Wiadomości
-
24.01.2025Ministerstwo Klimatu i Środowiska gra z WOŚPMinistra klimatu i środowiska oraz wiceministrowie uczestniczą w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytacje trafiły wspólne wycieczki w plenerze oraz zwiedzanie gmachów Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Sejmu.
-
24.01.2025Ustawa o rynku mocy uchwalona24 stycznia 2024 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy. Ustawa oczekuje na podpis Prezydenta RP. Przyjęte rozwiązania dają możliwość przeprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy w okresie od drugiej połowy 2025 r. do 2028 r. W toku aukcji uzupełniających będzie nabywana dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w ramach mechanizmu rynku mocy.
-
23.01.2025Ministra Hennig-Kloska w Strasburgu. Prezentacja priorytetów polskiej prezydencji w obszarze środowiska naturalnego i klimatu przed komisją Parlamentu EuropejskiegoMinistra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w sesji komisji Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Klimatu i Bezpieczeństwa Żywności (komisja ENVI). Celem spotkania była dyskusja z europosłami do PE i wymiana poglądów w kontekście polskiej prezydencji. Sesja odbyła się 23 stycznia 2024 w Strasburgu (Francja).
-
22.01.2025Spotkanie Europejskich Ambasadorów KlimatycznychEuropejscy Ambasadorowie Klimatyczni rozmawiali w Warszawie na temat bezpieczeństwa, konkurencyjności i globalnej roli Unii Europejskiej w procesie klimatycznym.
-
17.01.2025Plan ratowania jezior w Wielkopolsce będzie kontynuowanyProjekt odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce będzie kontynuowany, ale w zrewidowanej formie, która pozwoli na szybszą rekultywację terenu.
-
17.01.2025Nowe środki na finansowanie działań w obszarze ochrony przyrody – Projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiskaRok do roku Lasy Państwowe będą przekazywać Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłatę, zależną od ilości pozyskanego drewna. To przewiduje projekt zmiany ustaw o lasach i ochronie środowiska, który został opublikowany 17 stycznia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Wpłata będzie miała charakter progresywny, a jej wysokość będzie wyliczana według stawek od 6 do 30 zł za każdy m³ drewna i zależeć od ilości pozyskiwanego drewna. Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu, które będą prowadzone przez 21 dni.
-
14.01.2025Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała spotkał się z Ambasadorem Republiki Litewskiej Valdemarasem SarapinasemTematem przewodnim spotkania zorganizowanego z inicjatywy wiceministra klimatu i środowiska była wymiana doświadczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej Polski i Litwy. Przedstawiciele obu stron podkreślili kluczową rolę lasów w walce z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności. Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2025 r.
-
13.01.2025Wiceministra Anita Sowińska o nowych zasadach selektywnej zbiórki tekstyliówOd 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież czy obuwie. To zadanie gmin i w związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało do nich pismo z katalogiem dobrych praktyk, które pomogą w realizacji tego celu, o czym poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas konferencji prasowej 13 stycznia 2025 r.
-
08.01.2025Rozpoczynamy ochronę starolasówLasy Państwowe na polecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zabezpieczą drzewostany oraz rozpoczną wstępną weryfikację terenową i zbieranie niezbędnych informacji do utworzenia starolasów. Proces odbędzie się zgodnie z ustaleniami przedstawionymi podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Wzmocni to ochronę przyrody.
-
08.01.202586 proc. Polek i Polaków opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwychPolacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.