WROMPA – wrocławska pompa ciepła
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Budowa pompy ciepła będącej nowym źródłem zasilania dla miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu (WROMPA).
Beneficjentem projektu jest Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła, w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 45 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Całkowity koszt projektu to prawie 60 mln zł (ok 14 mln euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ok 21 mln złotych (ok 5 mln euro).
Cel projektu
WROMPA – wrocławska pompa ciepła to inwestycja polegająca na budowie pompy ciepła o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, która będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z OZE. Będzie pozyskiwać ekologiczne ciepło ze ścieków komunalnych i deszczowych. W tym celu inwestycja powstanie na terenie przepompowni ścieków.
Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia zapotrzebowania na ciepło produkowane w oparciu o konwencjonalne źródła energii, co pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska (CO2, SO2, NOx i pyłów).
WROMPA to największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Spodziewana redukcja emisji CO2 w wyniku realizacji projektu wynosi ok. 35 tys. ton rocznie i dostarczenie ciepła pochodzącego z OZE na poziomie ok 81 tys. Gj rocznie.
Partnerstwo
Projekt realizowany we współpracy z partnerem norweskim Fortum Oslo Varme AS.
Okres realizacji
Umowa na dofinasowanie projektu WROMPA - wrocławska pompy ciepła została zawarta 30 listopada 2021 roku, natomiast planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa
Podstawowe informacje o projekcie WROMPA można znaleźć na stronie internetowej Fortum.pl/WROMPA.
Inne źródła informacji
Zapowiedź realizacji projektu można znaleźć także na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Wrocław Wroclaw.pl.
Wydarzenia
Konkurs na projekt muralu na elewacji budynku WROMPY - wrocławskiej pompy ciepła
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu graficznego muralu na elewacji budynku WROMPY - wrocławskiej pompy ciepła. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe na Mural na Wrompie wpłynęło blisko 50 projektów. Dzięki zwycięskiej grafice Wrompa będzie nie tylko pierwszym zielonym źródłem ciepła dla Wrocławia, ale będzie też zachwycać kolorami. Mural zgodnie z harmonogramem prac będzie realizowany jesienią 2023 r. Podsumowanie konkursu na stronie projektu.
Spotkanie z osobami reprezentującymi Ambasadę Norwegii w Polsce
We wrześniu 2023 roku odbyło się spotkanie z Panem Ambasadorem Øystein Bø i osobami reprezentującymi Ambasadę Norwegii. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat zrównoważonego rozwoju i zielonej energii i zaprezentowania projektu Wrompa oraz postępów inwestycji (link do relacji).
Informacje nt. postępów prac w projekcie
W ramach kampanii informacyjnej opublikowano informacje o postępach w realizacji projektu na portalach:
- Portal samorządowy: artykuł pt. Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków wychodzi z ziemi;
- Radio Wrocław: artykuł pt. Wrompa" coraz bliżej. Będzie pozyskiwać ciepło ze ścieków;
- Cire.pl: artykuł pt. We Wrocławiu powstaje największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków
Krótka relacja z placu budowy
O postępach w realizacji tego innowacyjnego projektu dowiadujemy się z materiału TVP 3 Wrocław pt. Z wrocławskich ścieków będzie powstawać ciepło - zobacz.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW