienia kolejnego spotkania w systemie e-konsulat.

Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy. 

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

Najczęściej zadawane pytania

Czy w urzędzie konsularnym w Dosze możliwe jest składanie wniosków wizowych w celu podjęcia pracy w Polsce przez cudzoziemców niebędących obywatelami Kataru zamieszkujących w tym kraju?

Taka możliwość jest organiczona ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce oraz w Katarze. Zgodnie z art. 66 ustawy o cudzoziemcach wizę krajową w celu podjęcia pracy "wydaje lub odmawia jej konsul właściwy ze względu na państwo stałego miejsca zamieszkania cudzoziemca". Jest to o tyle ważne, że Katar co do zasady nie wydaje zezwoleń pobytowych na czas nieokreślony, tj. zgody na pobyt (residence permit) mają co do zasady charakter tymczasowy, z możliwością cyklicznego przedłużania. Co więcej, w momencie nieprzerwanego przebywania obcokrajowca poza terytorium Kataru przez okres powyżej 6 miesięcy, jego zezwolenie na pobyt czasowy jest automatycznie anulowane. By powrócić do Kataru musi on wówczas ponownie pozytywnie przejść przez wszystkie procedury migracyjne, tj. za pośrednictwem przyszłego katarskiego pracodawcy uzyskać stosowną wizę pracowniczą. W związku z powyższym Katar nie spełnia co do zasady warunku "państwa stałego zamieszkania" cudzoziemca. 

Władze katarskie wydają stałe zezwolenia na pobyt (permanent residence permit), jednak obejmują one wąską grupę osób, które muszą spełnić ściśle określone warunki (np. zakupić w kraju nieruchomość, spełniać warunki określone dla wybranych inwestorów itp.).

{"register":{"columns":[]}}