CIRCON - gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych
23.08.2022
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu CIRCON - gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych.
Beneficjentem projektu jest PLGBC (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego)
O projekcie
Projekt uzyskał dofinansowanie w pilotażowym naborze wniosków Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.
Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Całkowity koszt projektu wynosi ponad 1,8 mln zł (około 425 tys. euro), a przyznane dofinansowanie to ponad 1,5 mln zł (360 tys. euro).
Celem przedsięwzięcia realizowanego przez PLGBC jest stworzenie poradnika - kompendium wiedzy dotyczącej zasad projektowania budynków w zgodzie z ideą GOZ oraz upowszechnienie tej wiedzy wśród interesariuszek i interesariuszy rynku budowlanego (szkolenia). Dzięki zaangażowaniu organizacji partnerskich projektu wypracowane zostaną wytyczne, jak praktycznie zastosować zasady GOZ w budownictwie, które będą możliwe do późniejszej replikacji.
Przyczyni się to do projektowania budynków uwzgledniających długowieczność, trwałość, jak również możliwość ich przyszłej dekonstrukcji w taki sposób, aby ich komponenty można było ponownie wykorzystać. Wytyczne będą uwzględniać zasady, dzięki którym projektowane budynki będą odporne na zmiany klimatu i adaptację do tych zmian.
Efekty projektu CIRCON trafią przede wszystkim do podmiotów kluczowych dla budownictwa tj. architektek i architektów, inżynierek i inżynierów, wykładowczyń i wykładowców oraz studentek i studentów, firm produkujących materiały budowlane, inwestycyjnych i wykonawczych.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie CIRCON realizowane jest we współpracy z Politechniką Śląską, natomiast zagraniczną organizacją partnerską jest islandzkie Grænni Byggð (Green Building Council Iceland GBCI).
Okres realizacji przedsięwzięcia
Umowę o dofinansowanie zawarto 18 maja 2022 r. Zakończenie projektu przewidziano na kwiecień 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Podstawowe informacje nt. projektu Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych znajdziesz na stronie internetowej PLGBC.
Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji przedsięwzięcia także pod tagiem #CIRCON na FB.
Wydarzenia
Grupa robocza
W ramach projektu CIRCON powołano grupę roboczą. Podczas cyklicznych spotkań, prowadzone są rozmowy dotyczące możliwych do realizacji dobrych praktyk, rozwiązań i wiedzy związanej z gospodarką o obiegu cyrkularnym w budownictwie. W oparciu o zebrane opinie specjalistek i specjalistów branży budowlanej oraz świata nauki i wypracowane stanowiska, powstanie podręcznik dotyczący zastosowania zasad gospodarki o obiegu zamkniętych w budownictwie oraz narzędzie internetowe do projektowania cyrkularnego budynków.
Spotkania partnerów
Organizacje partnerskie projektu CIRCON, Politechnika Śląska oraz Green Building Council Iceland opracowują wstępny zarys podręcznika dotyczącego praktycznego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wizyta studyjna
W trakcie wizyty studyjnej do Islandii odbyło się spotkanie stron zaangażowanych w realizację projektu CIRCON, podczas którego zaplanowano dalsze prace nad nim. Reprezentantki i reprezentanci organizacji partnerskich odwiedzili budynek cyrkularny Drangar, znajdujący się na północnym wybrzeżu półwyspu Snæfellsnes na Islandii, który niedawno jeszcze był ruiną gospodarstwa rolnego, a obecnie jest atrakcyjnym obiektem turystycznym.
Kompendium GOZ w budownictwie
W ramach projeku CIRCON powstało Kompendium GOZ w budownictwie. Opublikowano je w listopadzie 2023 roku. W tym unikatowym kompendium wiedzy dotyczącej zasad projektowania budynków w zgodzie z ideą GOZ znajdziesz m.in. informacje o potrzebie i motywacjach do implementacji GOZ, celach projektowania cyrkularnego, nowej roli osób konstruujących, projektujących, inwestorskich i użytkujących, najważniejsze wskazówki i wytyczne dla projektów cyrkularnych budynków. Zapraszamy do zapoznania się w podręcznikiem, który dostępny jest na stronie internetowej projektu Circon.
Zaproszenie na spotkanie informacyjne pt. Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie
31 stycznia 2024 r. odbędzie się spotkanie informacyjne pt. Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie. Jest skierowane do branży budowlanej oraz osób poszukujących wiedzy na temat gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie. Głównym jego celem jest edukacja oraz promowanie cyrkularności w branży budowlanej, poprzez dostarczenie wiedzy i inspiracji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym oraz jej zastosowania w kontekście budownictwa.Spotkanie jest bezpłatne i odbędzie się w formie zdalnej, 31 stycznia 2024 r., w godz. 10:00 – 13:00. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie projektu (link).
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW