IV. Konferencja Stron Porozumienia wodorowego
02.12.2024
28 listopada 2024 r. w Warszawie odbyła się czwarta Konferencja Stron Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Przedstawiciele inicjatywy zrzeszającej ponad 280 podmiotów z sektorów administracji publicznej, biznesu, NGO oraz nauki spotkali się, aby omówić stan rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, pokazać sukcesy Porozumienia i wyznaczyć cele na przyszłość.
IV. Konferencję Stron otworzyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Ministra podkreśliła, jak ważne jest Porozumienie sektorowe i jak istotne znaczenie mają jego osiągnięcia dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Wspomniała również o działaniach legislacyjnych resortu oraz programach wsparcia finansowego, które mają służyć wykorzystaniu wodoru w transformacji. Są to m.in. nowelizacja prawa energetycznego, nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wodoryzacja Gospodarki, a także Program Inwestycje w Technologie Wodorowe, który będzie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do produkcji taniego wodoru potrzeba taniej energii odnawialnej w Polsce. Musimy równolegle rozwijać wiele technologii dekarbonizacyjnych, takich jak: wodór, OZE, CCS czy atom
- powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.
Na prośbę ministry głos zabrał również poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, pomysłodawca inicjatywy Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej oraz Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki wodorowej w latach 2022 – 2023 r. Poseł podziękował ministrze za kontynuację prac Porozumienia, jako inicjatywy niezależnej od polityki, wyrażając jednocześnie przekonanie, że pod kierownictwem Pani Minister Porozumienie jeszcze bardziej się rozwinie.
Uczestniczką konferencji była również prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceministra wzięła udział panelu dyskusyjnym Edukacja – wodorowa kadra, podczas którego podkreśliła znaczenie współpracy nauki i edukacji wyższej z przemysłem.
Ministra Paulina Hennig-Kloska, chcąc podkreślić sukcesy Stron Porozumienia sektorowego, uhonorowała wyróżniające się przedsięwzięcia wodorowe w Polsce, takie jak:
-
Akademia H2, Clean Cities, Pracownia Badań jakości Wodoru – ORLEN S.A.;
-
Wodorowa Mapa Polski – OGP GAZ-SYSTEM S.A.;
-
Przystosowanie silnika spalinowego do zasilania wodorem – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki;
-
Baltic Sea Hydrogen Valley – Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa;
-
Budowa pieców wodorowych – ArcelorMittal Poland S.A.
W ramach Konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne.
Podczas panelu pt. Przemysł – wodoryzacja czy dekarbonizacja ministra Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że w procesie dekarbonizacji swoje miejsce znajdzie wodór, ale też np. gaz ziemny (jako paliwo przejściowe). Uczestnicy panelu zgodzili się z tym, że wodoryzacja będzie częścią procesu dekarbonizacji, a nie oddzielnym procesem, zwłaszcza dla wybranych sektorów gospodarki. Zwrócili także uwagę na potrzebę zapewnienia szczelności unijnych systemów ochrony lokalnych towarów przemysłowych przed tanią konkurencją z m.in. Chin.
Panel pt. Edukacja – wodorowa kadra pokazał, jak ważna jest współpraca między szkołami, uczelniami wyższymi, a biznesem. Paneliści zwrócili uwagę na znaczenie kształcenia dualnego w tym procesie, czyli połączenia edukacji formalnej ze zdobyciem praktycznych umiejętności dzięki m.in. stażom.
Ostatnia dyskusja pt. Kiedy wodór się opłaca? została poprzedzona prezentacją pt. Skąd wziąć pieniądze na wodór, podczas której przedstawiono informacje nt. dostępnych instrumentów wsparcia krajowego i unijnego dla gospodarki wodorowej. Zaprezentowano również warunki realizacji inwestycji B2.1.1Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru w zakresie budowy instalacji do produkcyjnych wodoru niskoemisyjnego i odnawialnego o min 315 MW mocy, a także planów resortu na przyszłość w kontekście instrumentów wparcia produkcji wodoru RFNBO.
Z kolei dyskusja panelistów nie przyniosła jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, kiedy wodór się opłaca – ich zdania były różne. Goście konferencji mogli usłyszeć o unikatowych na skalę światową rozwiązaniach wodorowych, zbudowanych w Gaju Oławskim (woj. dolnośląskie). Z drugiej strony wybrzmiały obawy dużych spółek, dla których dekarbonizacja procesów przemysłowych będzie wielkim wyzwaniem. Uczestnicy panelu zgodzili się jednak w kwestii tego, że do dalszego rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i na świecie potrzeba dedykowanych programów wsparcia, różnych w zależności od wielkości podmiotów, które będą z nich korzystać.
Konferencję podsumował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Wiceminister podkreślił, jak ważna jest inicjatywa Porozumienia sektorowego dla rozwoju sektora wodoru oraz jak istotne jest kształcenie kadr dla sektora wodorowego, zarówno tych nowych, jak i umożliwianie przekwalifikowania się pracowników z innych, mniej przyszłościowych sektorów.