Ordery i odznaczenia
Ordery i odznaczenia państwowe – § 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta RP w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń (…) nakłada na organ przedkładający wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia obowiązek zachowania 2-miesięcznego wyprzedzenia wobec przewidywanego terminu wręczenia odznaki nadanego orderu lub odznaczenia. Uwzględniając zakres czynności podejmowanych w związku z wnioskami składanymi do Ministra Klimatu i Środowiska, w celu zachowania terminów oraz stworzenia warunków do poprawnego wykonania czynności związanych z przedkładaniem wniosków Prezydentowi RP przyjęto zasadę, że przedmiotowe wnioski powinny wpływać do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 4-miesięcznym wyprzedzeniem wobec planowanego terminu wręczenia odznak nadanych orderów i odznaczeń państwowych.
Wszystkie wnioski oraz akty prawne regulujące nadawanie orderów i odznaczeń państwowych są dostępne https://www.prezydent.pl/ .
Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Klimatu i Środowiska (ministra właściwego ds. energii)
Wnioski o nadanie Odznak Honorowych: za Zasługi dla Energetyki, Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego powinny być – zgodnie z postanowieniami zawartymi w rozporządzeniach Rady Ministrów – składane na 2 miesiące przed planowanym terminem ich wręczenia. Zgodnie z regulacjami tych rozporządzeń, odznaki za Zasługi dla Energetyki wręczane są zwyczajowo z okazji Dnia Energetyka, tj. 14 sierpnia.
W odniesieniu do odznaki Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego rozporządzenie nie określa terminu wręczania i zwyczajowo przyjęto tu termin 4 grudnia. Terminy składania wniosków o nadanie poszczególnych odznak honorowych określa się zatem następująco: za Zasługi dla Energetyki - 1 czerwca oraz Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego – 1 września.
Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Klimatu i Środowiska (ministra właściwego ds. klimatu, minister właściwy ds. środowiska)
Wnioski o nadanie Odznak Honorowych za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu, Zasłużony dla polskiej geologii powinny być – zgodnie z postanowieniami zawartymi w rozporządzeniach Rady Ministrów – składane co najmniej na miesiąc przed planowanym terminem ich wręczenia. Zgodnie z regulacjami tych rozporządzeń, odznaki za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu wręcza się z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, tj. 5 czerwca. Wręczenie odznaki Zasłużony dla polskiej geologii odbywa się z okazji Dnia Górnika, tj. 4 grudnia. Termin składania wniosków o nadanie poszczególnych odznak honorowych określa się następująco: za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu – 1 kwietnia oraz Zasłużony dla polskiej geologii – 1 września.
Z wnioskami o nadanie odznaczeń występuje upoważniony przepisami prawa wnioskodawca:
za Zasługi dla Energetyki
- minister lub kierownik urzędu centralnego;
- kierownik jednostki organizacyjnej podporządkowanej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw energii;
- terenowy organ administracji rządowej bądź organ samorządu terytorialnego;
- organ statutowy krajowej organizacji zawodowej i społecznej działającej na rzecz energetyki — w odniesieniu do pracowników i działaczy tych organizacji;
- jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
- stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz sektora energetycznego;
- przedsiębiorstwa energetycznego w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716, 868, 1093 i 1505) albo innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162), którego działalność dotyczy sektora energetycznego”.
Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
- minister lub kierownik urzędu centralnego,
- kierownik jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw energii;
- terenowy organ administracji rządowej albo organ samorządu terytorialnego;
- organ statutowy organizacji zawodowej lub społecznej działającej na rzecz przemysłu naftowego i gazowniczego – w odniesieniu do pracowników i działaczy tej organizacji;
- jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz przemysłu naftowego i gazowniczego;
- stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz przemysłu naftowego i gazowniczego;
- przedsiębiorstwa energetycznego lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, którego działalność dotyczy przemysłu naftowego i gazowniczego.
za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu
- ministra lub kierownika urzędu centralnego;
- organu administracji rządowej w województwie lub organu samorządu terytorialnego;
- jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu;
- stowarzyszenia, fundacji lub innej organizacji pozarządowej, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu;
- kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw klimatu;
- przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24 i 974), którego działalność gospodarcza jest prowadzona na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Zasłużony dla polskiej geologii
- minister lub kierownik urzędu centralnego;
- Prezes Polskiej Akademii Nauk;
- organ administracji rządowej w województwie lub organ samorządu terytorialnego;
- organ statutowy organizacji zawodowej lub społecznej, działający w zakresie geologii;
- kierownik jednostki organizacyjnej działającej w zakresie geologii, podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw środowiska;
- przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie geologii.
Dokumenty
- Wnioski powinny zawierać konkretne merytoryczne uzasadnienie z uwzględnieniem stażu pracy oraz niezbędne podpisy.
- Składane dokumenty nie mogą zawierać poprawek, skreśleń lub treści niewymaganych we wzorach tych dokumentów.
- Kompletne dokumenty wraz z pismem przewodnim należy przekazywać do Ministerstwa Klimatu – Biuro Ministra, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub w postaci elektronicznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
- Wnioski niekompletne lub wypełnione niewłaściwie wymagają ponownego złożenia.
- Ponowne złożenie uzupełnionego lub poprawionego wniosku rozpoczyna od nowa bieg terminu (2- lub 4-miesięcznego).
- Pismo przewodnie powinno zawierać planowany termin uroczystości wręczenia oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za sporządzenie wniosku.
Dodatkowe informacje
- W przypadku osób, wobec których wnioskuje się nadanie odznak honorowych zaleca się przestrzeganie zasady dotyczącej minimalnego stażu pracy w danej gałęzi gospodarki; dolna granica stażu nie powinna być niższa niż 10 lat.
- Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Klimatu i Środowiska są – zgodnie z treścią ustanawiających je rozporządzeń Rady Ministrów – „zaszczytnymi, honorowymi wyróżnieniami” nadawanymi w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarki, geologii oraz ochrony środowiska i klimatu. Fakt wykonywania pracy w jednostce organizacyjnej działającej w energetyce, przemyśle naftowym lub gazowniczym, geologii oraz ochronie środowiska i klimacie nie może być jedyną podstawą do wystąpienia z wnioskiem o wyróżnienie.
- Zaleca się wnioskodawcom, aby na co najmniej 14 dni przed planowanymi uroczystościami wręczenia orderów, odznaczeń, odznak honorowych, zasięgali telefonicznie lub mailowo (Biuro Ministra MKiŚ – tel. 728-943-445, e-mail: aldona.janeta-markowska@mos.gov.pl) informacji na temat przyznanych wyróżnień oraz terminu odbioru przyznanych orderów, odznaczeń państwowych lub odznak honorowych.
- Odbioru z Ministerstwa Klimatu i Środowiska nadanych orderów, odznaczeń państwowych lub odznak honorowych może dokonać wyłącznie posiadający imienne upoważnienie przedstawiciel wnioskodawcy.
Zasady organizowania uroczystości wręczenia odznak, orderów i odznaczeń państwowych
- Ordery i odznaczenia państwowe nadawane przez Prezydenta RP są najwyższym wyróżnieniem zasług dla ojczyzny i ich wręczanie powinno mieć charakter uroczysty.
- Ordery i odznaczenia powinny zostać wręczone w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu.
Zasady wręczania odznak honorowych
- Odznaki honorowe są wyróżnieniami nadawanymi przez Ministra Klimatu i Środowiska za wybitne zasługi dla ważnych gałęzi gospodarki, geologii oraz ochrony środowiska i klimatu.
- Zgodnie z postanowieniami rozporządzeń Rady Ministrów wręczenia odznak honorowych dokonuje wyłącznie minister właściwy ds. energii, minister właściwy ds. środowiska oraz minister właściwy ds. klimatu lub osoba przez niego upoważniona.
- Uroczystość wręczania odznak honorowych powinna mieć uroczystą oprawę.
Osoba odpowiedzialna: Aldona Janeta – Markowska, Biuro Ministra, e-mail: aldona.janeta-markowska@mos.gov.pl, tel. 728-943-445.
Materiały
Klauzula Informacyjna - Ordery i odznaczenia państwowe_Klauzula_Informacyjna_-_Ordery_i_odznaczenia_państwowe_.docx 0.02MB Klauzula informacyjna - Odznaki Honorowe_
Klauzula_informacyjna_-_Odznaki_Honorowe_.docx 0.02MB Wzór wniosku za Zasługi dla Energetyki
Wzór_wniosku_za_Zasługi_dla_Energetyki.docx 0.03MB Wzór wniosku za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu
Wzór_wniosku_za_Zasługi_dla_Ochrony_Środowiska_i_Klimatu.docx 0.02MB Wzór wniosku Zasłużony dla polskiej geologii
Wzór_wniosku_Zasłużony_dla_polskiej_geologii.docx 0.01MB Wzór wniosku Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego dla organizacji, instytucji, przedsiębiorstw energetycznych lub innych podmiotów prowadzonych działalność gospodarczą
Wzór_wniosku_Zasłużony_dla_Przemysłu_Naftowego_i_Gazowniczego_dla_organizacji,_instytucji,_przedsiębiorstw_energetycznych_lub_innych_podmiotów_prowadzonych_działalność_gospodarczą_.docx 0.03MB Wzór wniosku Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego dla osoby fizycznej
Wzór_wniosku_Zasłużony_dla_Przemysłu_Naftowego_i_Gazowniczego_dla_osoby_fizycznej.docx 0.03MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 138)
Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz.U. 2004 Nr 277 poz. 2743) oraz obowiązujące akty zmieniające
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za Zasługi dla Energetyki”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania i noszenia
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Energetyki, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz. U. z 2017 r. poz. 1903, z późn. zm.)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu jej nadawania i noszenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 463, z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2022 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1100)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla polskiej geologii”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz. U. Nr 82 poz. 891)
- Ostatnia modyfikacja:
- 01.07.2024 10:04 Olga Obrębska
- Pierwsza publikacja:
- 08.10.2018 14:01 Agata Kubel-Grabau