W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja ustawy o OZE z propozycją zmian dot. rozliczeń prosumentów

04.09.2024

Wprowadzamy zmiany w systemie rozliczeń net-billing – zwiększamy opłacalność inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie i tworzymy zachętę do upowszechnienia technologii magazynowania energii.

Nowelizacja ustawy o OZE z propozycją zmian dot. rozliczeń prosumentów

Najważniejsze zmiany

  • Możliwość wyboru przez istniejących prosumentów sposobu rozliczeń (miesięczne, godzinowe).
  • Możliwość zwiększenia wartości zwrotu z 20% do 30% z niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię.
  • Zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23.

Dlaczego wprowadzamy zmiany

  • Zmiany w systemie rozliczeń net-billing stworzą impuls do rozwoju magazynowania energii i akumulowania nadwyżek energii generowanej w godzinach o największym nasłonecznieniu i jej wykorzystania w godzinach zwiększonego zapotrzebowania. Przełoży się to na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd.  
  • Umożliwienie wyboru prosumentom rozliczającym się w systemie net-biling stanowi odpowiedź na opinie i wnioski adresowane w tym zakresie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.  
  • Pozwoli również na to, aby wybór sposobu rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej był świadomy i dostosowany do profilu produkcji i zużycia w poszczególnym gospodarstwie domowym, a tym samym przełożył się na zwiększenie oszczędności na rachunkach za energię.  
  • Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce, głównie za sprawą mikroinstalacji prosumenckich, który dzisiaj jest blisko 1,44 mln. Proponowane zmiany mają przyczynić się do dalszego dynamicznego i zrównoważonego rozwoju OZE.

Dla jakiej grupy społecznej to zmiana?

  • Zmiana kierowana jest do prosumentów rozliczających się w obecnie i w przyszłości w systemie net-billing.

Dodatkowe fakty i liczby  

  • Według danych Agencji Rynku Energii na koniec maja 2024 r. moc zainstalowana w mikroinstalacjach prosumenckich w Polsce to 11 267,03 MW, z których 11 262,65 MW stanowią fotowoltaiczne mikroinstalacje prosumenckie.  
  • Dla porównania moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce to 18 095,6 MW.  
  • Ponad 62% mocy zainstalowanej w PV to mikroinstalacje prosumenckie.

Materiały

Więcej o projekcie na stronie Wykazu Prac Legislacyjnych Rządu
{"register":{"columns":[]}}