Od drzewa do miasta: laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Od drzewa do miasta: laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej.
Beneficjentem projektu jest UNEP/GRID-Warszawa (Zakład NFOŚ)
O projekcie
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 90 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu to niemal 900 tys. zł (prawie 210 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 800 tys. zł (ponad 180 tys. euro).
Aktualne dane pokazują, że liczba obszarów zieleni w polskich miast spada i że sadzi się tam mniej drzew niż wycina. Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak pełnej świadomości na temat wartości usług świadczonych przez ekosystemy wśród osób kształtujących przestrzeń miejską i społeczności miast. Projekt stanowi odpowiedz na tą niepokojąca diagnozę.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości osób odpowiedzialnych za kształtowanie przestrzeni miejskiej oraz społeczności miast, w tym szczególnie młodzieży, na temat roli obszarów zieleni miejskiej oraz wartości świadczonych przez nie usług ekosystemowych. Zaplanowano przeprowadzenie kampanii lokalnych i ogólnopolskiej, których celem jest zwiększenie świadomości na temat roli obszarów zieleni miejskiej oraz wartości świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Na potrzeby przeprowadzenia kampanii lokalnych na początku realizacji projektu wyłoniono miasta partnerskie: Lidzbark Warmiński, Miasteczko Śląskie, Przasnysz, Rzeszów i Szczytno. Zaplanowano wykonanie analiz eksperckich dotyczących roli obszarów zieleni miejskiej tych miast oraz przygotowane geoportalu. W oparciu o te działania przeprowadzone będą kampanie informacyjne (plakaty, infrastruktura edukacyjna) informujące o korzyściach, jakie mieszkańcy tych miast czerpią z obecności zieleni miejskiej.
Przewidziano także webinaria edukacyjne i konkursy dla społeczności szkolnej, które podniosą świadomość ekologiczną tej ważnej części społeczności lokalnej. Do osób zasiadających w samorządzie lokalnym zostaną zorganizowane warsztaty twórcze będące przestrzenią wymiany dobrych praktyk w zakresie zarządzania i promowania znaczenia zieleni miejskiej. Przeprowadzone będą kampanie informacyjne także na popularnych portalach internetowych. Powstanie podręcznik o tym, jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej.
Partnerstwo
Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweskim Asplan Viak AS oraz Fundacją Veolia Polska.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie została zawarta 23 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa projektu
Od drzewa do miasta: laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej
Inne wzmianki
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie NFOŚiGW.
Zrealizowane działania
Webinar: Jakie wyzwania stoją przed miastami? I jak w ich rozwiązaniu mogą pomóc drzewa?
Podczas spotkania z ekspertkami i ekspertami zorganizowanego w kwietniu 2022 roku w ramach Projektu Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej, przybliżono osobom uczestniczącym problemy i wyzwania jakie stoją przed miastami oraz opowiedziano o tym, w jaki sposób można się z nimi mierzyć. Zaprezentowano również wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim, pokazujące wymierną wartość korzyści świadczonych przez drzewa w polskich miastach. Nie zabrakło też przykładów dobrych praktyk nt. tego jak biznes może wspierać miasta w zrównoważonym rozwoju. Zapraszamy do obejrzenia webinaru.
Ogólnopolska kampania informacyjna
Raport Co nam dają drzewa?
W raporcie wykonanym w ramach projektu Od drzewa do miasta. Laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej przez UNEP/GRID-Warszawa można znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące znaczenia i roli drzew w mieście oraz jakie cechy mają poszczególne gatunki. Drzewa to prawdziwy miejski skarb. Zobacz:
- jakie drzewa najczęściej spotykamy w polskich miastach?
Kampania korzyści w miastach partnerskich
- Zobacz efekty kampanie i poznaj wartość korzyści z zieleni miejskiej w Lidzbarku Warmińskim,
- Zobacz efekty kampanie i poznaj wartość korzyści z zieleni miejskiej w Miasteczku Śląskim,
- Zobacz efekty kampanie i poznaj wartość korzyści z zieleni miejskiej w Przasnyszu,
- Zobacz efekty kampanie i poznaj wartość korzyści z zieleni miejskiej w Rzeszowie,
- Zobacz efekty kampanie i poznaj wartość korzyści z zieleni miejskiej w Szczytnie.
Podręcznik o tym, jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej
W 2023 roku w ramach projektu powstał poradnik o tym, jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej: Od drzewa do miasta - Laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej. Znalazł się w nim m.in. rozdział nt. tego, do czego potrzebna jest zieleń w mieście, jak edukować o zieleni miejskiej, przykłady dobrych praktyk z Polski i Norwegii w zakresie dbania o zieleń miejską. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem. Dostępny jest na stronie projektu oraz do pobrania w sekcji Materiały poniżej.
Podsumowanie projektu Od drzewa do miasta – wymiana dobrych praktyk
Przeprowadzono warsztaty online, podczas których przedstawiciele miast partnerskich projektu Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej opowiedzieli o swoich dobrych praktykach w zakresie zarządzania zielenią miejską. Zaprezentowano przykłady pozytywnych działań podejmowanych przez inne miasta w Polsce, a także z zagranicy. Zapraszamy do obejrzenia webinaru.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
Materiały
Poradnik jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej - Proekt MF EOG Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiejPoradnik_jak_mówić_o_wartości_drzew_w_przestrzeni_miejskiej_Projekt_MF_EOG.pdf 8.38MB