W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie

Projekt Gminy Wyszków

Łagodzenie_zmian_klimatu_i_adaptacja_do_ich_skutków_w_Wyszkowie_MF_EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie.

Beneficjentem projektu jest Gmina Wyszków.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85% pochodzi z MF EOG a 15% z budżetu państwa).

Całkowity koszt projektu wynosi 6,9 mln zł (niemal 1,6 mln euro), a przyznane dofinansowanie to 5,8 mln zł (1,3 mln euro).

Głównym celem projektu Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie jest zwiększenie odporności gminy na zmiany klimatu i adaptacji do nich, poprzez wdrożenie kompleksowych działań adaptacyjnych, mitygacyjnych i przeprowadzenie kampanii podnoszącej świadomość ekologiczną społeczności gminy w tym zakresie.

Energooszczędne oświetlenie

W ramach projektu powstanie nowe energooszczędne oświetlenie uliczne na terenie miasta, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej.

Elementy zielonej i niebieskiej infrastruktury

Przewidziano budowę parków kieszonkowych z ogrodem deszczowym, zielonego przystanku i zielonych ścian, dzięki czemu zmniejszy się efekt miejskiej wyspy ciepła. Planuje się również zagospodarowanie wielu terenów zieleni i montaż pojemników na wodę opadową przy budynkach gminnych placówek oświatowych.

Ścieżki rowerowe

Powstaną też pasy ruchu dla rowerów i infrastruktura rowerowa – parking dla rowerów, wiaty i stojaki rowerowe co przyczyni się do promocji jazdy na rowerze i ograniczenia emisji CO2.

Kampanie podnoszące świadomość

Zaplanowano przeprowadzenie kampanii edukacyjnej podnoszącej świadomość mieszkańców. Składać się będzie z różnych działań aktywizujących, których celem jest poszerzenie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie zmian klimatu. Działania te będą realizowane za pośrednictwem mediów tradycyjnych i w Internecie.

Szkolenia dla ekspertów

W ramach projektu zaplanowano także przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla ekspertów projektu.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) oraz Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO) z Norwegii. Zaangażowanie partnerów będzie polegało m.in. na przeprowadzeniu wykładu, mającego na celu przedstawienie praktycznych metod łagodzenia do zmian klimatu i adaptacji do nich w mieście, w oparciu o doświadczenia i know-how Partnerów Projektu, udziale merytorycznym w plenerowej imprezie edukacyjnej.

W ramach projektu zaplanowano również wyjazd studyjny przedstawicieli Gminy Wyszków i SGGW do Partnera z Norwegii.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 1 grudnia 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 31 marca 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej Klimatyczny Wyszków.

Wydarzenia

Konferencja KLIMATyczny Wyszków

Konferencja inaugurująca projekt „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie” odbyła się 31 marca 2022 roku. Wydarzenie uświetnił występ Wyszkowskiego Teatru Tańca. Na kanale Nauka/Science SGGW na YT dostępna jest relacja z wydarzenia:

- KLIMATyczny Wyszków – część I

- KLIMATyczny Wyszków – część II

Konferencja Wyszkowska Kranówka

6 kwietnia 2022 roku w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie odbyła się konferencja prasowa pod nazwą ,,Wyszkowska kranówka". Było to jedno z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu ,,Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie". PWiK zostało zaproszone do współpracy w projekcie w ramach obszaru niebieska infrastruktura. Działania PWiK są uzupełnieniem kampanii edukacyjnych projektu. Zapowiedziano szereg wydarzeń, m.in.

  • tydzień otwarty w Stacji Uzdatniania Wody i Laboratorium Przedsiębiorstwa, którego celem jest przybliżenie dzieciom pojęć związanych z wodą, obiegiem wody w przyrodzie, sposobów uzdatniania wody oraz drogi, jaką przebywa woda żeby mogła dotrzeć do domów,
  • warsztaty o wodzie dla najmłodszych i trochę starszych mieszkańców Wyszkowa, których celem jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, zapoznanie dzieci z rolą wody w przyrodzie i w życiu człowieka, kształtowanie właściwych postaw i nawyków w zakresie efektywnego wykorzystywania wody,  
  • akcja „Wyszkowska Kranówka” – podczas niej dzieci wezmą udział w doświadczeniach z zakresu filtracji wody oraz będą budować ściankę hydrauliczną, dzięki czemu poznają zagadnienia związane z tematyką uzdatniania i dystrybucji wody,
  • konkurs „Piję kranówkę - dbam o planetę”, którego celem jest szerzenie wiedzy ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych, promocja działań proekologicznych, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i twórczych. Dla zwycięskiej klasy przewidziano bardzo atrakcyjne nagrody:
  • „źródełko wody” z licznikiem pokazującym liczbę plastikowych butelek o pojemności 0,5l, które trafiłyby do śmietnika, w przypadku korzystania z wody butelkowej,
  • bidony dla uczniów,
  • wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody i Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wyszkowie (PWiK).

Zwycięska placówka edukacyjna zostanie Ambasadorem działań promujących proekologiczne zachowania wśród swoich uczniów, jak i pozostałych szkół. 

Piknik Złap klimat w Wyszkowie

19 czerwca 2022 roku na Placu Miejskim w Wyszkowie odbył się piknik Złap klimat w Wyszkowie (program). Było to kolejne wydarzenie edukacyjne zrealizowane w ramach projektu "Łagodzenie zmian klimatu oraz adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”.

Uczestnicy mieli okazję usłyszeć wiele ekologicznych ciekawostek, m.in. o tym, że do produkcji 1 kg wołowiny korzystamy z 15 400 l wody, a do wyprodukowania 1 kg warzyw takich jak pomidor, kapusta czy sałata zużywamy ok. 230 l wody czyli ponad 60 razy mniej.

Podczas wydarzenia można było sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną, zbadać próbkę gleby ze swojego ogródka żeby dowiedzieć się jaka jest ilość zanieczyszczeń na przyniesionych roślinach, poznać tajniki zakładania łąki kwietnej czy oszczędzania energii w domu. Zdradzono też tajniki obiegu wody. Najmłodsi mieszkańcy wspinali się na drzewa i spędzali czas podczas atrakcyjnych zabaw z wykorzystaniem darów natury. Prowadzony był także instruktaż bezpiecznej jazdy na rowerze.

Przeprowadzono dyskusję nt. błękitnej i zielonej infrastruktury z udziałem specjalistek_ów i koleżanek i kolegów z sąsiednich gmin. Uczestnicy mieli szansę otrzymać jedną w 2 tys. roślin. Gwiazdą wieczoru będzie Happysad. Na stronie projektu dostępna jest relacja z wydarzenia.

Strefa konkursów

W ramach projektu Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie przeprowadzono szereg konkursów ekologicznych. Są to m.in. „Przedstawienie z dobrą energią”, „Pokaż jak żyjesz ekologicznie”, „Jak oszczędzam wodę?”, „Moja podróż eko-transportem”. Ze szczegółami oraz regulaminami konkursów można zapoznać się na stronie internetowej projektu.  

Warsztaty z zakresu tworzenia ogrodów deszczowych

W ramach projektu przeprowadzono warsztaty z zakresu tworzenia ogrodów deszczowych. Uczestniczyła w nich społeczność klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie. Młodzież dowiedziała się m.in. co to jest ogród deszczowy, jakie role i korzyści płyną z jego posiadania, jakie są najlepsze miejsca aby utworzyć ogród oraz jak należy o niego dbać i pielęgnować. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie ogrodu deszczowego na ternie szkoły (relacja).

Zbiorniki do zbierania wody deszczowej w wyszkowskich szkołach

11 placówek oświatowych na terenie Gminy Wyszków wyposażono w przyścienne zbiorniki do zbierania wody deszczowej (link do źródła informacji).

Wycieczka do Wrocławia dla Ambasadorów Wyszkowskiej Kranówki

Wycieczka była nagrodą główną w konkursie „Piję Kranówkę – dbam o planetę”. Zwycięska klasa ze Szkoły Podstawowej nr 1 pojechała do Wrocławia. Głównym celem zwiedzania było Hydropolis - interaktywne centrum wiedzy o wodzie, gdzie technologie multimedialne w nowoczesny sposób przybliżają zagadnienia edukacyjne (relacja).

Warsztaty dla społeczności szkolnej "Wyszków łapie deszczówkę"

Uczennice i uczniowie klas IV ze szkół podstawowych, przy których zamontowana została beczka na wodę deszczową, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat roli i właściwości wody w ekosystemie i w życiu człowieka (relacja).

 

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}