W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Propozycja rozmieszczania ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru

25.09.2023

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru, która spełnia wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR)

W dniu 25 lipca 2023 r. Rada UE przyjęła Rozporządzenie o infrastrukturze paliw alternatywnych. Rozporządzenie zostanie opublikowane najprawdopodobniej jesienią tego roku w Dzienniku Urzędowym UE i zacznie obowiązywać w pierwszej części 2024 roku (zgodnie z art. 26 Rozporządzenie wchodzi w życie 20 dnia po jego publikacji, zaś stosowanie rozpoczyna się 6 miesięcy od dnia wejścia w życie).

Poniższa tabela przedstawia nakładane przez rozporządzenie cele w zakresie infrastruktury paliw alternatywnych

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka
Opis wygenerowany automatycznie

W celu przegotowania do wdrożenia tego rozporządzenia w naszym kraju Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia infrastruktury ładowania dla pojazdów osobowych i lekkich samochodów dostawczych (LDV) oraz pojazdów ciężarowych oraz infrastruktury tankowania wodoru.

Propozycja rozmieszczenia infrastruktury ładowania dla pojazdów LDV

Obraz zawierający tekst, mapa, zrzut ekranu, Czcionka
Opis wygenerowany automatycznie

Propozycja rozmieszczenia infrastruktury ładowania dla pojazdów HDV

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, Czcionka
Opis wygenerowany automatycznie

Propozycja rozmieszczenia infrastruktury tankowania wodoru

Propozycja rozmieszczenia stacji tankowania wodoru - mapa

Proponowane lokalizacje zostały uzgodnione z Ministerstwem Infrastruktury oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykaz lokalizacji zawarty został w załączonych plikach.

Powyższe mapy to pierwszy z wielu kroków do rozwoju sieci ładowania oraz tankowania wodoru wzdłuż głównych dróg w Polsce. Naszym celem jest aby mapy był jak najbardziej aktualne i przyjmujemy, że wraz z pojawiającymi się inwestycjami pojawią się zmiany w ich treści. Mając na uwadze, że realizacja wymogów rozporządzenia wymaga oprócz zaangażowania administracji publicznej również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług ładowania oraz tankowania wodoru chcielibyśmy serdecznie zaprosić do dyskusji w zakresie zaproponowanych lokalizacji. Prosimy o ich przekazywanie na adres elektromobilnosc@klimat.gov.pl.

Materiały

Rozmieszczenie infrastruktury ładowania zgodnie z AFIR
Rozmieszczenie​_infrastruktury​_ładowania​_zgodnie​_z​_AFIR​_do​_publikacji​_.xlsx 0.07MB
Rozmieszczenie stacji tankowania wodorem
Rozmieszczenie​_stacji​_tankowania​_wodorem.xlsx 0.54MB
{"register":{"columns":[]}}