Dbamy o polskie lasy
09.05.2024
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska od początku kładziemy nacisk na dialog ze wszystkimi interesariuszami procesu ochrony polskich lasów – naszego wspólnego dobra narodowego.
W tym celu już 8 stycznia Minister Klimatu i Środowiska wydała w trybie pilnym polecenie ograniczenia wycinki drzew, aby zapobiec ryzyku bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczej ok. 94 tys. ha terenów, które mają podlegać ochronie. Do połowy czerwca Lasy Państwowe przedstawią aktualizację moratorium, uwzględniając uwagi strony społeczno-przyrodniczej, przy założeniu, że łączny obszar objęty moratorium nie będzie mógł być mniejszy niż obecnie.
Aktualizacja uwzględni też ochronę najcenniejszych drzewostanów i uwzględni prowadzenie prac przez lokalne przedsiębiorstwa leśne – ZUL.
Kolejnym krokiem było powołanie 6 lutego Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, który ma wypracować rekomendacje wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie oraz sposobu prowadzenia gospodarki leśnej na wskazanych obszarach. Jednocześnie przygotowywaliśmy się w Ministerstwie do przedsięwzięcia na niespotykaną dotąd skalę, jakim jest Ogólnopolska Narada o Lasach. Sesja inauguracyjna odbyła się pod koniec kwietnia, ale prace w grupach roboczych potrwają przez następne miesiące. ONoL to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej. Od początku prac w MKiŚ zdawaliśmy sobie sprawę, jak ważna jest praca nad standardami tworzenia lasów społecznych, a Ogólnopolska Narada o Lasach wytyczyła nam kierunek w jakim te działania mają być kontynuowane.
Każdego dnia robimy wszystko, aby zmienić na lepsze myślenie o polskich lasach i sposób zarządzania naszym dobrem narodowym na wielu płaszczyznach. To mrówcza praca, której efekty nie zawsze są widoczne od razu, ale za rok czy dwa wszyscy odczujemy pozytywne skutki dobrej zmiany.
– mówi Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Minister Klimatu i Środowiska wspólnie z nową dyrekcją PGL ogłosiła „Pakiet dla przemysłu drzewnego”, pierwsze od wielu lat konkretne wsparcie dla sektora drzewnego w Polsce w obecnej sytuacji rynkowej. Poleciła też Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych do 31 maja przygotować we współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa analizę i propozycje rozwiązań zastąpienia rębniami złożonymi zaplanowanych w planach urządzenia lasu rębni zupełnych i zastąpienia cięć zupełnych innymi sposobami wykonywania cięć.
W Ministerstwie rozpoczęto prace nad przywróceniem certyfikacji FSC w Lasach Państwowych. Natomiast zakończono prace nad Oceną Skutków Regulacji do projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Opracowano również propozycję zmian przepisów wskazanych powyżej aktów prawnych.