Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica
Minister Klimatu i Środowiska, przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica”.
O przedsięwzięciu
Beneficjentem projektu jest Gmina Kępice.
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Zwiększenie ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), a 15% z budżetu państwa.
Całkowity koszt projektu to ponad 3,7 mln zł ( ok. 864 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 3,1 mln zł (ok. 730 tys. euro).
Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności poprzez eliminację inwazyjnych gatunków obcych oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjnych, a także wykonanie testów pozwalających na zagospodarowanie odpadów powstałych po usunięciu roślin. Przeprowadzone zostaną działania polegające na zwalczaniu wybranych gatunków inwazyjnych: barszczu Sosnowskiego i nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica oraz rdestowca ostrokończystego w gminie Kępice. Obszar, na którym zwalczane będą te gatunki obce wynosi łącznie 69,8 ha. Dodatkowo, zostanie opracowany i wdrożony plan usuwania roślin, przeprowadzone będzie testowanie metod zwalczania, zagospodarowane będą odpady powstałe z usuniętych roślin oraz prowadzony będzie monitoring wykonanych zabiegów.
Na terenie całego województwa zostaną przeprowadzone działania informacyjne i edukacyjne (spotkania edukacyjne, foldery, film oraz opracowanie scenariusza lekcji dla szkół) związane z tematyką projektu. Przewidziano też publikację kalendarza o ochronie bioróżnorodności ekologicznej, plakatów, konspektów informacyjnych i edukacyjnych gier. Pierwsze materiały znajdziesz na stronie projektu.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z norweskim Aquateam COWI oraz polskimi partnerami: Gmina Kobylnica i WFOŚiGW w Gdańsku.
Okres realizacji przedsięwzięcia
Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w listopadzie 2021 roku, a planowana data zakończenia jego realizacji to koniec marca 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Na stronie internetowej projektu Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica publikowane są informacje o postępach w jego realizacji.
Wydarzenia
Konferencja
17 grudnia 2021 roku odbyła się konferencja otwierająca projekt „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica.” W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji, Urzędu Miejskiego w Kępicach oraz Burmistrz Kępic - Pani Magdalena Majewska.
O szczegółach i założeniach projektu opowiedziała jego koordynatorka Pani Karolina Brzezińska – Ugorek.
Oprócz samych zabiegów, duży nacisk będziemy także kładli na cele edukacyjne. Chcemy uświadamiać mieszkańców, że warto promować gatunki roślin rodzimych
– wyjaśniała.
Goście z Wigierskiego Parku Narodowego opowiedzieli o wpływie roślin obcego pochodzenia na ekosystem. Przybliżyli także metody stosowane w zwalczaniu inwazyjnych gatunków roślin.
Pani Burmistrz wspomniała długą i trudną walkę gminy z barszczem Sosnowskiego. Zapewniała, że dzięki otrzymanym środkom z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 Gmina będzie kontynuowała walkę z tą niebezpieczną rośliną, a także innymi gatunkami inwazyjnymi: rdestowcem ostrokończystym oraz nawłocią kanadyjską. Informacje pochodzą z materiałów na stronie projektu.
Na stronie projektu, a także poniżej dostępne są prezentacje z konferencji inaugurującej projekt.
Podsumowanie wybranych działań
Film podsumowujący
Jednym z zaplanowanych w ramach projektu działań było wyprodukowanie filmu edukacyjnego nt. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych i poprawy bioróżnorodności. Film jest dostępny m.in. na stronie internetowej projektu oraz na kanale YT Gminy.
Raport
W ramach projektu opracowano koncepcję zagospodarowania odpadów zielonych – barszczu Sosnowskiego. Raport z prac badawczych pt. „Wykonanie testów dotyczących kompostowania i pirolizy Heracleum sp w warunkach laboratoryjnych dostępny jest na stronie internetowej projektu. Można tam również znaleźć materiały nt. koncepcji zagospodarowania odpadu zielonego – Barszczu Sosnowksiego.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW