Wiadomości
-
24.12.2024Ustawa o rynku mocy przyjęta przez Radę Ministrów24 grudnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (UC70). Projekt przewiduje możliwość przeprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. W toku aukcji uzupełniających będzie nabywana dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w ramach mechanizmu rynku mocy.
-
20.12.2024Priorytety Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas polskiej prezydencji w Radzie UE1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejne sześć miesięcy nasz kraj będzie odgrywać rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc spotkaniom na Rady i reprezentując Radę Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. 20 grudnia 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja, w trakcie której zaprezentowane zostały priorytety Ministerstwa Klimatu i Środowiska na ten czas.
-
18.12.2024Ministra Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Rady ds. Środowiska w BrukseliPodczas drugiego dnia delegacji MKiŚ w Brukseli ministra klimatu i środowiska wzięła udział w Radzie UE ds. Środowiska. Była to okazja do przedstawienia pozostałym krajom członkowskim priorytetów polskiej prezydencji w obszarze środowiska i klimatu. W towarzyszących radzie spotkaniach wzięli również udział wiceminister Krzysztof Bolesta oraz wiceminister Mikołaj Dorożała. Spotkania bilateralne oraz rada odbyły się 17 grudnia 2024 r.
-
16.12.2024Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Rady UE ds. Energii w BrukseliMinistra Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w Radzie Unii Europejskiej ds. Energii, gdzie zaprezentowała informację dot. polskiej prezydencji i jej priorytetów w Radzie UE w I połowie 2025 r. W spotkaniu, które dotyczyło także tematów bieżących Rady ds. Energii 16 grudnia 2024 r. w Brukseli wziął udział także wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
-
12.12.2024Chronimy odbiorców energii elektrycznej w 2025 r.Rząd RP podejmuje kolejne działania, aby rachunki za energię elektryczną nie wzrosły znacząco wraz z początkiem 2025 r. W tym celu Minister Klimatu i Środowiska przygotował dwa istotne projekty aktów legislacyjnych, które umożliwią ograniczenie tych wzrostów. Obejmują one zmianę ustawy o cenach energii oraz zmianę tzw. rozporządzenia taryfowego.
-
12.12.2024300 mln zł dla powodzian z czterech województwRuszył nabór wniosków dla powodzian na termomodernizację domów w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznacza 300 mln zł na usuwanie skutków powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim.
-
11.12.2024Ministra Paulina Hennig-Kloska w Brukseli o zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UEZbliżająca się Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. była głównym tematem rozmów ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Jessiką Roswall, komisarzem ds. środowiska, odporności wodnej, konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, Danem Jørgensenem, komisarzem ds. energii i mieszkalnictwa oraz Fatihem Birolem, dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energii (MAE). Spotkania odbyły się 9 grudnia 2024 r. w Brukseli.
-
09.12.2024Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK)Podsumowanie dotychczasowych działań Młodzieżowej Rady Klimatycznej i omówienie zadań stojących przed jej nowymi członkiniami i członkami było głównym celem spotkania Rady, które odbyło się 4-5 grudnia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W trakcie wydarzenia odbyło się ostatnie posiedzenie Młodzieżowej Rady Klimatycznej II kadencji oraz powołanie i pierwsze zebranie Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji.
-
09.12.2024Nowa odsłona programu Czyste Powietrze - drugi etap konsultacjiRozpoczyna się drugi etap konsultacji nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował projekt, do którego uwagi można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
-
02.12.2024IV. Konferencja Stron Porozumienia wodorowego28 listopada 2024 r. w Warszawie odbyła się czwarta Konferencja Stron Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Przedstawiciele inicjatywy zrzeszającej ponad 280 podmiotów z sektorów administracji publicznej, biznesu, NGO oraz nauki spotkali się, aby omówić stan rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, pokazać sukcesy Porozumienia i wyznaczyć cele na przyszłość.