Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy - zakres 1
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy - zakres 1.
Miasto Stołeczne Warszawa jest Beneficjentem dwóch projektów w Programie (o drugim piszemy tu).
O przedsięwzięciu
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.
Finansowany jest w 70 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 9,3 mln zł (2,1 mln euro), a przyznane dofinansowanie to ponad 5,1 mln zł (1,2 mln euro).
Środki te zostaną przeznaczone na działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej i działań edukacyjnych związanych ze specyfiką projektu w wybranych placówkach szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Warszawy. Umową o dofinansowanie objętych jest 5 budynków szkolnych. Są to:
- na Pradze Południe: Szkoła Podstawowa nr 135, Szkoła Podstawowa nr 312, Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych,
- dzielnica Włochy: Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku,
- dzielnica Wola: Szkoła Podstawowa nr 386.
Poprawa efektywności energetycznej tych szkół zostanie osiągnięta poprzez różnego rodzaju działania modernizacyjne, np. ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów, stropodachów, wymianę okien i drzwi, oświetlenia, modernizację instalacji grzewczej, instalację fotowoltaiczną, modernizację instalacji c.o. wraz z wymianą grzejników i rur.
Realizacja projektu "Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy - zakres 1" przyczyni się do:
- redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2),
- ograniczenia zużycia energii, także tej pochodzącej z paliw kopalnych,
- podwyższenia standardu energetycznego budynku,
- zwiększenia świadomości społecznej.
Okres realizacji przedsięwzięcia
Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 28 marca 2023 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Zapowiedź realizacji projektu można znaleźć na stronie internetowej dzielnicy Praga Południe.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW