Czas na selektywną zbiórkę odpadów tekstylnych
09.10.2024
Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w konferencji prasowej dot. organizowanej przez Częstochowę zbiórki używanych lub niepotrzebnych tekstyliów. To odpowiedź miasta na wchodzącą od 1 stycznia 2025 r. zmianę prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.
- 1 stycznia 2025 r. wchodzi zmiana prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.
- Ponadto na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialności za produkt na jego każdym etapie „życia”.
Przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Tymczasem przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi
- powiedziała Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Bez wprowadzenia zmian przemysł tekstylny dalej będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych czy konsumpcję zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenie wód. Jak podkreśliła wiceministra powyższa sytuacja wymaga zarówno zmian w naszym indywidualnych wyborach, jak i w legislacji.
Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) (art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 1579).
Zmiana nie będzie wymagała od obywatelek i obywateli posiadania nowych pojemników, tylko będą mogli oddawać tekstylia do wspominanych PSZOKów. Częstochowa poszła o krok dalej, realizując pomysł z odbiorem tekstyliów z domów mieszkańców.
Inna kwestią są opracowywane na poziomie Unii Europejskiej przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialności za produkt na każdym jego etapie „życia”, a więc również w momencie, gdy stanie się odpadem (np. pokrywając koszty zbierania i przetwarzania)
- dodała wiceministra klimatu i środowiska.