W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bieżące informacje o powodzi

22.09.2024

Stan infrastruktury środowiskowej i działania podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz podległe jednostki w związku postępującą sytuacją powodziową na południu Polski.

komunikaty dotyczące powodzi

Informacje bieżące zebrane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, stan na godz. 17:00, 22 września 2024 r. (niedziela)

 

SYSTEM ELEKTROENERGETYCZNY

 

Krajowy System Energetyczny pracuje bez zakłóceń. Liczba odbiorców pozbawionych dostaw energii elektrycznej w województwach objętych powodzią zmniejszyła się o ponad połowę w porównaniu do piątku, 20 września 2024 r. stan na godz. 20:00.

Zgodnie z informacjami pozyskanymi od operatorów 3123 odbiorców pozostaje nadal bez prądu:

  • województwo dolnośląskie - 2148 odbiorców
  • województwo opolskie - 866 odbiorców
  • województwo śląskie - 60 odbiorców
  • województwo małopolskie - 0 odbiorców
  • województwo lubuskie - 42 odbiorców
  • województwo wielkopolskie - 7 odbiorców

 

SYTUACJA HYDROGEOLOGICZNA

 

Państwowa Służba Geologiczna PIG -PIB wprowadziła stan zagrożenia hydrogeologicznego na okres 17 – 30 września 2024 r. dla województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz południowych części województw lubuskiego i wielkopolskiego w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia hydrologicznego, mogącego wywołać podtopienia lub degradację jakości wód podziemnych.

Wszystkie aktualne komunikaty znajdują się na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

 

INFRASTRUKTURA ŚRODOWISKOWA

 

W województwie dolnośląskim zalanych jest 11 oczyszczalni ścieków i 7 stacji paliw.

W województwie opolskim zalanych jest 9 oczyszczalni ścieków i 1 stacja paliw.

W województwie śląskim nie działa 27 przepompowni ścieków.

 

LASY PAŃSTWOWE

 

Teren starej siedziby Nadleśnictwa Krosno (RDLP Zielona Góra) udostępniony został dla mieszkańców Osiecznicy jako parking dla samochodów i innych pojazdów. Udostępnione zostały także dwa garaże jako miejsca na składowanie np. materiałów spożywczych. Mieszkańcy zostali również poinformowani podczas zebrania wiejskiego, że Nadleśnictwo dysponuje agregatem prądotwórczym i możliwe będzie naładowanie telefonów, laptopów, itp. sprzętu, w razie gdyby w miejscowości nie było prądu.

W nadleśnictwach, przez które przeszła powódź nadal trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi.

W RDLP Zielona Góra oszacowano, że podtopienia drzewostanów występują na łącznej pow. ok. 2500 ha, w tym także na terenach leśnych wyłączonych z użytkowania (m. in. ekosystemy referencyjne).

 

KARKONOSKI PARK NARODOWY

 

Wszystkie szlaki są otwarte dla turystyki. W wyniku kontroli terenowych zidentyfikowano szereg uszkodzeń na grodzeniach, które były wynikiem silnego wiatru, nie wpływa to jednak na ciągłość funkcjonowania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Szlaki, na których występowały podtopienia zostały uprzątnięte częściowo z gałęzi, kłód drewna materiału osadowego/rumoszu, kamieni niesionych przez wezbrane potoki.

W parku narodowym nadal trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi. Kontrole szlaków są kontynuowane w trybie operacyjnym, tworzona jest dokumentacja zdjęciowa oraz szacowane są szkody w ujęciu ilościowym i finansowym.

 

POZOSTAŁE PARKI NARODOWE

 

PN Gór Stołowych – nadal zablokowane zostały fragmenty szlaków turystycznych na terenie parku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód.

Babiogórski PN – brak zagrożeń.

Gorczański PN – brak zagrożeń.

Tatrzański PN – brak zagrożeń.

Pieniński PN – wszystkie szlaki turystyczne na terenie Pienińskiego Parku Narodowego są otwarte.

Ojcowski PN – brak zagrożeń.

PN „Ujście Warty” – monitoring poziomu wody na terenie parku.

 

PODSUMOWANIE

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz podległe jednostki podejmują szereg działań związanych z zabezpieczeniem infrastruktury oraz nadzorowanych obszarów oraz wspierają lokalne sztaby kryzysowe i służby w ich codziennej pracy.

 

Informacja Głównego Geologa Kraju o zagrożeniach osuwiskowych i hydrogeologicznych na południu Polski

Informacje bieżące zebrane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, stan na godz. 20:00, 19 września 2024 r. (czwartek)

 

SYSTEM ELEKTROENERGETYCZNY

 

Szacunkowa liczba odbiorców pozbawionych dostaw energii elektrycznej:

  • województwo dolnośląskie 6058 odbiorców
  • województwo opolskie 3621 odbiorców
  • województwo śląskie 152 odbiorców
  • województwo małopolskie 134 odbiorców
  • województwo lubuskie 54 odbiorców

Razem: 10 019 odbiorców (zmniejszenie ilości o ok. 2 188 odbiorców w porównaniu do godz. 15:00). Informacje pozyskane od operatorów.

 

INFRASTRUKTURA ŚRODOWISKOWA

 

W województwie dolnośląskim w związku z powodzią podtopionych lub zalanych jest 18 obiektów, w tym 11 oczyszczalni ścieków (od 18.09.2024 r. przywrócone zostało działanie 1 oczyszczalni ścieków) i 7 stacji paliw.

W województwie opolskim zalanych pozostaje 9 oczyszczalni ścieków.

Infrastruktura środowiskowa jest monitorowana na bieżąco przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

 

LASY PAŃSTWOWE

 

W nadleśnictwach, przez które przeszła powódź trwają prace przy usuwaniu skutków powodzi. Zabezpieczane są obiekty retencyjne. Przywracana jest w szczególności ciągłość potoków (kierowanie wody do naturalnych cieków). Trwają prace porządkowe głównie na drogach leśnych.

W związku z przesuwającą się falą powodziową prowadzone są działania prewencyjne i zabezpieczające przed ew. zalaniem, w szczególności zagrożonych budynków LP z terenów zagrożonych Nadleśnictw.

Prowadzony jest przegląd techniczny sprzętu i wyposażenia przydatnych do usuwania ew. skutków powodzi.

W trybie ciągłym prowadzona jest współpraca z lokalnymi i regionalnymi służbami i organami kryzysowymi. W szczególności prowadzona jest współpraca z PSP i Wodami Polskimi przy badaniu ew. przecieków wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem dronów z termowizją.

 

KARKONOSKI PARK NARODOWY

 

Dyrektor PN podjął decyzję o otwarciu większości szlaków turystycznych. Po kontroli otwarty jest również Wodospad Kamieńczyka. Pozostaje zamknięty szlak w Śnieżnych Kotłach ze względu na wysoki stan wody w Śnieżnych stawkach. Informacje o dostępności szlaków są publikowane na stronie www: https://kpn.gov.pl/komunikat-turystyczny#wiekszosc-szlakow-turystycznych-jest-juz-otwarta-dla-turystow

W obecnej chwili największe zagrożenia to osuwiska oraz złomy i wywroty ze względu na przesycenie gruntu wodą. Oceniono wspólnie z GK GOPR sytuację na ścianach kotłów nad szlakami turystycznymi. Powstał jeden obszar z niewielkim osuwiskiem poniżej szlaku w rejonie Kotła Wielkiego Stawu. Został on wygrodzony, a obejście wyznaczone przez teren odsunięty od krawędzi kotła. Osuwisko będzie kontrolowane przez służby PIG w piątek.

 

POZOSTAŁE PARKI NARODOWE

 

PN Gór Stołowych - W wyniku intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru który miał miejsce w dniach wcześniejszych zablokowane zostały fragmenty szlaków turystycznych na terenie parku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód.

W dniach 14-19 września pracownicy parku m.in. uczestniczyli w akcji bezpośredniej budowy umocnień przeciwpowodziowych w gminie Kudowa-Zdrój, transportowali pojazdami terenowymi zebraną dla powodzian pomoc w Kudowie-Zdroju do Stronia Śląskiego a po przybyciu na miejsce wspomogli transport żywności bezpośrednio do poszkodowanych. W tym okresie Park przekazał wodę mineralną, żywność i środki czystości na rzecz poszkodowanych w gminie Stronie Śląskie.

Babiogórski PN – sytuacja pogodowa stabilna, brak opadów.

Gorczański PN – Stan wód w ciekach Parku jest na poziomie umiarkowanym. Na terenie Gorczańskiego PN i jego najbliższego otoczenia nie występuje zagrożenie powodziowe. Z uwagi na brak zagrożenia powodziowego nie zostały zamknięte szlaki i drogi leśne oraz nie zakazano wstępu na teren Parku.

Tatrzański PN – brak zagrożeń.

Pieniński PN – wszystkie szlaki turystyczne na terenie Pienińskiego Parku Narodowego są otwarte.

Ojcowski PN – brak zagrożeń.

PN „Ujście Warty” – monitoring poziomu wody na terenie PNUW , wymiana informacji z jednostkami samorządu terytorialnego sąsiadującymi z Parkiem.

 

PODSUMOWANIE

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz podległe jednostki podejmują szereg działań związanych z zabezpieczeniem infrastruktury oraz nadzorowanych obszarów oraz wspierają lokalne sztaby kryzysowe i służby w ich codziennej pracy.

powodz2024.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}