Posiedzenie Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości
10.05.2022
6 maja 2022 r. odbyło się kolejne posiedzenie Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości (CP i OP), który obchodzi w tym roku już 20 rocznicę działalności.
Wpis do Polskiego Rejestru CP i OP uzyskują podmioty wyróżniające się w zakresie realizacji Czystszej Produkcji - czyli strategii ochrony środowiska opracowanej i wypromowanej ponad 30 lat temu przez Program ds. Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), nadającej priorytet systematycznej realizacji działań zapobiegających zanieczyszczeniom i marnotrawstwu zasobów. Dodatkowo, instytucje te muszą wykazać się szeroko pojętymi działaniami prospołecznymi, wykraczającymi poza sferę ochrony środowiska.
Drogą do ww. Rejestru jest Akademia Czystszej Produkcji – program edukacyjno-projektowo-wdrożeniowy, wypracowany i realizowany w Polsce, przez Stowarzyszenie Polski Ruch CP. Akademia w unikatowy sposób łączy edukację z projektowaniem i wdrażaniem zmian proekologicznych z zakresu CP oraz Systemów Zarządzania Środowiskowego w przedsiębiorstwach.
Polski Rejestr CP i OP, wraz z Rejestrem Świadectw Czystszej Produkcji oraz Akademią CP, tworzy tzw. System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji (DZE CP). W celu uzyskania, a następnie przedłużania wpisu w tychże Rejestrach, firmy oraz inne instytucje realizują wiele godnych naśladowania inwestycji i dobrych praktyk, których wyniki cyklicznie raportują poddając się corocznej weryfikacji. Działania te stanowią w Polsce istotny wkład m.in. w rozwój idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (zbieżnej z założeniami Czystszej Produkcji), jak również polityki klimatycznej – gdyż wiele działań z zakresu CP przyczynia się – bezpośrednio lub pośrednio – do redukcji emisji gazów cieplarnianych w polskich przedsiębiorstwach.
Spotkanie poprowadził wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek. W obradach udział wzięli także przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektoratu Sanitarnego (Główny Inspektor Sanitarny), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, reprezentanci Liderów Czystszej Produkcji (ze strony firm: BOLIX S.A., ze strony samorządów: Starostwa Powiatowego w Żyrardowie) oraz Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji – prowadzącego i administrującego prace związane z Rejestrem.
Po prezentacji kandydatów oraz dyskusji, Kapituła zadecydowała o zarejestrowaniu w bieżącej edycji 17 instytucji. Wpis w Polskim Rejestrze CP i OP stanowi wyraz docenienia realizowanych przez nie działań z zakresu zapobiegania zanieczyszczeniom u źródeł ich powstawania oraz innych działań prospołecznych. Szczegółowe informacje o Polskim Rejestrze CP i OP można uzyskać na stronie www.prcpiop.pl.
Wszystkim Zarejestrowanym składamy serdeczne gratulacje!