W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karpaty Łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich

grafika ukazująca rzekę

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Karpaty Łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich.

Beneficjentem projektu jest Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska - Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa (Zakład NFOŚ).

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Wdrażanie planów zarządzania ekosystemami w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy (zobacz listy rankingowe).

Źródła finansowania

Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa. Więcej o Mechanizmie Finansowym EOG przeczytasz tu.

Wartość projektu

Całkowity koszt projektu to ponad 5 mln zł (ponad 1,1 mln euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ok 4,3 mln złotych (1 milion euro).

Realizacja projektu ma na celu ochronę ekosystemów mokradłowych poprzez  zabiegi czynnej ochrony siedlisk w rezerwacie "Bór na Czerwonem" (budowa tam i zastawek, wycinka sosny, działania zapobiegające antropopresji), monitoring przyrodniczy parametrów abiotycznych i biotycznych torfowiska z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wsparcie działań zarządczych w gminach, na których położony jest kompleks Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz upowszechnienie rezultatów projektu wśród krajów karpackich.

Przewidziano także działania edukacyjne skierowane do młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych, dotyczące roli i ochrony mokradeł.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z norweską Asplan Viak AS i Fundacją Przyroda i Człowiek.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie została zawarta 23 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Podstawie informacje o projekcie Karpaty Łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Media społecznościowe

Facebook Karpaty Łączą

Wydarzenia

Wizyta studyjna w Norwegii

W czerwcu 2022 roku odbyła się wizyta studyjna w Norwegii. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. osoby reprezentujące partnera projektu - Fundację Przyroda i Człowiek oraz Nadleśnictwo Nowy Targ i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie. Głównymi punktami wyjazdu były spotkania merytoryczne z norweskim partnerem Projektu a także wizyta na torfowisku (relacja).

Spotkanie terenowe z osobami dziennikarskimi

W ramach projektu zorganizowano wizytę dla dziennikarek i dziennikarzy, której tematem przewodnim były wątki związane z torfowiskami i ich ochroną. Była to okazja do wspólnego przyjrzenia się tutejszej przyrodzie i rozmów o tym, dlaczego torfowiska są ważne i jak należy je chronić. Celem działania była chęć dotarcia z projektowymi treściami do szerokiego grona odbiorców. O efektach tej wizyty można poczytać m.in. na łamach Gazeta.pl (przeczytaj), Rzeczpospolita (przeczytaj), Tygodnik Podhalański (przeczytaj), blog Świat Wody (przeczytaj).

Cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci

Zrealizowano cykl zajęć edukacyjnych dla społeczności szkolnej ze szkół podstawowych z gmin orawsko-nowotarskich. Warsztaty odbywały się w rezerwacie Bór na Czerwonem i koncentrowały się na tym, czym charakteryzują się torfowiska i dlaczego są potrzebne. W trakcie zajęć dzieci uczyły się m.in. prowadzenia badań metodą naukową i wyciągania wniosków, wyrabiały nawyk obserwowania i analizowania przyrody, poznawały charakterystykę torfowiska i jego wyjątkowość, uczyły się pracy z mapą (relacja oraz podsumowanie na FB).

Badania na kopule torfowiska

Trwają badania w Borze na Czerwonem. Fundacja Przyroda i Człowiek, odpowiedzialna w projekcie m.in. za kompleksowy monitoring przyrodniczy parametrów abiotycznych i biotycznych torfowiska, wykonała pomiary elektrooporowe na powierzchni kopuły torfowiska w okresie jesiennych, niżowych stanów wód. Wyniki pomiarów posłużą do sporządzenia dokładnej charakterystyki hydrogeologicznej obszaru rezerwatu (więcej informacji).

Zabiegi ochrony czynnej w rezerwacie Bór na Czerwonem

Na początku 2024 roku rozpoczęto zabiegi ochrony czynnej cennych siedlisk mokradłowych w rezerwacie "Bór na Czerwonem". Polegają głównie na budowie infrastruktury zapobiegającej odpływowi wody, a także modernizacji grobli i likwidacji rowów odwadniających, wycince niepożądanego podrostu sosny z kopuły i okrajka torfowiska, budowie i modernizacji infrastruktury turystycznej (drewnianych kładek), kanalizującej ruch turystyczny (więcej informacji).

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

 

{"register":{"columns":[]}}