Oświadczenie Agencji Rezerw Materiałowych ws. masek medycznych
06.04.2020
Jednym z głównych zadań ARM jest utrzymywanie rezerw strategicznych, w tym ich przechowywanie, wymiana oraz przeprowadzanie konserwacji. Rezerwy strategiczne są udostępniane nieodpłatnie, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.
Agencja Rezerw Materiałowych nie prowadziła sprzedaży masek medycznych w okresie wystąpienia zagrożenia koronawirusem. Celem działań prowadzonych przez Agencję było zabezpieczenie odpowiedniej ilości najwyższej jakości masek stanowiących rezerwę strategiczną.
W 2019 r. ARM zakupiła nowe maski w ilości przewyższającej ilość dotychczas posiadanych masek. Były one dostarczane sukcesywnie od kwietnia do grudnia ub. roku.
Zakup nowych masek wynikał z konieczności zastąpienia dotychczasowych, znajdujących się w rezerwie ARM. Maski neoprenowe Panoramsque typ 1710395 wyprodukowane w 2006 r. mają okres trwałości 15 lat, pod warunkiem wykonywania okresowych przeglądów głównych u producenta. Ostatni taki przegląd wykonany był na przełomie 2012/2013 r. Kolejny należało wykonać w roku 2020. Bez jego dokonania maski nie należy używać.
W 2019 r. ARM zwróciła się do producenta starych masek w celu wykonania przeglądu. Został on wyceniony na ponad 3 mln złotych, a czas realizacji usługi miał wynosić kilka miesięcy. Wykonanie przeglądu nie wpłynęłoby na wydłużenie okresu trwałości masek określonego przez producenta (data upływu okresu trwałości 2020/2021). ARM zarekomendowała ministrowi nadzorującemu (wówczas minister energii) zakup nowych masek pełnotwarzowych wykonanych w najnowszej technologii (niewymagających kosztownych przeglądów) i zdjęcie ze stanu starych masek.
Pierwsze partie nowych masek dotarły do kraju na długo przed wystąpieniem przypadków zarażenia koronawirusem - dostawa masek była sukcesywnie realizowana od kwietnia 2019 r. Stare maski zostały wystawione na sprzedaż w październiku 2019 r, a więc przed wybuchem epidemii koronawirusa w Chinach.
W opisie sprzedawanego produktu zawarta była informacja o konieczności wykonania przeglądu, co umożliwiało dalsze bezpieczne użytkowanie masek do końca okresu ich trwałości. Zainteresowanie kupujących było niewielkie. Postępowanie zostało powtórzone na początku 2020 r.